-
22 юли 2019 08:00
- 2513
- 0
Летният сезон е в разгара си и всеки от нас вече е планирал отпуска. Макар и условията за шофиране през лятото да изглеждат идеални, броят на инцидентите всъщност нараства, разказа БНТ.
Основна причина за това е подценяването на пътната обстановка, смятат експертите. Данните показват още, че едва 8% от инцидентите в Европа, при които има загинал, се случват на магистрала. Европейските данни показват още, че цели 53% от катастрофите стават на извънградските пътища.
„Хората сме много странни създания, обичаме да си преписваме качества, които не притежаваме. Чувал съм неведнъж мои приятели да казват: "Ей сега тръгвам от София, карам цяла нощ и утре по обяд съм в Мюнхен примерно". "Е, как го правиш това?". "Еми мога го, аз го мога". Истината е, че ние не можем такива неща, заблуждаваме се, лъжем себе си и в един момент някъде по пътя човекът заспива и живее още три секунди“, заяви пред БНТ Димитър Илиев, автомобилен състезател.
Да планираш перфектната отпуска, понякога изисква месеци усилия. Изборът на дестинация, място за отсядане и търсене на интересни обекти, които да посетим, са основна част от подготовката. Ключов елемент от всяко пътуване, обаче е именно как ще се случи то. Ако все пак изберем да използваме личния си автомобил, е необходимо да вземем предвид следните неща:
„Когато човек тръгва на дълъг път още преди да тръгне от дома си, трябва да си даде реална сметка какво му предстои, колко километра има да измине. Направи си един така наречен "план" на пътуването, за него пътуването върви много по-леко и много по-безопасно. Какво имам предвид...лятото всеки бърза, често ходим до морето, дори само за уикенд. В същото време трафикът става все по-натоварен и все повече шофьори без опит излизат да карат извънградско. Условията предразполагат шофьорите да шофират с много висока скорост, а скоростта е това, което води до загуба на сцепление и прави управляването на автомобила много трудно“, каза Илиев.
Безопасното пътуване е добре планираното, категоричен е автомобилният състезател. След избор на маршрут, е необходимо да се информираме и за актуалната ситуация на пътя някъде няма ремонти и стеснения. Честото спиране е препоръчително, макар и за кратко.
Най-важно обаче е да бъдем толерантни с останалите участници на пътя, спазвайки необходимата дистанция и давайки предимство.
„Лично аз предпочитам да тръгна много рано сутрин, когато е все още хладно времето и няма много движение, за да пътувам по-спокойно, пред това да тръгна в час, в който целият град е тръгнал, както обикновено се случва в петък следобед. И най-важното-да се въоръжим с търпение, защото сега сме на изхода от София и виждате колко много трафик има в един ден, който с нищо не предразполага към толкова много движение. Аз съм се настроил от вчера, че днес ще правим такова дълго пътуване с вас и трафикът не ми пречи“, заяви Димитър Илиев.
Той разкри кои са най – важните неща при тръгване на дълъг път: „Винаги съм твърдял, че най-важното при тръгване на дълъг път е техническото състояние на автомобила. Това включва грайфера, какъв е профилът на гумата и налягането. Защо? Защото обикновено ние пътуваме с автомобилите си целогодишно без да си проверяваме достатъчно често налягането. Някой път се случва да спадне налягането на някоя от гумите и ние да не го усетим това нещо. Натоварвайки колата с багаж чисто технически ние сме длъжни да направим малко по-високо налягане на четирите гуми“.
Подходящите за сезона гуми и правилното налягане на въздуха в гумите са ключови и за друго.
„Аквапланингът - няма как всеки, който е шофирал да не е попадал в такова състояние. Това обикновено се случва, когато скоростта е малко по-висока, вали дъжд и някъде по пътя се стича нещо като вада, тъничка около един см, но водата си намира пътя диагонално през самата магистрала. Всъщност тези моменти са страшно опасни, защото изгубим ли сцепление с такава висока скорост, шансовете да си върнем управлението над колата, значително намалява. Има ли силен дъжд, има ли неблагоприятни условия за пътуване, просто да намалим скоростта. Това ни решава проблема с аквапланинга. Ако ние имаме добри гуми някъде около 90 км/ч е абсолютно безопасна скорост, с която да пътуваме без риск от аквапланинг“, каза Илиев.
Безопасността ни в автомобила зависи и от използването на обезопасителни колани независимо от това дали шофираме или се возим, категоричен е Димитър Илиев.
Популярна поговорка гласи, че дяволът е в детайлите. Затова не бива да ги пренебрегваме. Преди да тръгнем трябва задължително да се уверим, че притежаваме годни за употреба аптечка и пожарогасител, както и сигнална жилетка и триъгълник.
Последвайте канала на
Свързани новини
Катастрофа затапи движението на пътя Радомир – Долна Диканя
21 юли 201914:54
Катастрофа на АМ „Марица”: ТИР разпиля дини
20 юли 201916:12
Катастрофа на пътя Кубрат - Разград. Един е тежко ранен
20 юли 201915:01
Катастрофа затруднява движението по АМ "Тракия"
20 юли 201912:07
Тежка катастрофа на пътя Разград - Русе: Има загинал
19 юли 201921:42
Задръстване на АМ "Хемус" в посока Варна заради катастрофа
19 юли 201918:20
Войната по пътищата взе три нови жертви
14 октомври 201908:52
Локо (Пд) 1:1 ЦСКА - София, Купър с голяма издънка
Тонислав Йорданов разплака Локо (София) в "Надежда", а Арда продължи победния си ход
Генчев: Можем да догоним Лудогорец - 6 точки не са толкова много
Нюкасъл 1:0 Арсенал, пропуск на Мерино
Дори титла в Метц няма да стигне на Григор Димитров за Финалите на АТР
Аморим обясни за Манчестър Юнайтед: Беше сега или никога
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Матева, ЦИК: Видеонаблюдението не може да послужи за промяна на изборния резултат
02 ноември 202412:42
Асен Василев отговори на Гаджев: Пак започнаха измислените ченгеджийски атаки
02 ноември 202413:12
От ИТН ще подпишат декларацията на ПП-ДБ, но при едно условие
02 ноември 202414:12
БАБХ: Случаят с кравите на турската граница е успешно разрешен
02 ноември 202413:03
Още един българин е изчезнал при наводненията в Испания
02 ноември 202412:33
Зеленски: Северна Корея ще се учи на модерна война, а светът само ще гледа
02 ноември 202411:34
Прогноза за времето
02 ноември 202413:38
Проговори една от жертвите на Пи Диди
02 ноември 202412:09
Най-големият крокодил, отглеждан в плен, почина на над 110 години
02 ноември 202412:26