Една от най-старите църкви в света възкръсна за нов живот в Пловдив

  • 12 юни 2019 17:43

  • 1111
  • 2
Една от най-старите църкви в света възкръсна за нов живот в Пловдив
© Булфото

Посланици от 19 държави орисаха с послания за разбирателство, уважение и единство Епископската базилика в Пловдив, която ще отвори врати на 26 септември тази година. 

По инициатива на фондация „Америка за България”, която възстанови този ценен архитектурен паметник, дипломатите участваха в един изконен български обичай- викане, който съществува и в САЩ, обясни Десислава Тарльокова, изпълнителен директор на фондация „Америка за България”. 

Традицията повелява при викането стопаните на новопостроен дом да благодарят на строителите и да го нарекат с пожелания за благополучие. Така, в съзвучие с обичая, езици от цял свят прозвучаха отново след стотици години в Епископската базилика на Филипопол (старото име на Пловдив). 

Нанси Шилър, президент на фондация „Америка за България” избра думи на Левски за свое послание

 

Посланията – всяко на своя оригинален език, на български и на английски, ще бъдат гравирани на стена в публичното пространство до бъдещия вход на Епископската базилика. Първа своето послание прочете Нанси Шилър, президент на фондация „Америка за България”, която показа силната си връзка с България, като избра думите на Васил Левски: „Братство всекиго, без да гледаме на вяра и народност“. 

Оглавяваната от нея фондация започва реставрацията на Епископската базилика през 2014 г., използвайки опита си от възстановяването на друга важна историческа сграда на древния Пловдив – Малката базилика. 

Тя вече е отворена за посещения, а туристите остават прехласнати пред римските мозайки от VI век, реставрирани под ръководството на доц. Елена Кантарева-Дечева.

В Епископската базилика мозайките са не по-малко впечатляващи. От 26 септември жители и гости на Пловдив ще могат да видят 2000 квадратни метра римски мозайки, включващи над 100 уникални медальона с различни видове птици-от танцуващи токачки до пауни с разперени опашки. 

Именно тази с пауна посланици от 19 държави, сред които и американският Ерик Рубин, почистиха със специални четки като истински археолози. Над 450 доброволци, вдъхновени от примера на „Америка за България” са помагали при разкриването на мозайките, а сред тях има адвокати, музиканти, писатели, студенти. 

Над 2000 квадратни метра с мозайки ще могат да разгледат туристите от 26 септември в Епископската базилика 

 

Епископската базилика може да се похвали и с друга важна находка-монета, датирана от управлението на император Лициний(308-324) е открита по време на разкопките. 

Тя подхранва хипотезата, че църквата е сред първите, издигнати след легализирането на християнската религия в Римската империя през 313 година. Огромната сграда в самото сърце на Филипопол е била разрушена и изоставена вероятно заради земетресение, но днес отново ще разкрие пълния си блясък с мозайки, колони и зидове, благодарение на „Америка за България”.
 

Последвайте канала на

Novini.bg
1111 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2019.06.12 | 22:26

1

Пак най най най

БГ действителност

2019.06.12 | 22:51

2

За такива неща трябва да се харчат пари, а не като за надгробните триъгълни плочи в София на ул. граф Игнатиев.Дори в София трябва да се възстанови колизеума.

Добави коментар

Водещи новини