Д-р Борислав Цеков: Пътят на Тръмп към втори мандат е открит

  • 07 ноември 2018 12:25

  • 2176
  • 1
Д-р Борислав Цеков: Пътят на Тръмп към втори мандат е открит
© новини.бг/архив/

По повод данните от междинния вот в САЩ, „Новини.бг” потърси експертен прочит и коментар на случващото се зад Океана. Борислав Цеков е доктор по конституционно право в Института за държавата и правото при БАН. Той е университетски преподавател и политик, председател е на Института за модерна политика. Миналата година публикува своя изследователския труд "Доктрината "Тръмп".

Въпреки, че данните от междинния вот в САЩ все още не са окончателни, тенденциите са ясни. Президентът Тръмп спря "синята вълна" в САЩ! Победа на републиканците с 2:1 (Сенат+губернатори за републиканците срещу долна камара за опозицията).

Тази победа и обстоятелството, че демократите бяха изцяло отстранени от щатската изпълнителна власт и от сенатските постове в ключови щати, затвърждава управлението на Тръмп и показва, че продължаващата три години черна пропаганда срещу него няма никакъв реален ефект.

Какъв е конкретният прочит на изборните резултати?

Републиканците не просто запазиха, а разшириха своето мнозинство в Сената (с 2-3 плюс). Това е рядък прецедент. Както съм казвал нееднократно, политическата практика в САЩ е, че опозицията печели междинните избори. Само два пъти през последните 100 години президентската партия е печелила изцяло, а само три пъти е печелила Сената, но е губила долната камара.

Победата на Тръмп е ключова по две причини. Демократите бяха отстранени от сенатските постове в някои щати, които са важни за президентския вот през 2020 г. - Флорида, Мисури, Индиана, Северна Дакота. Огромните надежди на демократите, че ще отстранят Тед Круз в Тексас чрез своята "нова надежда" Бето Рурк не се оправдаха - републиканците запазиха поста. Втората причина за важността на победата на Тръмп е, че единствено от Сената зависят ключовите назначения, които прави президента, а също и това дали може да има импийчмънт.

Дотук 1:0. Демократите успяха да спечелят крехко мнозинство в Долната камара (ок. 15-20 плюс). На фона на първия мандат на Обама, когато той и неговата партия - демократите - изгубиха камарата с цели 63 места, сега успехът им е доста скромен на фона на гигантските финансови и медийни ресурси, които мобилизираха. Това, че все пак взеха мнозинство е една от характерните и добри страни на американската конституционна система на "задръжки и противовеси" - внася се известен баланс, поощрява се двупартийното сътрудничество по важни въпроси.

Иначе от Долната камара не зависят нито назначенията, нито импийчмънт. Дотук 1:1. Победата с 2:1 идва от убедителните резултати на републиканците и подкрепяните от Тръмп кандидати на партията за губeрнатори ("президентите" на отделните щати). В мнозинството изпълнителната власт се запазва за републиканците. Вероятно ще изгубят Уисконсин, но удържаха позициите в Масачусетс, Ню Хемпшир и - особено важно! - във Флорида.

Ако може да се направи едно много грубо, но все пак илюстративно сравнение на властовата конфигурация след тези избори в САЩ с българската система, то ще изглежда така: все едно Тръмп и републиканците имат президентския пост, правителството, повечето областни управители и кметове, а Народното събрание е поделено така - 4 дни в седмицата има мнозинство на Тръмп, което може да прави назначения за съдии и прочее и да приема на 2-ро четене закони, а 3 дни в седмицата - демократите имат мнозинство, с което могат да упражняват само парламентарен контрол, без да могат да реализират вот на недоверие, и могат да приемат закони само на 1-во четене. След необичайното препотвърждаване на доверието в действащия президент в тези междинни избори, пътят на Тръмп към втори мандат е открит.

Последвайте канала на

Аделина Делийска
2176 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
Русофоб

2018.11.07 | 13:30

1

Браво , Америка си е Америка !!!!!

Добави коментар

Водещи новини