-
29 ноември 2019 18:08
- 438
- 1
Вчера (28.11) в зала 7 на НДК от 18.00 ч. се проведе кръгла маса-дискусия на тема „Балканите през неолита – сърцето на праисторическа Европа“. Събитието събра на едно място международни експерти в областта на Историята и Археологията, сред които бяха д-р Владимир Славчев, главен асистент в Регионалния исторически музей – Варна, д-р Маргарита Попова Маргарита Стефанова Попова е вицепрезидент на Република България от 2012 г. и бивш министър на, уредник в Националния исторически музей, д-р Адриан Корнел Беласеску , старши изследовател към Института за археология-Букурещ и д-р Каталин Александру Лазар Радус, старши изследовател в Археологическия институт „Василе Парван“ на Румънската академия в Букурещ.
Специален гост и част от участниците в кръглата маса бе и д-р Харалд Харман, вицепрезидент на Института за Археомитология, който по-рано същия ден представи своята книга „Загадката на Дунавската цивилизация“ пред българската публика. И
представянето на книгата и кръглата маса се проведоха със съдействието на ПроКредит Банк, чийто представител Румяна Тодорова, член на управителния съвет и изпълнителен директор, благодари на участниците и гостите, и добави че „Етични ни принципи ръководят нашата работа, тъй като желаем да предлагаме на клиентите си финансови услуги по отговорен и устойчив начин. За да постигнем това, се нуждаем от служители, които критично да наблюдават и оценяват социалните явления въз основа на солидни познания за взаимовръзките в историческото минало. Това, разбира се, трябва да бъде в допълнение към задълбочени познания в областта на финансите и икономиката. Поради тази причина се интересуваме от историята на културата на региона ни – за да разберем нашето „настояще“, трябва да познаваме своето минало…. С днешните събития се надяваме да разпалим любопитството Ви към тази завладяваща и напредничава култура. Може би дори ще успеем да открием вдъхновение как да се справяме със задачите, пред които сме изправени в нашето ежедневие.“
Участниците започнаха дискусията от темата за периода от историята, който покрива Дунавската цивилизация, неолитните му особености и характеристиките на ежедневния живот на населението по онова време. В следващата част учените обърнаха специално внимание на находките, които имаме в наследство от Дунавската цивилизация и анализираха по-детайлно културното ядро на Балканите по онова време. На кръглата маса бяха обсъдени и някои спорни въпроси като дали това неолитно население наистина е първото изобретило металообработването, може ли наистина да са имали писменост, какво е влиянието на културата на Дунавската цивилизация върху траките и елините, както и какви находки от неолита можем да очакваме в бъдеще на Балканите.
Модератор на събитието бе Жоро Ангелов, който завърши събитието с думите, че няма как такава тема да бъде побрана само в една дискусия, но от доказателствата, които имаме досега можем да кажем, че през неолита Балканите наистина са сърцето на праисторическа Европа.
За автора
Д-р Харалд Харман е световноизвестен германски лингвист и културолог, който живее и работи във Финландия. Получава докторска степен по лингвистика в университета в Бон и хабилитацията в университета Трир. Д-р Харман е вицепрезидент на Института по археомитология (Себастопол, Калифорния, САЩ) и директор на неговия европейски клон, намиращ се във Финландия (Luumäki). Той е автор на повече от 50 книги и над 400 статии и есета на десетки езици. Владее седем езика и предпочитаните от него научни области са история на културата, археомитология, история на писмеността, еволюция на езика, лингвистика на езиковия контакт и история на религията.
За ПроКредит Банк
ПроКредит Банк е единствената банка в България, която оперира със 100% немски капитал и е на българския пазар от 2001 г. Като част от ПроКредит Груп, чието седалище е във Франкфурт, Германия, ние от ПроКредит Банк България твърдо вярваме, че отговорното финансиране е жизненоважно за стабилния икономически растеж. Ние сме много добре познати на пазара като най-надеждният партньор за малки и средни предприятия, които са важни за икономическото развитие, тъй като наемат на работа по-голямата част от населението в страната. Освен това банката активно обслужва физически клиенти, които имат възможност да спестяват и предпочитат да извършват банкирането си онлайн. Предвид стратегическия фокус на ПроКредит Груп върху Югоизточна и Източна Европа, естествено е ПроКредит Банк да се интересува от историята на културата на нашия регион, тъй като разбирането на нашето минало е изключително важно за разбирането на нашето „днес“. Ето защо ПроКредит Банк България реши да подкрепи българския превод на книгите на д-р Харман и да повиши осведомеността за съществуването и за високата култура на цивилизация, която процъфтява на Балканския полуостров преди повече от 7 000 години.
Последвайте канала на
Свързани новини
Битката на върха в Ла Лига
Какво ще е различното в новозапалената вражда на Усик и Фюри
Левски избира между трима чужденци за нов треньор
ЦСКА - София опитва да привлече Доминик Янков
Фурние и Везенков измъкнаха Олимпиакос срещу последния в Евролигата
Байерн изнесе футболна лекция на РБ Лайпциг и се откъсна на върха
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Борисов и Орбан разговаряха в Народното събрание
21 декември 202407:13
Рюте, Фон дер Лайен и Стармър изразиха съболезнования по повод кървавата атака срещу коледен базар в Магдебург
21 декември 202406:18
Франция споделя болката на германския народ, каза Макрон по повод атаката в Магдебург
21 декември 202406:08
САЩ са шокирани и натъжени от смъртоносната атака с кола в Германия, заяви Държавният департамент
21 декември 202406:39
Киев и Москва си разменят коледни пратки за военнопленници
21 декември 202406:56
Байдън одобри пакет военна помощ за Тайван на стойност 571 милиона долара
21 декември 202406:59
Поредна трагедия с мигранти до остров Родос с осем жертви
21 декември 202406:48
Боровец открива зимния сезон със светлинно шоу и томбола с награди
21 декември 202406:35
Честваме паметта на света мъченица Юлиания и на пострадалите с нея
21 декември 202407:05
2019.11.29 | 18:20
БЪЛГАРИЯ ЯВНО НАУКА НЯМА ДА ИМА НИКОГА.