Кога ремонтите наистина са опасни

  • 28 юни 2018 13:16

  • 721
  • 0
Кога ремонтите наистина са опасни
© Pixabay

Всеки стопанин, който иска да придобие ново жилище, има виждания как да го преустрои спрямо неговата представа за обитаване на това жизнено пространство. От друга страна, невинаги този, който стопанисва жилището, има ясна представа какви са нормите, особено в санитарно-хигиенно отношение. Тук се сблъскват два подхода.

Това каза за предаването „Хоризонт до обед“ инженер Иван Каралеев от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране. В много случаи при довършителните работи по новите имоти вижданията на собствениците кардинално се разминават с тези на проектантите, предупреди той.

"Много е странно! По мои проекти съм наблюдавал в жилищни блокове, когато преместват кухнята на балкона. Най-опасното е когато направят премествания в самото жилище - измествания на стени, на неща, които са съобразени чисто технически и са опасни за цялата сграда".

Когато новият дом се продава на шпакловка и замазка, което е около 75% завършеност, той е значително по-евтин. Цената въпреки това е изключително висока предвид свободната жилищна площ в големите градове, коментира той. В зависимост от това каква луксозност изисква новият обитател на дома, довършителните работи по него може значително да превишат 25% от платената за него сума. 

„В Наредба 2 - за приемане на строежите в България, ясно са формулирани изискванията, но никъде не е посочено, в никой нормативен акт, как да се продават жилищата и в какъв завършен вид. Не съществува такова изискване! Масовото е да се предлагат „на тапа“. От тук нататък се развихря самотворчеството на нашия строителен гений, който не винаги води до добри резултати, а често пъти накърнява интересите на другите живущи в жилището“.

Ако има поне общи нормативи, които да оказват в какъв вид да се предават новите жилища и те отразяват и съвременните изисквания, това би било полезно, смята експертът.

„Ще излезе по-евтино и по-качествено за клиента, защото този, който строи, много ясно отговаря на нормите и на изискванията по отношение на вложените материали. Проектантите също задават в своите проекти много ясно и точно на какви норми и на какви стандарти отговаря това, което те предават като проект“.

Каралеев препоръча на собствениците на имоти задължително да се консултират с професионалисти преди да започнат промени, особено в конструкцията на сградата, например премахване на стени и балкони.

Последвайте канала на

Десислава Станева
721 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини