Проф. д-р Донка Байкова пред novini.bg: Слабеем с диета само 21 дни

  • 14 февруари 2020 11:16

  • 12298
  • 0
Проф. д-р Донка Байкова пред novini.bg: Слабеем с диета само 21 дни
© бтв

Тя е дългогодишен специалист по хранене и диететика, преподавател в Медицинския университет. Има над 20 години консултативна дейност в своята област и над 550 научни трудове. Заниманията й са предимно в сферата на детското, ученическото и протеиновото хранения и ефекти им върху човешките тела. Казва, че е правила изследвания с над 18 000 опитни животни, което по-късно й помага в работата й в областта на науката „Диететика”. Пред novini.bg тя коментира как трябва да се храним, да се прилагат диетите в края на зимата, когато е сезонът и на много вируси и полезен ли е Житния режим на Петър Дънов, към който мнозина се ориентират през февруари.

В човешкия организъм храната се превръща в хранителни вещества, които модулират нашите обменни процеси. Никога не е късно да се пристъпи към промяна на начина на живот за по-качествено здраве. Това включва и редукция на килограми, ако има такива, натрупани в излишък. Ако теглото е само няколко килограма /до 7/ в повече, човек може да се справи и сам. Ако килцата обаче са доста над 7, е добре да се обърне към специалист, който се основава на конкретните, индивидуални биохимични параметри на всеки пациент поотделно.

Очакват се ужасни проблеми: твърде много хора ще тежат твърде много

Защото при натрупване на много килограми, настъпват метаболитни промени и дисбаланс на биохимичните показатели. Това означава претовареност с по-висок холестерол, може би предиабет или пък диабет, нарушения на ендокринната система, на хормоните на щитовидната жлеза, които диктуват обменните процеси и енергоразхода, промени в половата система и т.н..Заради всичко това трябва да се търси съдействието на специалист по диететика, който да изготви хранителен режим, подходящ за съответния пациент.

Универсална диета за отслабване не съществува

Както няма стартова, така няма и финална диета. За редуциране на свръхтеглото е нужен индивидуален подход. Защото в медицината не винаги 1 плюс 1 е равно на две. За резултатността на дадено диетично хранене, всеки лекар подхожда индивидуално.

Вече живеем основно в два сезона – топъл и студен, междинните като че изчезват, а с това и възможностите нашите организми да се приспособяват към климатичните промени. При изменения на факторите на околната среда, са необходими около 3 седмици, за да може човешкият организъм да се приспособи.  Същото важи и за хранителния фактор. За три седмици човешкият организъм свиква с определена храна и намира механизми, с които да неутрализира въздействията върху метаболизма.

КЗП: Внимавайте с рекламите за продукти за отслабване!

След 3 седмици организмите ни се адаптират и към най-перфектната диетична програма.

И няма, спира всякаква резултатност от нея. Специалистите по хранене могат да изпълзват най-разнообразни начини за въздействие върху болестни състояния на всеки отделен пациент. За три седмици обикновено резултатността е 3-4 килограма по-малко. Но точно след този период от 21 дни, организъм казва: вече не свалям килограми, не ми действа. Например: храня се с малко калории, горя ги чрез активно движение и спортуване. След 21 дни организмът намалява енергийните разходи при двигателната активност и вече не свалям кигограми. Затова българинът създаде крилатата фраза:

Ходя си гладен и дебел

Тогава на помощ се притичва отново специалистът по хранене и диететика, като сменя коренно механизма на въздействие върху обменните процеси. Но не бива да се забравя, че

За да има горене, трябва да има гориво

Този физичен закон работи и върху биологията. За активното изгаряне на мастни резерви, специалистът трябва да определи най-подходящия начин. Свалянето на излишни килограми е процес, период, а не едноактно действие. Когато един диетичен режим е изчерпил своите възможности, лекарят трябва да прецени кои са следващите стъпки, за да не пострада здравето ни.

 

Житната диета на Петър Дънов е добра, но само за до 7 дни

В житното зърно има зародиш с белтъци, мазнини, витамини, 40% обвивка, 50 на сто нишесте. Фибрите в обвивката на зърното са ефективен „чистач” на червата. Ние, човеците, не усвояваме фибрите, но те са абсорбатор на излишните захари, мазнини и токсични фактори в телата ни. Наричаме ги биологично активни, защото имат принос за нашето здраве. Този вид режим е едностранчив и затова не го препоръчвам за повече от 7 дни. Монотонното хранене по принцип не бива да надвишава повече от 7 дни.

С какво да се храним в този сезон?

Сега не е подходящо за здравето ни да се ядат само зеленчуци. В този сезон е важно да имаме добър имунитет, добро кръвотворене, имунни защитни белтъчни тела. Това изисква белтъци, които в зеленчуците почти отсъстват. Препоръчително е да ядем млечни продукти, макар и нискомаслени, кисело мляко, риба, постни меса, яйца, овесени ядки. Разбира се, гранирани обилно със сезонни зеленчуци и плодове, които да не са парникови. Може да се вземат в допълнение и витамини и минерали като магнезий, манган, цинк, селен, калций, желязо, витамини С, Е и др., също така и много чайове. За сезона не са препоръчителни вегетариански и вегански режими. Защото, ако се заразим с вируси или бактерии, пак започваме да трупаме килца. И не защото ядем, а защото организмите задържат течностите.

Последвайте канала на

Аделина Делийска
12298 0

Свързани новини

Водещи новини