София е един от най-зелените градове, смята холандски експерт

  • 25 октомври 2018 09:13

  • 722
  • 0
София е един от най-зелените градове, смята холандски експерт
© Pixabay

Европейската конференция „Зелени градове за устойчива Европа“ събира на 25 октомври в София производители на декоративни растения, експерти по озеленяване и устройствено планиране, ландшафтни архитекти и други специалисти, които ще обсъждат най-новите тенденции в развитието на зелените градове

София е един от най-зелените градове, в които съм бил, сподели в ефира на БНР Ари Фелдхаузен, аташе на земеделието на Холандия в посолствата на България и Румъния.

Стоил Нановски, заместник-председател на Асоциацията на производителите на декоративни растения в България, допълни, че много малко европейски градове имат в центъра си цяла гора.

,,Разрастването на зелените градове е нова тенденция, която ще се развива и в бъдеще. Зелени градове е идея за внасяне на природата и селския начин на живот вътре в градовете. Това е предизвикателство и популярността му се увеличава. Зелени гори, зелени къщи, зелени квартали, присъствието на все по-големи територии в градовете'', поясни Нановски.

,,Всеки град е уникален и архитекти есе опитват да заложат перспективи за развитие на зелени площи, виждаме го и в София. Габрово и Бургас също са сред градовете, класирани на европейско равнище. Ние в Холандия също отделяме внимание на инициативата'', обяви Ари Фелдхаузен.

Стоил Нановски смята, че въпросът е комплексен и става дума за цялостни решения.

„На изложби в чужбина виждаме, че много от нещата са приложими – зелени покриви и фасади на сградите. Но най-важното е какво ще бъде заложено в градоустройството. От старите планове са наследени зелените клинове, които могат да бъдат развити. Вкарването на природата в градовете е вълна в цял свят. Не сме далеч от зелени покриви. Те са свързани с малко по-големи инвестиции. Това е най-малкото което можем да направим. Нашият стандарт е публикуван на сайта на Министерството на земеделието. Той застъпва всички съвременни стандарти в Европа", каза Нановски.

„Живях във Виетнам, Тайланд и Индия. В Европа концепцията е напреднала повече. В Азия също има добри примери като Сингапур. Това е въпрос и на финансов ангажимент. По-модерните икономики отделят повече. Трябва да разберем, че това не е лукс, а необходимост. Все повече хора ще живеят в градовете и се налага те да бъдат направени по-обитаеми, в противен случай ще имаме огромен проблем“, посочи накрая Ари Фелхаузен.

Последвайте канала на

Владимир Василев
722 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини