Мика Зайкова пред novini.bg: Депутатите спешно да ремонтират Закона за банките

  • 13 април 2020 16:32

  • 8875
  • 0
Мика Зайкова пред novini.bg: Депутатите спешно да ремонтират Закона за банките
© булфото/архив/

Важна тема за потребителите в България в следващите дни, седмици и месеци ще стане тази за обслужването на дълговете и кредитите към банките. По тази тема потърсих за коментар дългогодишната финансова експертка и синдикалист от "Подкрепа" Мика ЗайковаМика ЗайковаМика Зайкова е родена на 2 февруари 1942 година в София. Завършила е Минно-геоложкия институт,. Ето какво разясни тя:

"На 2 април т.г. Европейският банков орган публикува насоки относно законодателните и частни мораториуми върху плащанията по кредитите във връзка с възникналите затруднения, поради световната пандемия от коронавируса. Още на следващия ден БНБ прие неговите насоки, въпреки, че все още не сме в Еврозоната, към която е въпросният ЕБО. БНБ възложи на търговските банки да си създадат някакъв ред и документ, с които да се работи в кризата. Тези дни БНБ утвърди Ред за отсрочване и уреждане на изискуемите задължения към банките и техните дъщерни дружества във връзка с извънредното положение. Става въпрос за заемите, които са вземали частни лица и фирми. Одобрени са възможни механизми как да става това:
Основно условие да можеш да си отсрочиш задължението, е към 1 февруари редовно да си си погасявал борча или да имаш максимум 90 дни закъснение. 
Всяка една банка има право да създаде свой ред по отношение на разсрочванията. Първо, отсрочване на главницата и лихвата. Трябвада се има предвид, че отсрочването не може да трае повече от 6 месеца и трябвада приключи най-късно на 31 декември т.г. - това е гратисен период. Щом той изтече се прави погасителен план, който не може да увеличава вноските и хората няма да бъдат натоварвани допълнително.
Второ, може да се отсрочи само главницата по вземанията. То също е за 6 месеца, но ще трябва да се внасят само лихвите. След шестте месеца пак се прави погасителен план за отсрочването.
С две думи - прави се отлагане на дължими плащания с 6 месеца. Валидно е от 1 март и завършва най-късно на 31 демеври. Аз обаче искам да акцентирам, че всичко това не е бива да се въвежда само с някакъв документ,защото дефакто си е промяна на Закона за банките. Ето защо смятам,че народните представители трябва да съберат и да направят необходимите изменения в този закон. Независимо от извънредното положение, не е редно да се въвеждат промени, които нарушават съществуващ закон." 

Управителят на БНБ с важна информация за кредитите и COVID-19

Ще си позволя към думите на експерта да добавя само, че в обществото ни не се водят достатъчно разговори по тази тема, а тя е важна за много български семейства. Над 2,47 млн. българи имат заеми, а някои от тях имат и повече от един, сочи статистика на БНБ. Още към декември 2018 г. в Централния кредитен регистър има 2,475 млн. кредитополучатели. Това означава, че почти всеки българин, който според статистиката е в трудоспособна възраст, има заеми. Заради всички тях е важно да се изработи перфектен механизъм за настоящия период. Ако няма единна процедура, както примерно в Италия, където властта пое изплащането на част от лихвите за 3 месеца, то се очаква огромен хаос. Освен, че никак не е справедлив начина банката да се договаря индивидуално с всеки един от потребителите. Т.е. тя да избира по свое осмотрение на кого да помогне, и на кого да взема имота. Това може да се случи, ако няма единни и ясно разписани правила в закона. 

Последвайте канала на

Аделина Делийска
8875 0

Свързани новини

Водещи новини