-
30 януари 2019 13:55
- 237
- 0
Необходим е закон за опазване на пещерите, заявиха спелеолози на пресконференция в БТА по повод на 90-ата годишнина на организираното пещерно дело в България.
На Балканите сме последни в областта на опазването на пещерите, коментира председателят на Балканския спелеоложки съюз Алексей Жалов, който добави, че "хвърля камък в двора" на Министерството на околната среда и водите. Даже в Албания по закон всички пещери са защитени, в Словения има специален закон, идентична е ситуацията в Хърватия, много е строг режимът в Гърция, а в Румъния дори пещерняците се оплакват от законовите рестрикции, коментира спелеологът, който добави, че в България нещата са много зле в това отношение.
Спелеолозите алармираха за проблеми, свързани със строителни дейности или каменни кариери, като посочиха, че карстовите ландшафти и подземният свят са подложени на унищожителна дейност, а трябва да се опазват, защото иначе ще се загубят безценни природни образци. Имало и случаи на безразсъдно изпочупени сталактити и сталагмити, образуването на които отнема стотици хиляди години.
Тази година със серия от събития ще бъде отбелязана 90-ата годишнина на организираното пещерно дело в България /1929 - 2019 г./. Те включват фотоизложбата "Ние и пещерите" на 4 февруари, честване на годишнината на 18 март в Софийския университет, както и международен конгрес по спелеология в Добрич през май и Европейски спелеофорум с участието на учени от цял свят през септември.
Спелеологията е наука, практикуването на която изисква сериозна подготовка, посочи председателят на Българската федерация по спелеология Явор Шопов. Пещерите са затворени екосистеми - има много организми, които живеят само в отделни пещери в света, а така също и някои специфични минерали. Подготовката на космонавти и даже за заселване на други планети също е свързано с изследванията в пещерите, тъй като условията в тях на земята са най-близки до тези в открития космос.
България заема едно много достойно място в международната общност в областта на спелеологията, посочиха учените. Тази година се отбелязват и 45 години от организираното пещерно спасяване у нас. В последните години няма тежки инциденти с пещерняци, но има сериозни инциденти с иманяри, което трябва да се има предвид.
Последвайте канала на
Свързани новини
Нидерландия 2:0 Унгария, Вегхорст нацели горната греда
Илиан Илиев: Не беше красиво, но трите точки бяха важни
Германия 5:0 Босна и Херцеговина, Виртц избухва с втори гол
Нефтохимик се справи с Дея и спечели дербито на Бургас
Жалко! България надигра Англия, но допусна обрат и загуби
Изиграха се осем мача от Втора лига
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Ген. Атанасов към Борисов: Ако сте мъж и сте държавник, да седнем на една маса и да развържем всички възли
16 ноември 202420:18
"ДПС-Ново начало" избра ново ръководство на партията
16 ноември 202417:56
Джевдет Чакъров: Лица, справедливо описани от президента като наглост на стероиди, се опитват да подменят истината
16 ноември 202418:42
Васил Пандов разкри ще има ли лидерска среща между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС
16 ноември 202418:11
Зафиров: Санитарният кордон беше демонстриран с крясъци и обиди от първия ред
16 ноември 202417:41
Политологът Даниел Смилов: ГЕРБ нямат сериозно намерение да съставят редовно правителство
16 ноември 202417:07
Антон Кутев: Ако има президентска партия, тя ще бъде обявена от него, не от Делян Пеевски
16 ноември 202416:18
Проф. Пламен Панайотов: Решението на "сглобката" за конституционни промени е ялово и не доведе до нищо добро
16 ноември 202418:27
Министър Мундров: Софтуерът на машините за гласуване трябва да бъде на държавата
16 ноември 202419:02