-
07 юли 2018 17:38
- 3093
- 0
Цените на тока и парното тръгнаха нагоре. Обедняват ли българите – сблъсък на аргументи в предаването "Офанзива с Любо Огнянов" по Канал 3 представиха Теодор Дечев от страна на работодателите и Ваня Григорова от КТ „Подкрепа“.
„Ако питаме дали има някой щастлив, че са се вдигнали цените на тока и парното, едва ли има такъв. Има някакви обективни причини за това. Бихме могли да избегнем това нещо, ако нямаше огромни привилегии на някои производители”, обяви Дечев.
„Няма баланс. Доходите са се увеличили с 9,8 процента, а разходите с над 15 процента”, обяви от своята страна Ваня Григорова.
„Не съм специалист, но експерти очакват много по-висок скок на цените през есента. Ние загубихме проекта „Южен поток”, сега ще трябва да купуваме още по-скъп газ. Така че трябва да благодарим на тези, които загърбиха „Южен поток””, допълни представителят на синдикатите.
„Данните на НСИ сочат, че средният разход на домакинство на месец е 775 лева. Средното домакинство е под 3 членове на семейство. При тези разчети се дават средни стойности, а има голяма разлика между най-богатите и най-бедните. А сред най-бедните са пенсионерите. Сред тях са над 1 милион души. Голяма част живеят под линията на бедност. Те се подпомагат с целеви помощи за отопление. А с новите наредби виждам и по-малко, които ще бъдат включени в тези помощи”, уточни Григорова.
Гостите засегнаха темата и за регионалните различия по отношение на заплащането в страната.
„Хората в някои области имат ограничен достъп до работни места. Това е официално признание от страна на работодателите. Има разлики в различните райони. Има разлики и при мултинационалните компании, които плащат едни заплати в едни страни, и други в, примерно в България. Имаме инициатива на европейско равнище за изравняване на тези заплати. Това ще премахне и много порочни практики”, обясни Григорова.
„Тенденцията за изравняване в самите мултинационални компании е налице. В Китай вече има много високи заплати”, каза Дечев.
„Когато говорим за райони – нормално е да има две различни цени за един и същ труд. Едно нещо струва толкова, за колкото човек е готов да го продаде. И аз искам в Северозапада рязко да се вдигнат заплатите, но това зависи и от икономическото развитие”, обясни Теодор Дечев.
Двамата гости коментираха и актуалната тема за китайските инвестиции от 1,5 милиарда лева, за които стана ясно, че ще бъдат направени по време на посещението на премиера Ли Къцян в София.
„Дали ще се отразят на българина, ще е ясно, когато разберем в какво ще бъдат инвестирани. Ако бъдат инвестирани в АЕЦ „Белене”, няма да стане”. Но трябва да разберем в какво ще бъдат вложени – в малък бизнес, едър бизнес... Добре са дошли, но колко ще бъдат ефективни, ще разберем във времето”, каза Дечев.
„Г-н Дечев е много прав. Зависи къде ще отидат. Защото вече видяхме с плана „Юнкер” – пари при пари отиват. Да не се случи отново всички пари да отидат при само едно предприятие”, допълни Григорова.
„При нас има едни представи, изостанали във времето. За хората може би ще е изненада, че втората най-голяма фирма за производство на яйца е българска. Че България е на първо място в производство по слънчоглед”, обяви представителят на работодателите.
Дечев и Григорова сблъскаха идеи обаче по темата за вноса на чуждестранни работници, но се съгласиха по отношение за некоректните работодатели в сферата на туризма.
„Работодателите много често си спестяват последната заплата през сезона. И заради това българите се насочват към чужди държави. Това отвори дупка в туризма и затова се прибегна към украинци и молдовци. И те обаче вече виждат некоректни работодатели и едва ли ще се върнат”, обясни Григорова.
„За съжаление има такива работодатели в туризма.
Но най-големият проблем е в сферата на машиностроенето и там се опитваме да решим проблема”, добави Дечев.
„Да, те твърдят, че проблемът е с висококвалифицираните работници. Те обаче казват, че искат да внесат 500 хиляди работници, но категорично те нямат нужда от толкова”, заключи Ваня Григорова.
Последвайте канала на
Свързани новини
КТ „Подкрепа“: Казусът е прах в очите на хората с увреждания
20 юни 201808:49
Шефът на КТ „Подкрепа“: Бисер Петков е събрал сериозни компетентности
16 юни 201817:16
КТ "Подкрепа": Трябва да прекратим внасянето на джендър енергетиката (видео+снимки)
24 април 201813:30
От КТ "Подкрепа" поискаха достойно заплащане на нощния труд (видео)
20 април 201811:02
Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа": Родителите са нагли
16 февруари 201815:47
Красимир Премянов: Нинова правилно постави въпроса за Илинденско-преображенското въстание
09 август 201808:36
Юлиян Петров: Учениците масово играят на смартфоните си по време на час
02 август 201807:53
Славия 0:0 Крумовград, два отменени гола за две минути
Джанлоренцо Бленджини: Голямата цел Лос Анджелис 2028 е изпълнима
Кириякос Георгиу разказа за премеждията си в Спартак (Варна)
Салах: Разочарован съм, по-скоро съм вън от Ливърпул, отколкото вътре
Щутгарт и Торино с интерес към Петко Христов
Областна администрация София-град и Столична община подписаха договора за прехвърляне на собствеността на "Герена"
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
ПП-ДБ: Борисов за премиер е неприемливо, няма да участваме в търговия за постове
25 ноември 202417:19
Слави Трифонов: Твърдо не Борисов да е премиер, а Атанасов - председател на НС
25 ноември 202415:26
В търсене на председател на НС: "БСП-Обединена левица" събира партиите, без ГЕРБ и ДПС-НН
25 ноември 202416:48
Кузман Илиев: Радев е добър политик, бих работил и с Пеевски, и с Борисов, и с Петков
25 ноември 202417:47
Димитър Ганев: Ако ПП-ДБ и ГЕРБ направят истиски разговор за кабинет, той няма да бъде пред медиите
25 ноември 202417:41
Очаква се скок в цената на водата
25 ноември 202417:07
Заснеха джигит да лети с над 140 км/ч в насрещното на АМ "Тракия"
25 ноември 202415:59
Управляващи и опозиция се сбиха в сръбския парламент
25 ноември 202416:21
Меркел за първата си среща с Тръмп: Тогава допуснах грешка, смятайки го за нормален
25 ноември 202417:07