-
12 март 2019 15:08
- 2963
- 3
Родителите да не водят неваксинираните си деца под 13-месечна възраст зад граница и да ограничат контактите им до минимум, съветва проф. Д-р Тодор Кантарджиев, дмн директор на Националния център по заразни и паразитни болести в интервю за „Новини.бг.”
- Проф. Кантарджиев, колко станаха вече заразените с морбили и как се правят регистрите за тях?
- Завчера случаите на заразени с морбили бяха 94, а сега Националният регистър на нашия сайт показва, че броят им днес, преди обяд, е 104, но към 16,20 часа вече са 110. В Благоевград са 63, София – 16, София област – 23, Бургаско – 1 и др. Всяко РЗИ в страната докладва случай на морбили, когато е потвърден, възможен и вероятен. Искам да предупредя обаче за опасността от неверни данни, които се публикуват в някои медии. Например за жена от Варна, която била на ски в Добринище, но някои писаха, че се е разболяла от морбили, пък се оказа след прецизни лабораторни анализи, че не е заразена. Същото се случи и с 12-годишното дете от Севлиево, област Габрово. Фактически в момента заразените от тази болест са концентрирани 60% в землището на Разлог. Оттам започна епидемичният взрив. Не спазвайки мерките за карантина при морбили, се заразиха и малчугани от околните селища. Инфекцията оттам се пренесе. Генетично се доказа, че щамовете, които циркулираха и заразяваха децата и малко възрастни в Разложко, предизвикаха епидемичен взрив и в София град – кв. „Христо Ботев”, 1 случай в „Надежда”, а вече се пренесоха и в Софийска област. Това е плашещо, тъй като имаме доста нови заразени в Самоков и Ихтиман. Вчера в референтната лаборатория бяха изследвани материали на 3 деца от инфекциозна болница в София и на 11 малчугани от болница „Света Анна”/бившата Окръжна/. От тези 14 заболели се доказа, че морбили имат 8 от Самоков и 1 от София. Осемте деца са под 13- месечна възраст и не са ваксинирани. Според нашият имунизационен календар, ваксината за морбили се поставя на 13-месечна възраст и на 14 месеца вече децата трябва да са защитени срещу морбили, заушка и рубеола. Най-важното, което трябва да се каже на майките е да пазят неимунизираните си чеда по-малки от посочената възраст от контакти с други деца и болни. Медицинските власти са безсилни, ако малките са в контакт със заразени без да са имунизирани.
- Каква е ролята на държавата чрез Министерството на здравеопазването?
- МЗ купува най-хубавите и не най-скъпите ваксини. Имаме един от най-луксозните имунизационни календари в Европа. Полагат се усилия тези ваксини да се поставят, те струват до 1000 лева за всяко дете, които ние, данъкоплатците, осигуряваме през бюджета. Така че от страна на здравната система се полагат усилия всички невръстни да бъдат обхванати от тази ваксина. Очаква се обаче родителите да търсят лекарите за имунизацията, а не обратното. Особено в момента, когато сме в плашеща обстановка, поради върлуващата зараза от морбили в съседни нам държави.
- Каква е обстановката в комшийските ни страни?
- За 2018 година има 5 500 случаи на болни в Сърбия, с десетки починали деца. В Румъния само 1500 за м.г., но през 2017 г. заразените бяха 11 000, починаха 59 деца. В Гърция през 2018 г. болните са 2 500, има починали малки. Това, че м.г. у нас имаше 13 случая ни кара да сме горди, че успяхме да ограничим заразата. Имахме внос на вируса чрез сезонни работници по Черноморието. Младежи и девойки от Украйна, Молдова, където има много случаи на морбили, когато идват да работят тук, трябва обезателно да се изяснява техният имунизационен статус. Моят съвет към собствениците на хотели и заведения е да ваксинират тези младежи, защото избухването на морбили в отделно заведение ще доведе до рязък отлив на туристи. М.г. успяме да ограничим случаите, защото генетично доказахме, че щам Д-8 е внесен от Украйна – страната първенец по заразени на територията на Стария континент. Сега щамът е от Б-3, съвсем друг генотип, който бе потвърден в лабораторията на Института „Роберт Кох” в Берлин. Разказвам това като илюстрация на факта, че успяхме да ограничим щама от м.г., което е похвално за работата на здравната система у нас.
- На целия този фон, кое точно ви тревожи в днешната обстановка по повод на заразата у нас?
- В момента плашещ е големият брой на заразените последните седмици. Когато преди 2 години в Столипиново/цигански квартал в Пловдив, бел.ред./ имаше взрив, който ограничихме до 140 души, но заразата се пренесе в селища около Пловдив и Пазарджик, преди да успеем да го ликвидираме.
Последната седмица на тази година имаме 2 пъти повече заболели, отколкото в Столипиново лани. Затова са нужни строги и незабавни мерки не само за ваксиниране, но и за изолация на вече заболелите.
- Какво бихте препоръчал на родителите?
- Преди 40 години контролът на инфекциите в държавата беше перфектен. Лекарят слагаше бележка с червен кръст и надпис „карантина” за острите заразни болести за определен период от време. И тези мерки сработваха ефективно. Съветвам родителите да не водят деца под 13 месечна възраст в чужбина. През пролетта мнозина пътуват, но нека сега се съобразят.
