-
04 март 2021 16:13
- 300
- 3
Последствията върху психичното здраве на децата и младежите в условията на пандемия беше основна тема на онлайн дискусия „SOS: Деца в изолация“, организирана от вицепрезидента Илияна ЙотоваИлияна Малинова Йотова е български политик , 5 ти Вицепрезидент на Република България , и 15-годишната Анастасия Треновска от Плевен. С Анастасия вицепрезидентът работи в инициативата на посолството на Великобритания в България „Посланик за един ден“.
Сред стотиците есета в инициативата текстът на Анастасия за последствията от Ковид-19 спечели Илияна ЙотоваИлияна Малинова Йотова е български политик , 5 ти Вицепрезидент на Република България , с проблемите, които поставя – психичното здраве на децата, образованието във виртуална среда и дигиталната грамотност. Целта на дискусията беше да се даде гласност на тези проблеми, по които липсва публичният разговор. Влиянието на кризата върху децата и младежите Илияна ЙотоваИлияна Малинова Йотова е български политик , 5 ти Вицепрезидент на Република България , определи като криза-фантом, която ще има дълготрайни последствия.
„Ние сме затворници на страховете си, а ключът за клетката е у възрастните“, посочи Анастасия, която учи в Математическа гимназия „Гео Милев“. Тя сподели, че е нараснала тревожността от изолацията сред нейните съученици, а 8-годишният брат на нейна приятелка изпада в паника, ако излезе навън без маска. Вместо да водят типичните за тяхната възраст разговори, приятелите на Анастасия коментират какво е казал Националният оперативен щаб. Желанието на деветокласничката е да се създаде интернет платформа, в която ученици да могат да се консултират с психолози.
За своите преживявания и притеснения във време на ограничителни мерки разказаха учениците Биляна Михова от Математическа гимназия „Гео Милев“, гр. Плевен, Васил Гълев, Красимир Пехливанов и Надежда Дечева от Иновативно основно училище „Христо Ботев“, гр. Велинград. В дискусията участваха и директорът на Математическа гимназия „Гео Милев“ Ирена Борисова и училищният психолог Валентин Минков, директорът на ОУ „Христо Ботев“ Марияна Байлова и училищният психолог Иван Бандаков, както и Рени Велчева – клиничен психолог и педагогически съветник в 41 ОУ „Св. Патриарх Евтимий“, гр. София. Своите експертни съвети и оценки на ситуацията дадоха д-р Цветеслава Гълъбова, директор на Държавна психиатрична болница „Св. Иван Рилски“, и Георги Апостолов, координатор на Център за безопасен интернет.
На дискусията бяха очертани основните проблеми, до които доведе пандемията – десоциализация, заключване на естествената за децата среда на общуване, създаване на чувство на несигурност при връщането в класните стаи. Липсата на пълноценно общуване в учебния процес и непригодни за самостоятелно обучение учебници доведоха до трудности при усвояване на учебния материал, до крайности – страх от несправяне със задачите и неглижиране на ангажиментите на учениците. Изтъкнат беше проблемът със споделянето – на децата им е трудно да споделят с учителите и с родителите си, които пък от своя страна са претоварени с много неприсъщи за тях роли.
Д-р Цветеслава Гълъбова посочи като погрешно противопоставянето на психично и физическо здраве. Закъсняло е предприемането на мерки, насочени върху психичното здраве на децата и младежите, а първата стъпка е да се спре насаждането на чувство за вина у подрастващите. „Решенията за присъствено и дистанционно обучение трябва да са ясно аргументирани, да стъпват на научни факти, а не на нечии желания“, заяви д-р Гълъбова. По думите ѝ след години не е изключено медикаментозно лечение на най-различни невротични разстройства на преживелите изолация деца.
Поставен беше и въпросът за състоянието на децата със специални образователни потребности и децата от Центрове за настаняване от семеен тип.
Ползите, но и рисковете, които крие виртуалното пространство, бяха сред основните теми на разговора. Георги Апостолов акцентира върху възможностите, които предоставя кризата, за развитие на дигитално-медийната грамотност на децата и учителите. „Наша задача е да създадем не само безопасна онлайн среда, но и да стимулираме децата от най-ранна възраст да използват интернет по полезен, разумен и балансиран начин“, изтъкна той. От своя страна вицепрезидентът Йотова постави въпроса за дигиталното неравенство, което включва не само достъп до електронни устройства, но и до интернет връзка.
Дискусията завърши с ангажимент разговорите по темата да продължат и да се търсят работещи решения, съобщават от прессекретариата на Президентството.
Последвайте канала на
Свързани новини
За Трети март Радев отива на Шипка, Йотова остава в София
02 март 202118:30
Илияна Йотова: Истинските герои в бяло не обичат прожекторите
02 март 202113:13
Йотова с остър коментар за "зелените коридори"
28 февруари 202110:27
Йотова обясни защо са решили да се кандидатират за втори мандат с Радев и в конфликт ли са с БСП
25 февруари 202117:45
Илияна Йотова: 148 години по-късно заветът на Левски не е изпълнен
19 февруари 202108:32
Александър Симов: Не е имало намерение БСП да издига Илияна Йотова за президент
04 февруари 202108:02
Илиан Илиев: Не беше красиво, но трите точки бяха важни
Дербито на efbet Супер Волей: Нефтохимик 0:0 Дея! Следете мача ТУК!
Жалко! България надигра Англия, но допусна обрат и загуби
"Вабанк": Очакван ли бе успехът срещу Люксембург и ще се класираме ли за Лига "Б"
Железния Майк се бори докрай, но победата отиде при Джейк Пол
Изиграха се осем мача от Втора лига
Коментари 3
Добави2021.03.04 | 17:15
2021.03.04 | 16:34
Добави коментар
Водещи новини
"ДПС-Ново начало" избра ново ръководство на партията
16 ноември 202417:56
Джевдет Чакъров: Лица, справедливо описани от президента като наглост на стероиди, се опитват да подменят истината
16 ноември 202418:42
Васил Пандов разкри ще има ли лидерска среща между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС
16 ноември 202418:11
Зафиров: Санитарният кордон беше демонстриран с крясъци и обиди от първия ред
16 ноември 202417:41
Политологът Даниел Смилов: ГЕРБ нямат сериозно намерение да съставят редовно правителство
16 ноември 202417:07
Антон Кутев: Ако има президентска партия, тя ще бъде обявена от него, не от Делян Пеевски
16 ноември 202416:18
Проф. Пламен Панайотов: Решението на "сглобката" за конституционни промени е ялово и не доведе до нищо добро
16 ноември 202418:27
Министър Мундров: Софтуерът на машините за гласуване трябва да бъде на държавата
16 ноември 202419:02
Окончателно: 3 януари ще бъде учебен ден в София
16 ноември 202419:16
2021.04.10 | 03:56