-
12 декември 2018 10:17
- 389
- 0
При предоставяне на карти за отстъпки при пазаруване, търговците трябва да информират предварително потребителите за всички правила, които касаят условията за ползването им. Това коментира председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Димитър Маргаритов пред БНР в навечерието на по-интензивите покупки за Коледа и Нова година, когато може да се окаже невъзможно да се възползваме от полагащите ни се преференциални условия или че обещани подаръци вече са изчерпани.
Маргаритов обясни, че това ще даде възможност потребителите да са наясно какви групи артикули са включени при намаление, когато използват тази карта. „Също така, на етикетите на стоките трябва да е посочена коректно и ясно цената на продукта, ако той се закупува без използването на карта и неговата цена с използването на картата за отстъпка. Това би дало възможност на потребителите да се възползват пълноценно от подобен тип условия, които поначало са замислени да ги облекчат, а не да ги заблудят и на техен гръб търговецът да се опита да реализира по-голяма печалба“, добави председателят на КЗП.
Когато се окаже, че рекламирани промоционални стоки липсват и търговецът предложи алтернативни, потребителят би могъл да приеме, но и да откаже. „Промяна в параметрите на първоначално оферираното е въпрос на добра воля единствено от страна на потребителя и такава може да бъде направена само ако в хода на комуникация с търговеца той се съгласи на това. Но сам търговецът да измени параметрите на поръчката, няма как да стане. Това би било нелоялна търговска практика и опит за въвеждане на потребителя в заблуждение“, обясни Маргаритов.
Председателят на КЗП предупреди търговците, които предлагат ваучери за подаръци, да бъдат максимално коректни. „Когато поемете ангажимент да предоставите определени услуги в определен период от време, трябва да сте абсолютно наясно с капацитета, с който разполагате, и да се простирате само в рамките на това, което сте способни да изпълните като задължение. За да не се стигне дотам, че изведнъж този, на когото е бил подарен ваучерът, да отиде на мястото, където трябва да бъде предоставена услугата, и да се окаже, че няма да може да я получи. Или че ще може да я получи след много дълго време, когато или няма да му е необходима, или той няма да е в състояние на отиде“, каза той. И допълни, че на ваучера трябва да са посочени всички важни условия за ползването му, включително и срок на валидност.
Димитър Маргаритов препоръча потребителите да не се предоверяват и винаги щом се усъмнят в достоверността на даден търговец, да съберат максимално много информация, преди да предприемат покупка. При пазаруване онлайн е важно да внимават да не попаднат на фалшиви сайтове. „Нека да се уверят, че това е действително съществуващ електронен магазин, включително като потърсят контакт с този, който администрира сайта. Задължително е по закон такива координати да има – телефон, имейл, на които да може да се осъществи реална комуникация. И едва когато вече са убедени, да направят поръчка на съответните стоки“, обясни той. По думите му при пазаруване от физически магазин могат да дебнат опасности като липса на информация или липса на такава, касаеща цените, характеристиките или параметрите на стоките, които се предлагат.
В края на разговора Маргаритов посочи, че проверките на КЗП във връзка с предколедното пазаруване ще обхванат приоритетно съобщенията за намаления, стоковите кредити и качеството на туристическия продукт.
Последвайте канала на
Свързани новини
КЗП: Нелоялните практики имат широк спектър от вариации, но целта им е една – да ударят потребителя по джоба
07 декември 201812:37
КЗП с дежурни екипи за студентския празник
07 декември 201809:18
КЗП: Купувайте риба само от търговски обекти
04 декември 201807:57
КЗП: Българинът си купи от „черния петък” конкретно набелязани и необходими стоки на по-изгодни цени
30 ноември 201814:52
КЗП: С падането на температурите зачестяват поканите на търговци за покупки по време на презентации
29 ноември 201809:23
КЗП: Уязвимите групи потребители са изложени на повече опасности при по-рисковите способи за продажба
28 ноември 201809:35
КЗП: Ранните записвания имат много предимства, от които потребителите могат да се възползват
07 февруари 201912:18
КЗП: Разходите по връщането на онлайн покупки заради дефекти или заблуди при продажбата са за сметка на търговеца
05 януари 201910:14
От КЗП с подробности за рекламациите, фалшивите отстъпки и несъществуващите намаления
02 януари 201916:26
Левски се прицели в халф на ЦСКА 1948
България допусна обрат от Черна гора и се отдалечи от ЕвроБаскет 2025
Два отменени гола в добавеното време донесоха радост на Крумовград срещу Славия
Кириякос Георгиу разказа за премеждията си в Спартак (Варна)
ПФК Ботев: Ситуацията около Антон Зингаревич става все по-странна и лишена от прозрачност
Областна администрация София-град и Столична община подписаха договора за прехвърляне на собствеността на "Герена"
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Петър Чобанов: Минималната заплата крие повече рискове, отколкото решения на проблеми
25 ноември 202420:50
От прокуратурата искат постоянен арест за трима от биячите в мола
25 ноември 202418:09
Шофьор на тролей е със счупени нос и ръка след побой от пътник в София
25 ноември 202418:11
Юлиян Попов: Цената на водата в България е ниска, трябва да се инвестира в напояване
25 ноември 202418:46
Общини напират да вдигнат цената за паркиране
25 ноември 202422:30
Водещите новини! Бабикян: Борисов води разговора с Пеевски, а не с ПП-ДБ. Войната в Украйна доведе до нова ескалация между Запада и Москва (и още…)
25 ноември 202419:18
Нетаняху може да бъде арестуван, ако пътува до Германия
25 ноември 202419:28
Белият дом: Преговорите за спиране на огъня между Ливан и Израел вървят към споразумение
25 ноември 202422:53
Осло не откри доказателства за връзка между норвежеца, собственик на българска фирма, и взривените пейджъри на "Хизбула"
25 ноември 202420:41