Пламен Димитров: Покачването на цената на водата е неизбежно

  • 03 юни 2019 12:02

  • 2801
  • 4
Пламен Димитров: Покачването на цената на водата е неизбежно
© Novini.bg (архив)

Покачването на цената на водата е неизбежно, но важно с какви темпове се прави и как ще бъдат защитени социално слабите и работещите в сектора. Това каза президентът на КНСБ Пламен Димитров, при откриването на дискусия на тема "За устойчиво развитие на ВиК сектора и достойни работни заплати на работниците и служителите".

,,Днес обсъждаме състоянието на ВиК сектора, неговото финансово и кадрово обезпечаване, както и бъдещето на инфраструктурата и инвестициите в мрежата, посочи Димитров. Нужен е нов специален закон за ВиК услугите, който да отчита нейните специфики и неотменимостта на задължението за доставка на вода за всеки граждани на България и да гарантира публичния характер на сектора'', посочи Пламен Димитров.

По думите му ВиК секторът е най-регулирания сектор в България, по-регулиран от банковия сектор.

,,В сектора има възможности за допълните приходи, които не минават задължително през цената на водата'', каза президентът на КНСБ.

Според Пламен Димитров в плановете за бюджета за следващата година може да бъдат предвидени ваучери за водни помощи.

,,На човек му трябват най-малко 50-100 литра на ден, тоест до 3 куб.м на месец. Ако допуснем, че 500 хиляди домакинства се нуждаят от водни помощи, в държавния бюджет могат да се заложат 50 млн. лева за подпомагане на нуждаещите се'', заяви Димитров.

,,Нашето основно искане е 15 процента годишно увеличение заплатите в сектора. През последните години заплатите в страната растяха с темпове от 8 - 11 процента годишно, докато тези при ВиК услугите два - три пъти по-малко и затова доходите на хората там са изостанали. За тези увеличения ще са нужди още 25 - 27 млн. лева годишно'', обясни той.

Дискусията е навременна, защото основен проблем на сектора е заплащането на ВиК операторите. Към момента КЕВР е одобрила бизнес плановете на 27 ВиК дружества, които обслужват 77 процента на населението на страната, добави председателят на КЕВР Иван Иванов.

,,Има области в страната, където цената на водата постига социалната поносимост и трябва да се търси друг механизъм за повишаване на заплатите. Нужно е допълнително държавно финансиране в сектора с около 50 млн. лева годишно, така че заплатите на служилите на водните оператори да се повишат, без да се вдига цената на водата за населението. Възможно е разделяне на КЕВР на енергиен и на воден регулатор, но това може да направи Народното събрание'', коментира Иван Иванов.

Последвайте канала на

БТА
2801 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар
niki

2019.06.04 | 11:13

4

боклуци като този стоят на постовете си до последно дори и с памперси дане истърват далаверата а реалноста е че боклуци като този и организацийте им неса ни нужни те и така си правят каквото си искат не е нужно такива да ни обясняват че бил необходим наложения рекет ние и без това ще ни принудят да го платим

Тошев

2019.06.03 | 14:36

3

ПЛАМЕИН ДИМИТРОВ! ТИ ЗА КАКВО СИ ТАМ?! ДА ЗАЩИТАВАШ ТРУДА НА НАРОДА СИ И НЕГОВОТО ЗАПЛАЩАНЕ, ИЛИ ДА ОПРАВДАВАШ ПРАВИТЕЛСТВОТО И ДА МУ СЕ СЛАГАШ?!

Уффф...

2019.06.03 | 14:04

2

Айдеее...синдикатите пак се вживяват в ролята на решаващ фактор,а в действителност никой не ги бръсне за слива...!

Недев

2019.06.03 | 12:16

1

Разбира се, че е неизбежно.Трябва да се осигурят добри условия на живот и високи заплати на ВиК сектора, особено на шефовете.Това са хубави лъскави коли, снажни секретарки, луксозни кабинети, представителни пари и много други.Освен това, трябва и заплатим сметките на ромите, защото те не са свикнали да плащат.

Добави коментар

Водещи новини