55 000 домакинства в София са на твърдо битово отопление

  • 09 октомври 2018 15:43

  • 2351
  • 1
55 000 домакинства в София са на твърдо битово отопление
©

55 000 са домакинствата, които използват твърдо битово отопление в Столична община, съобщиха от пресцентъра на общината.

След многофакторен анализ общо 51 572 домакинства са посочени като приоритетни за замяна на отоплителните им уреди с по-екологични такива. Това показват данните от проучване на Енергийна агенция – Пловдив по поръчка на Столична община и представено днес официално пред членовете на Постоянната комисия по околна среда към Столичния общински съвет.

Съобразно нивата на емисиите на фини прахови частици и експонирането на домакинствата, които се отопляват с твърдо битово гориво и са с препоръка за приоритетна замяна на отоплителните уреди, са разпръснати в повече от половината райони на Столична община (15).

„Осредненият профил“ на тези домакинства показва, че обитават помещения от около 96 кв. м и декларират доход по около 500 лв./човек от домакинството. Най-често те живеят в тухлени сгради (67%) до 3 етажа (57%), построени преди 2000 г. (84%). Повече от половината от жилищата не са топлоизолирни (57%).

Значителна част от изследването на Енергийна агенция – Пловдив е посветено на нагласите на домакинствата. Анализът отчита, че сред домакинствата има високо ниво на осъзнатост на факта, че битовото отопление е причинител на сериозни здравословни и екологични проблеми, както и че е необходима замяната му с по-екологичен начин на отопление.

Сред основните фактори, които биха мотивирали домакинствата да заменят отоплителните си уреди с по-екологични, са по-ниските месечни разходи, които ще дават за отопление, по-голямата ефективност на самото отопление и по-малкото замърсяване.

Сред най-предпочитаните алтернативи са отопление на природен газ, топлофикация, пелети и климатик. Изведените данни сочат, че общите разходи за Столична община при подмяната на отоплителните тела на домакинствата варират в диапазона 1300 – 5300 лв. на домакинство, в зависимост от отоплителната площ и обем на жилището, както и съществуващата инфраструктура.

Данните от проучването ще послужат на екипа на Столична община за предприемане на бъдещи политики за намаляване на емисиите от твърдо битово горене, както и при подготовката  на проекти за подмяна на отоплителните инсталации на домакинствата, включително и по ОПОС.

Последвайте канала на

Веселина Спасова
2351 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
Николай

2018.10.09 | 17:16

1
увеличете още 50% пелетите пък да видиме как хората ще се върнат към въглищата отново...малоумна история, като искате да се отопляваме на екологични източници направете нещо да стимулирате населението а не да ги отказвате!!!

Добави коментар

Водещи новини