-
20 януари 2021 18:01
- 2528
- 0
Ще дам пример със София, защото у нас централизацията на политическия, обществен и социален живот продължава, а принципът в ЕС "Европа на регионите" тук е само пожелателен. В Столичния общински съвет има 61 общински съветници, групирани квотво от партиите, според резултатите от изборите. От началото на 90-те години на миналия век общинските избраници не се определят по райони, а по партийни заръки. Гражданите не ги познават и не знаят към кого да се обърнат, когато имат някакъв съвсем прост, битов, житейски проблем или пък инициатива като да речем промяна на имена на улици, учреждения и др.. Това ги обрича на дълго скитане из дебрите на тежка бюрокрация и административни перипетии. Подобна е ситуацията и в другите големи градове у нас. Защото партиите на статуквото здраво държат кокала и не желаят да променят нищо, иначе ще се скъси драстично хранилката за партийните велможи. Партиите подреждат по свое виждане листите със съветници, лансират ги на избори, а народът гласува ли, гласува..., за да може да си отглежда и съветници, и чиновници, които в по-голямата си част не му вършат никаква работа. До кога ще е така и какво трябва да се направи - потърсих за коментар Костадин Паскалев, който е бил два мандата кмет на Благоевград, депутат и министър на регионалното развитие и благоустрояването в правителството на Симеон Сакскобургготски Симеон Сакскобургготски е роден на 16 юни 1937 г. в София. Той е син на Цар Борис ІІІ и Царица.
"Смятам, че регионалното развитие въобще у нас към момента е зациклило, а неравенството между отделните региони в страната е огромно. Имаме много голям проблем, свързан с демографската криза, но той е следствие от липсата на каквато и да е регионална политика в държавата ни. Като най-важната част от нея е административно-териториалното устройство на държавата. Спешно са необходими нови решения в тази насока.
Реорганизация на цялата администрация в държавата ни
е нужно да се направи час по скоро, защото тя вече се превръща в туморно образувание. От близо три десетилетия администрацията не работи за потребностите на гражданите, а за тези на управляващите страната, независимо от коя партия са те.
Териториалното устройво ни е абсурдно
В момента например в Югозападния регион са едновременно и столицата, и община Гърмен. Фирмите и на двете места имат право на европомощи от около 25%. София се счита за развита община, ама и Гърмен също, защото са в един регион. Това е абсурд на абсурдите. Затова са нужни реформи на онези териториално-устройствени решения, които засягат развитието на държавата в икономически и социален план.
От тази гледна точка структурата на София като община и изборът на общински съветници, както и структурирането на СОС, на районните кметства, са абсурдни и в разрез със смисъла, поради който съществуват. Защото
гражданите нямат достъп до съветниците си,
нито ги познават, нито знаят към кого да се обръщат. В София съществува тотална откъснатост на гражданските интереси от решенията, които се вземат в общината. Например, администрацията е концентрирана върху големи инфраструктурни проекти като метрото да речем, което е хубаво нещо. Но...същевременно инфраструктурата в повечето от кварталите е абсурдна като във всяко забутано селище в държавата - няма тротоари, няма градинки и паркоместа, няма къде да се паркира, нито пък да се спортува, организацията на движението е пълен хаос и съпътствана от непрекъснати скандали. А общинските съветници са откъснати от конкретните интереси на гражданите, хората не ги познават и за нищо не ги търсят. Та те са по-неизвестни и от народните представители. Затова твърдя, че е необходимо пълно преосмисляне на административно-териториалното преустройство.
В момента започват да правят планове за интегрирано развитие на общините. Само че оперативните програми за следващият програмен период не са утвърдени от правителството, не са ги съгласували с ЕК. Демек някакъв безсмислен труд кипи из общините, които са поставени в една абсурдна ситуация."
Така е у нас.
А аз се сещам за един чудесен, далечен град отвъд Океана - Портланд, щата Орегон. Там живеят над 600 000 души, градът е страхотно устроен, потънал в зеленина, невероятна организация на всичко. Та преди време бях на заседание на общинския съвет, който се състои само от ...7/седем/ общински съветници - по 1 от всеки квартал, уважавани лекари, адвокати и др.., а залата препълнена от граждани, дошли да говорят за общите проблеми и идеи в общият им живот.
Така е там...
Последвайте канала на
Свързани новини
Ботев и Лудогорец спускат завесата на родния футбол за 2024
30 години от "Златната топка" на Христо Стоичков: 30 факти за нея
ЦСКА - София прави последен опит да задържи Кареасо
Решаващият ден в Лигата на конференциите ще определи кои отбори ще продължат напред
Ливърпул продължава защитата на "Карабао Къп", макар че отново имаше проблеми срещу Саутхамптън
Страхотен Везенков тласна Олимпиакос към десета победа в Евролигата
Водещи новини
Ако Бюджет 2025 се приеме: Може да целунем мечтата за еврото за довиждане
19 декември 202408:09
Аталай (ДПС-Доган): Вече няма политическа формация с цели и визия
19 декември 202408:15
Шаламанов: България демонстративно отказва да изпълни ангажимент, който вече е поела към Украйна
19 декември 202407:39
5% спад на отказите за визи за САЩ на български граждани
19 декември 202408:06
Сблъсъкът между кола и влак: Шофьорът е преминал при спуснати бариери и червен сигнал
19 декември 202408:11
Продължава издирването на 13-годишното момче с Даун
19 декември 202406:08
Отварят мобилна лаборатория за кръводаряване за детето, ударено от волтова дъга
19 декември 202406:26
Отново промени в движението по ул. "Опълченска" в София заради ремонт
19 декември 202406:28
Добър ден за хора, които не се страхуват от промяната и с удоволствие приемат нови неща
19 декември 202406:53