-
19 април 2019 19:47
- 1080
- 4
Амфитеатърът на древна Сердика се руши, в избуяващата растителност чезнат останките му, а Министерство на културата /МК/ не предприема абсолютно нищо за цялостното разкриване, експониране и опазване на великолепното древно съоръжение, което навремето е било второто по големина след Колизеума в Рим в европейската част на империята, алармират от Сдружение „Зограф”.
Откритите археологически останки от уникалния и датиран от края на III век амфитеатър на римска Сердика, намиращи се на ъгъла на столичния бул. „Княз Александър Дондуков“ и ул. „Будапеща”, продължават да се рушат и съсипват от природните стихии, като се и наводняват при всеки по-силен дъжд, а в същото това време целият човешки ресурс на Министерство на културата е ангажиран и впрегнат през последните месеци само и единствено като че ли в писането и разработването на обемисти дългосрочни стратегии.
Ако институциите скоро не предприемат спешни действия по опазване на находките от античността, разкритите вече фрагменти на Амфитеатъра на Сердика, който е обявен за паметник на културата с национално значение, ще изчезнат напълно и няма да има какво да показваме от неговото великолепие на многобройните гости на столицата ни, а причината е, че в изкопите на разкопките се събира вода и никне буйна растителност, което застрашава физическата цялост на археологическия обект, предупреждават от сдружението. За съжаление на практика нищо не се прави от години от страна на МК и за отчуждаването на имотите, под които лежи амфитеатърът, като не са предприети конкретни действия и за прехвърлянето на Столична община от страна на Българския енергиен холдинг и държавата на терена на бул. „Дондуков“ до Младежкия театър, под който е една голяма част от античната сердикийска арена. Нещо повече - от години не се отпускат средства от културното министерство и за организирането на нови археологически проучвания на територията на Амфитеатъра на Сердика, което също буди тревога, допълват от гражданското сдружение.
Виждаме каква огромна енергия влагат френската държава и общество във възстановяването на катедралата "Нотр Дам" в Париж, а в същото това време нашето Министерство на културата е напълно безучастно към скандалния факт, че буквално пред очите ни в центъра на столицата се рушат и изчезват останките на величествения Амфитеатър на Сердика, вместо да бъдат подходящо експонирани и консервирани в автентичния им вид.
Амфитеатърът се е намирал на около 200-250 метра от античния град и се е свързвал с него през Източна порта на Сердика. Арената представлява голямо съоръжение с елипсовиден план и надлъжна ос в посока изток-запад. Външните размери на амфитеатъра са 100 х 80 м, а самата арена е 60 х 40 м. Следвайки естествения терен на хълма източно от града, той е изграден от два сектора, разположени във височина, разделени към арената помежду си от широка обиколна алея. Секторите за посетители са отделени чрез радиални стълбища. Сердикийският амфитеатър се е ползвал за циркови игри и гладиаторски битки, той е изграден върху останки на по-ранен театър от II век.
Сега останките от амфитеатъра се намират между улиците „Малко Търново”, „Московска”, „Будапеща” и бул. „Дондуков”, а запазени части от него могат да бъдат видени във фоайето на хотел „Арена ди Сердика”. Смята се, че Амфитеатърът на Сердика, датиран от края на III век, се е доближавал по размери до прочутия Колизеум в Рим и е бил вторият най-голям такъв в пределите на империята.
Последвайте канала на
Свързани новини
КЗП: В повечето случаи жалбите на потребителите са основателни и ние налагаме санкции на нарушителите
17 април 201910:04
Американски разрушител, бомбардирал Сирия, е на посещение във Варна
16 април 201912:15
Столичният зоопарк търси доброволци, които ще следят за нарушители
13 април 201921:20
Дават нарушителите на пътя на ЧСИ
12 април 201907:25
Меган Маркъл ще наруши поредна кралска традиция
11 април 201914:11
Комисар Росен Рапчев: 37 619 са заловените нарушители в Акция "24 часа скорост"
11 април 201907:34
Приключи ремонтът на театъра в Кюстендил и обновяването на пространството около него
29 август 202214:58
Регионалният исторически музей в София открива постоянната археологическа експозиция "Антична Сердика"
13 септември 201914:10
Руши се къщата, в която е живял Стефан Караджа в Тулча
11 август 201915:01
Два отменени гола в добавеното време донесоха радост на Крумовград срещу Славия
България допусна обрат от Черна гора и се отдалечи от ЕвроБаскет 2025
Кириякос Георгиу разказа за премеждията си в Спартак (Варна)
ПФК Ботев: Ситуацията около Антон Зингаревич става все по-странна и лишена от прозрачност
Салах: Разочарован съм, по-скоро съм вън от Ливърпул, отколкото вътре
Областна администрация София-град и Столична община подписаха договора за прехвърляне на собствеността на "Герена"
Коментари 4
Добави2019.04.19 | 22:31
Боко ще дава на ляво на дясно хора за чужди реставрации,нашата история кучета я яли. Боко,Боко ,човек трябва да почита и пази своето минало за да има и бъдеще. Никой за нищо не гледа идват новите ,рушат старото и така.
2019.04.20 | 02:37
Далеч не е само този паметник. Предните дни показаха и рушащ се каменен мост на майстор Кольо Фичето. Нашата история ли е по-важна или френската? Французите има несравним икономически и човешки потенциал, отделно и че само да се чуе, че техен управляващ е негодник, веднага бива заклеймяван и съден. Тук се краде от пътища и от каквото може. Оказва се, че това става не без благоволението на управляващите... Искам ги по затворите, но задължително в лоши и претъпкани килии. С какъв акъл ще си позволиш да живееш в евтин и огромен апартамент, а медицинските сестри и учителите да протестират с години...
2019.04.20 | 07:49
В България, ако искаш нещо да бъде унищожено, го обявяваш за паметник на културата!
Добави коментар
Водещи новини
Петър Чобанов: Минималната заплата крие повече рискове, отколкото решения на проблеми
25 ноември 202420:50
От прокуратурата искат постоянен арест за трима от биячите в мола
25 ноември 202418:09
Шофьор на тролей е със счупени нос и ръка след побой от пътник в София
25 ноември 202418:11
Юлиян Попов: Цената на водата в България е ниска, трябва да се инвестира в напояване
25 ноември 202418:46
Общини напират да вдигнат цената за паркиране
25 ноември 202422:30
Водещите новини! Бабикян: Борисов води разговора с Пеевски, а не с ПП-ДБ. Войната в Украйна доведе до нова ескалация между Запада и Москва (и още…)
25 ноември 202419:18
Нетаняху може да бъде арестуван, ако пътува до Германия
25 ноември 202419:28
Белият дом: Преговорите за спиране на огъня между Ливан и Израел вървят към споразумение
25 ноември 202422:53
Осло не откри доказателства за връзка между норвежеца, собственик на българска фирма, и взривените пейджъри на "Хизбула"
25 ноември 202420:41
2019.04.19 | 20:46
Мноу ясно,нали е по важно да спасяваме Нотр Дам.