-
24 юли 2020 14:45
- 961
- 2
Омбудсманът Диана Ковачева Диана Ковачева е родена в София през 1975 г. Завършила е право в Софийския университет "Св. Климент изпрати до министъра на образованието и науката Красимир Вълчев Красимир Вълчев е министър на образованието и науката. Роден е на 9 юни 1975 г. От септември 2009 становище във връзка с публикуваните за обществено обсъждане два проекта за изменение и допълнение на наредби, с които се променят изпитите на ученици при провеждане на Националното външно оценяване в IV, VII и Х клас. Това съобщиха от пресцентъра на обществения защитник. Предложените промени се отнасят и до промяна на изискванията за Държавния зрелостен изпит (ДЗИ) по български език и литература в ХII клас. Става въпрос за Наредба номер 11 от 1 септември 2016 г. за оценяване на резултатите от обучението на учениците и на Наредба номер 5 от 30 ноември 2015 г. за общообразователната подготовка. Повод за становището на омбудсмана са получените в институцията десетки жалби на недоволни граждани.
Позицията на омбудсмана е, че преди да се измени Наредба номер 11 от 01.09.2016 г., с която се въвеждат т.нар. "интегрирани" изпити на края на годината, вместо познатите "малки матури", трябва да се адаптират учебните планове и програми, така че децата да са подготвени за този тип изпити.
"Наясно съм, че се предвижда изпитите по математика и по български език и литература (БЕЛ) да бъдат интегрирани, като в тестовата част въпросите по БЕЛ ще бъдат комбинирани с въпроси от областта на обществените науки, а изпитът по математика ще обхваща и въпроси от областта на природните науки. Обясним е стремежът да се търсят начини за повишаване интереса на учениците и към останалите учебни предмети, както и за придобиване на повече практически умения, по-малко наизустяване и в крайна сметка за мотивиране на учениците за учене", пише доц. Ковачева. Според нея обаче, въвеждането на т. нар. "интегрирани изпити" в края на годината трябва да става и след подробен и публичен анализ къде са основните пропуски, затруднения и проблеми на учениците.
Ковачева изтъква, че в жалбите си родителите изразяват несъгласие с готвените промени, които се предвижда да влязат в сила от учебната 2022/2023 г. Те са категорични, че т. нар. "интегрирани тестове" ще затруднят учениците и ще създадат финансови проблеми за семействата им, които ще са принудени да заплащат за допълнителни частни уроци за подготовката на децата си. Омбудсманът посочва, че родителите изразяват опасения, че така ще се задълбочи социалната разлика между учениците, а също, че към момента няма никаква яснота нито за работещите в системата на образованието, нито за родителите относно тестовете и в каква насока трябва да се подготвят учениците.
Тя добавя, че готвените промени от образователното министерство в съдържанието на изпитните тестове е спорно и не се приема еднозначно от гражданите. Освен това, според родителите, така ще се насърчи още повече потребността от частни уроци за подготовка, от разширяване на обема и на обхвата им, което ще доведе до увеличаване на "скритите" разходи за образование на семействата.
Общественият защитник е категорична, че подобно решение трябва да бъде взето след реформиране на системата, като промяната трябва да започне от учебните програми и учебното съдържание, които да бъдат насочени към подготовка на учениците за този изпит в рамките на учебния процес в училище.
Тя отбелязва, че момента средното образование не е адаптирано за подготовка на децата за този изпит, което ще доведе до допълнително напрежение и стрес за учениците, особено за седмокласниците, които са достатъчно натоварени, а освен това ще доведе и до значителни финансови разходи на родителите, което ще стимулира извънучилищното паралелно образование у нас.
Другият проблем, върху който се фокусира доц. Диана Ковачева Диана Ковачева е родена в София през 1975 г. Завършила е право в Софийския университет "Св. Климент, е свързан с изменението на Наредба номер 5 от 30 ноември 2015 г. за общообразователната подготовка, отнасяща се до промените в матурата по български език и литература в ХII клас. Става въпрос за намерението на МОН да завиши минималния праг за оценка "Среден" от 23 точки на 30 от 100 максимални.
"Гражданите посочват, че е редно и настояват тези промени да стартират за учениците, които предстои да започнат обучението си в първи гимназиален етап и ще бъдат в VIII клас през новата учебна 2020/2021 г. Подкрепям това искане и настоявам да бъде взето предвид", изтъква Ковачева, цитирана от пресцентъра на обществения защитник.
Последвайте канала на
Свързани новини
Лудогорец ухапа мощните баски, но обрат за 60 секунди го попари
Жесток удар по Ботев (Пловдив), изгониха собственика на "канарчетата" от България за 10 години
Йовичевич: Направихме почти перфектен мач, но понякога това не е достатъчно
ЦСКА - София и Томаш изнесоха лекция на ЦСКА 1948, Коялипу попиля слисаните домакини
Вълнуваща вечер в Лига Европа
Ман Юнайтед взе първата си победа в ЛЕ срещу ПАОК, Десподов с петнайсет минути на "Олд Трафорд"
Коментари 2
Добави2020.07.24 | 15:24
Добави коментар
Водещи новини
Напрежение пред Народния театър, протестиращи нападнаха директора и опитаха да нахлуят
07 ноември 202418:11
Директорът на Народния театър Васил Василев: Постановката на Джон Малкович ще се играе само за журналисти
07 ноември 202418:31
ГЕРБ за Народния театър: Остро осъждаме всички форми на цензура на свободата на словото и изкуството
07 ноември 202421:56
Кирил Петков: Да нападнеш Народния театър е варварски акт
07 ноември 202420:27
Тео Ушев за напрежението до Народния театър: Към нас летяха камъни, предмети, каквото попаднеше на "гордите българи"
07 ноември 202420:48
Манол Глишев (журналист): След тотално фалшифицирани избори членове на СБП като рупори на антизападни и антибългарски интереси
07 ноември 202419:16
Джон Малкович: Никога не съм си мислел, че някой може да се обиди от пиесата
07 ноември 202422:20
Путин поздрави Тръмп за победата му на президентските избори в САЩ, готов е да му се обади
07 ноември 202421:06
Шофьор на градския транспорт подкара автобус в насрещното
07 ноември 202421:17
2020.07.24 | 15:42