Инженер разкри тръбите ли трябва да диктуват решенията

  • 27 януари 2020 09:25

  • 1347
  • 0
Инженер разкри тръбите ли трябва да диктуват решенията
© Pixabay

55 строителни фирми заявиха готовност да помагат при изграждането на предложения от правителството проект за изграждане на водна връзка, която за спаси Перник от водната криза. Става дума за 13.5 километра водопровод от Мало Бучино до Перник и помпена станция.

Сроковете са изключително малки, но не непостижими, коментира пред „Хоризонт“ инж. Мирослав Мазнев, бивш изпълнителен директор на Камарата на строителите. По думите му част от тръбите изискват определена температура, за да се правят спойките, но за други има алтернатива за включване на една тръба към друга.

 

Кабинетът прие плана за Перник, иска от СОС разрешение да пусне водата от Белмекен

 

„Нямаме право на грешка тук и разчитам, че всички професионални организации ще се хванат ръка за ръка и непременно денонощно, няма друг избор, ще се работи и трябва да се изпълни обектът. Такива обекти в такива срокове по света има изпълнявани“, подчерта инж. Мазнев. „В момента секторът е в готовност. Има много фирми, и то добри фирми“, увери той.

„Според мен нито една професионална организация няма право да предлага конкретни фирми. Те могат да предложат показателите и възложителят да поеме своята отговорност“, смята Мирослав Мазнев. Той изрази учудването си, че все още няма оповестен идеен проект, а са поръчани тръби и започва тяхната доставка.

"Тези тръби не зная кой и по какъв начин ги е изчислил, но не е изключено това да преобърне малко проектното решение: тръбите да диктуват какво решение да се вземе“, изтъкна още експертът. Според него не трябва да се бърза, докато няма идеен проект и проектантите не са на място.

 

От "Софийска вода" обявиха категорично ще има ли проблем с водоподаването за столицата

 

„В момента решаването на проблема с Перник ще изисква много голямо ангажиране на всички в системата. Това значи, че системата на ВиК – София ще трябва да бъде много внимателна, защото такава сериозна намеса в инженерната инфраструктура може да доведе до падане на някои налягания, до допълнителни спуквания, защото ще се прекарват по-големи количества вода – около 25-26 хиляди кубика на денонощие, което не е малко, но за София то не е в големите стойности“, поясни още Мирослав Мазнев.

Последвайте канала на

Десислава Станева
1347 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини