-
01 март 2012 09:35
- 1706
- 0
Тайната за щастливо бебе се крие в хубавите завивки и музиката, с която ще го "захранвате" още в утробата.
Качествените чаршафи, матрачета и възглавнички с регулиращи се степени са основното, на което родителите трябва да наблегнат, за да осигурят спокоен сън на малкото. Някои от тези факти са неизвестни, особено за по-младите и неопитни мами и татковци. Именно в такива случаи на помощ идват курсовете за родители. В Пловдив към Центъра за бременни жени вече има подобни обучения. А от края на миналата година там стартира безплатно общинско училище за всички неопитни бъдещи родители. В него мама и татко могат да научат всякакви подробности за грижите за мъника, дори когато е в корема на мама.
"Класическата музика успокоява новороденото. Ако бебето плаче постоянно, не иска да спи и отказва да се храни, направете си експеримент и го оставете да послуша Моцарт", съветва Антоанета Борисова, председател на центъра. Класическата музика е пръв помощник на младите майки при отглеждането на мъничето. "Сватбата на Фигаро" или "Малка нощна музика" са идеални за бебето още докато е в корема на мама. "След като се появи на бял свят, то със сигурност ще се отблагодари на своите близки, като расте спокойно и усмихнато", казва Борисова. Задължително условие е мама и татко да изберат само една мелодия и да я пускат постоянно, пише "Стандарт Нюз"
Друго средство за успокояване на бебето е да бъде гушкано, милвано и да му се говори. "Събеседници" на мъника трябва да са както мамите, така и татковците. Антоанета Борисова припомня, че разговорите с бебчето трябва да започнат преди раждането, защото малкото чува и в корема на мама.
Кога трябва да спи едно бебе е въпрос, който тревожи всеки млад родител. Отговорът е един "Това си е бебешка работа, когато иска!". Съветът й към мамите обаче е и те да дремват със своето мъниче. Затова има и правило "Спи ли бебчо, спи и мама". През първите дни след раждането се повтаря едно и също: кърмене - цедене - сън - смяна на памперси - кърмене... - през 2-2,5 ч.
"За добруването на цялото семейство майчетата трябва да се научат да дремват поне 1-2 пъти през деня", съветва Борисова. Смята се, че първия месец бебето спи 16-19 часа, но невинаги е така. Има уникални мъничета, които спят много по-малко. Майките трябва да са спокойни и уверени в собствената си интуиция, ако дойде време за създаване на дневен режим на малкото. Важно е да не се стресират от мисълта, че го разглезват. "Разглезени бебета няма", смята Борисова.
В Училището за родители има отделен курс, посветен на бебешкия сън и комбиниран с лекция за най-подходящите постелки, възглавници и завивки за малкото. Има матрачета, които се нагаждат според тялото на мъника. Възглавнички на степени, които се регулират в зависимост от нуждите на новороденото, както и подходящи завивки, за да поддържат постоянна температурата на телцето на малкото. Бебето привиква със своята завивка, започва да я познава да пипане и по аромата, затова тя трябва да бъде внимателно подбрана. Когато това бъде направено, родителите могат да са спокойни за добрия сън на своето съкровище, казва в заключение ръководителката на центъра.
Последвайте канала на
Свързани новини
Реал Мадрид прибави пета купа за годината
Левски игра като равен, но загуби от Люнебург в Шампионска лига
Съставите на Саутхамптън и Ливърпул, Слот е направил осем промени
Арсенал 0:1 Кристъл Палас, гол на Матета
Олимпиакос - Виртус Болоня, мощно начало за Везенков
Ботев (Пловдив) покани на среща депутати заради казуса със Зингаревич
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Димитър Главчев: Ако няма мнозинство в Народното събрание, категорично няма да подпиша споразумението с Украйна
18 декември 202417:56
Калоян Методиев за преговорите за правителство: Сглобява се политически Франкенщайн
18 декември 202418:03
Демерджиев: Трябва сериозен дебат, за да не получим още от същото в съдебната система
18 декември 202418:45
Откриха кола с наркотици в София, полицай е намушкан
18 декември 202418:53
Водещите новини! Корупцията трови здравеопазването, пари има, но се крадат. А. Василев: Бюджет 2025 е индиректно „написан“ от Пеевски
18 декември 202419:23
Животновъдите от Велинград не признават и пробите от лабораторията в Монпелие
18 декември 202421:49
Втори ден без следа: Какви са версиите около изчезването на 13-годишния Николай?
18 декември 202420:23
Котка се завърна при стопанина си след 11 години
18 декември 202421:39
Първи тежък случай на птичи грип при човек в САЩ
18 декември 202419:53