С три газови генератора се сдоби пернишката ТЕЦ "Република"

  • 08 юли 2020 07:36

  • 600
  • 0
С три газови генератора се сдоби пернишката ТЕЦ "Република"
© Pixabay (архив)

Пристигнали са три газови генератора на площадката на ТЕЦ "Република", съобщи изпълнителният директор на "Топлофикация - Перник" Любомир Спасов, предаде БТА.

Съоръженията са финландски. Сумарната им номинална топлинна мощност е до 19,5 МВ, а електрическата - 21,7 МВ. "Топлофикация" възнамерява да експлоатира генераторите до 8000 часа годишно и приоритетно в периода от май до октомври.

Съоръженията ще използват като гориво природен газ. Предвижда се те да бъдат пуснати през май догодина. Когенерационните мощности ще бъдат монтирани в ново хале, ще се обособят спомагателни трасета за вода, пара, газ и др. Според предварителните финансови разчети инвестицията надхвърля 6 млн. лв.

Планираният разход на газ е 4 500 нормални куб.м/час за трите когенерационни единици. Няма да се емитират никакви прахови частици и серен диоксид. Азотните оксиди са до 250мг/Н куб.м, въглероден оксид - до 100 милиграма/Н куб.м.

Стартира извънредна проверка в „Топлофикация-Перник“

По този начин ще се намалят влаганите като гориво въглища за една календарна година с до 330 000 тона. Чувствително ще спаднат и генерираните количества отпадъчна пепел, сгурия и гипс с около 150 000 тона, ще се намалят емитираните замърсители от изгаряне на въглища:прах - 141 911 т, серни оксиди - 5 930 т, азотни оксиди - 2 344 т, въглероден оксид - 6 336 т.

Инвестицията ще позволи по-дълъг живот на новото шламохранилище, чието изграждане се очаква да започне до края на този месец, каза Спасов. По думите му частичното преминаване на газ ще даде възможност за по-бавно запълване на клетките на сгуроотвала, защото ще се влагат двойно по-малко въглища в производството.
Съществуващият котел 3 на газ в ТЕЦ "Република" ще остане като резервна мощност. Съоръжението е неефективно, експлоатацията му е свързана с огромни разходи, подчерта Спасов.

"Топлофикация - Перник" се готви до пет години да премине изцяло на газ. Необходимо е да бъде закупен нов котел, а основната мощност на ТЕЦ "Република" - пети парогенератор, да се преработи на газ. Това означава 80 на сто подмяна на съоръжението, каза директорът.

За подмяна на горивната база пернишката "Топлофикация" разчита на зелената сделка за справедлив преход. Инвестицията е много голяма, сами няма да можем да се справим, категоричен е Спасов.

Перник е втората българска община след Бобов дол, присъединила се към общите европейски усилия за декарбонизация и развитие на алтернативни енергийни източници.

През май кметът Станислав Владимиров подписа декларацията на природозащитната организация WWF, с която се цели справедлив за хората и природата енергиен преход от въглищна към нисковъглеродна икономика. Фондът за справедлив преход е в размер на 7,5 млрд. евро, по данни на WWF-България.

В миньорския град гостува представителят на генерална дирекция "Енергетика" на Европейската комисия Катарина Сиков-Магни и активисти на "Грийпийс". Включването на Перник в платформата, която ЕК изготвя за въгледобивните райони, ще бъде огромна възможност за града, смята Станислав Владимиров. Той възнамерява с помощта на институциите предприятията на територията на общината да бъдат задължени да отговарят на екологичните норми, за да не се уврежда здравето на перничани. Платформата ще обхване следващите 10 години, за да може до 2050 г. да се достигне пълен въглероден неутралитет, по данни на ЕК.

"Топлофикация - Перник" е производител по комбиниран способ на електрическа и топлинна енергия. Мощностите на дружеството са проектирани за изгаряне на местни кафяви въглища. Поради продължителна експлоатация на въглищните залежи в Пернишкия басейн /над 140 години/, през последните години се наблюдава трайна тенденция за влошаване качествата на добивания материал- високо съдържание на пепели и ниска калоричност при относително висока себестойност.

Последвайте канала на

Novini.bg
600 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини