-
15 февруари 2012 09:46
- 1418
- 0
70% от фирмите за изкупуване, третиране и рециклиране на метални отпадъци трябва да затворят заради липсата на Общи устройствени планове в съответните общини. Това алармират пред Дарик радио от Гражданска инициатива на търговците на отпадъци от черни и цветни метали и тяхното рециклиране.
До 15 февруари всички фирми, притежаващи лиценз за такъв вид дейности, трябва да представят в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) скица или друг удостоверителен документ, доказващ, че площадките им изпълняват изискванията на ЗУО. В противен случай засегнатите площадки се заличават от лиценза за извършване на дейности или лицензът се прекратява служебно и търговецът е длъжен да преустанови дейността си.
Според търговците 70% от фирмите в бранша ще затворят, а 177 общини остават без такива площадки от сряда заради липсата на общ устройствен план. Само в 87 общини, които имат общ устройствен план (за цялата община или за част от нея), фирмите за изкупуване и рециклиране на черни и цветни метали могат да продължат да работят и да откриват нови площадки.
Металните отпадъци от цялата страна ще се транспортират и натрупват само на територията на тези общини. Ограничението се въвежда с промените в Закона за управление на отпадъците, защото разпоредбите предвиждат дейностите с отпадъци от черни и цветни метали да се извършват само на площадки, разположени на територии, определени с общи устройствени планове за производствени и складови дейности, на пристанища за обществен транспорт с национално и регионално значение и на обекти на железопътната инфраструктура със стопанско предназначение.
Според Гражданската инициатива това е в противоречие с разпоредбите на Закона за устройство на територията (ЗУТ), който допуска в определени случаи подробен устройствен план (ПУП) да изпълнява ролята на общ устройствен план на населеното място. 80% от изградените площадки на територии без общ устройствен план ще бъдат закрити, а направените инвестиции, напълно загубени.
До момента само 200-те фирми, членове на Гражданската инициатива, са направили около 40 млн. лева инвестиции в площадки, оборудване и специализирани машини, които са получени чрез кредити или лизингови институции през последните 10 години. По предварителни данни, за 2011 г. фирмите са внесли в държавния бюджет над 3 млн. лева корпоративен данък и още толкова данък за физически лица, които предават метални отпадъци.
Собствениците на потърпевшите фирми, членове на Гражданската инициатива, съобщават, че ще сезират Европейският съд по правата на човека в Страсбург за нарушаване на правото на собственост, както и за финансово обезщетение от държавата за направените инвестиции по места.
Последвайте канала на
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
След серията почивни дни: Очаква ли се засилен трафик?
05 януари 202508:24
Застраховката „Гражданска отговорност“ може да поскъпне
05 януари 202507:22
Гл. инспектор Близнаков разкри подробности за катастрофата край Търново
05 януари 202509:06
Бабата на едно от бебетата, заснето в клипа с акушерките: Това е жива подигравка с децата
05 януари 202509:13
Шоков скок на цената на хляба - на места повишението надхвърля 30%
05 януари 202507:39
Проф. Кантарджиев: Пикът на грипа се очаква в края на януари
05 януари 202509:24
Байдън връчи престижния „Президентски медал на свободата“ на редица известни личности
05 януари 202507:17
Ден на траур в Сърбия заради масовото убийство в Цетине
05 януари 202507:48
Голям църковен празник е днес - Попова Коледа! Спазват се редица традиции и обичаи
05 януари 202506:01