Освен ваксинирането, разбира се, проветряване начесто и никакви контакти с други деца от заразените райони.
- На какво се дължи тази истеричност в интернет по повод на заразата, според вас?
- Това са заболявания, които практически бяха изчезнали през последните години, тъй като са предотвратими чрез ваксини и докато се спазват простичките правила за превенцията. В момента миграцията в Европа е голяма, занемаряват се имунизациите на деца, чиито родители са в чужбина. Съседните нам държави пренебрегват програмите си за имунизации и това също оказва влияние. Морбили е високо инфекциозна зараза и е предвестник за възможни възникващи проблеми с тежко инвалидизиращи и убийствени инфекциозни болести като дифтерия, детски паралич и др..
У нас след 1969 година започна ваксинирането срещу морбили. Но определени дефекти в здравната система оказват своето негативно влияние. Като например решението на някои доктори да „спестят” ваксината като регистрират, че уж са я направили. Много лесно чрез изследвания могат да бъдат уличени. Не по-малко вреди нанасят т.нар. „антиваксъри”. Когато си пратят потомците по-късно в престижни чужди училища, те бързо разбират, че са сгафили, защото на децата им вземат кръв и установяват кои ваксини не са им били поставени и изискват веднага да бъдат направени, че и някои други, които тук не се слагат.
- Много ли са антиваксърите у нас?
- 0,5%, но са шумни като за 50 на сто от населението. В момента малко са в отстъпление, но това не ме радва. Въмущават ме техните грубости и самомнението им, въпреки че не са медицински образовани и грамотни.
- Четат съвети в интернет...
- Положително е, че могат да четат. Виж разбирането на прочетенето и отсяването на истината от лъжата, изискват мнооого да се чете.
- В гетата как да се постъпва?
- Когато им се обясни, че има опасна болест, те сами търсят лекарите. Здравните медиатори – това са образовани роми, които напоследък вършат много полезна работа в тези квартали. Те подканят майките да занесат децата си на имунизация. Аз съм привърженик на метода на убеждението – хората трябва да бъдат убеждавани, насила нищо не става. С боравене с полу-истини също не се постигат резултати – доказателство са т.нар. „антиваксъри” и майките, които се доверяват само на прочетеното в нета.
- Накрая, премина ли опасността от грипа?
- Респираторните заболявания са в пълна сила. В момента се увеличават вирусните инфекции на дихателната система от пневмовируси. Те не дават усложненията на грипа, няма висока температура и болки в мускулите, но пък има дразнеща кашлица, като в 75 на сто от случаите тя минава за 7-10 дни, при 25 % продължава повече от 2 седмици. Затова хората не бива много да бързат да се успокояват, че грипното време съвсем си е отишло.
Последвайте канала на
Свързани новини
Илиан Илиев: Не беше красиво, но трите точки бяха важни
Миньор и Пирин не се победиха в динамичен мач с много положения
Жалко! България надигра Англия, но допусна обрат и загуби
"Вабанк": Очакван ли бе успехът срещу Люксембург и ще се класираме ли за Лига "Б"
Железния Майк се бори докрай, но победата отиде при Джейк Пол
Изиграха се осем мача от Втора лига
Коментари 3
Добави2019.03.13 | 07:52
Спрете да всявате страх! Бизнесът ви с ваксини не върви, защото хората започнаха да се усещат какво правите! Пари! Здравето на децата ни е последната ви грижа! Морбили (дребна шарка) е нормална детска болест, която не е смъртоносната чума, която се опитате да я изкарате! И бъдете сигурен, "професоре", че бизнесът ви все повече ще затъва! :)
2019.03.13 | 10:41
Получих $ 22738 през първия месец и $ 29584 миналия месец, просто работех в мрежата от дома. Аз съм редовен студент и работя само 3 до 4 часа на ден. Всеки трябва да опита тази работа сега просто използвайте този сайт.
Ето го..........>>> www.Trade46.com
Добави коментар
Водещи новини
Пеевски: От днес ДПС има само един лидер в мое лице
16 ноември 202414:11
Антон Кутев: Ако има президентска партия, тя ще бъде обявена от него, не от Делян Пеевски
16 ноември 202416:18
Бойко Рашков за скандала в НС: Седяхме си кротко, Пеевски започна да говори като адвокат на Борисов и намеси случая с неговия арест
16 ноември 202414:53
Политологът Даниел Смилов: ГЕРБ нямат сериозно намерение да съставят редовно правителство
16 ноември 202417:07
"Възраждане" покани всички партии в НС на разговор без ГЕРБ, "ДПС - Ново начало" и АПС
16 ноември 202414:32
Стартира подписка за референдум за президентска република
16 ноември 202415:48
Израел нанесе удари по южни предградия на Бейрут, след като издаде предупреждение за евакуация
16 ноември 202411:50
При кои специалности се очаква да има недостиг на работна ръка през 2005 година?
16 ноември 202415:25
Прогноза за времето
16 ноември 202412:50
2019.03.12 | 15:22
"....- В гетата как да се постъпва?
- Когато им се обясни, че има опасна болест, те сами търсят лекарите."...
Накрая ще стане така, че мангалите ще са по-здрави от пикливите наследници на всички анти-ваксъри, които ще мрат като мухи.....тогава някой друг ще им е виновен!!!