Проф. Петров: Един от първите приоритети на правителството е борбата за намаляване на жертвите по пъ

  • 05 октомври 2017 12:22

  • 1554
  • 2
Проф. Петров: Един от първите приоритети на правителството е борбата за намаляване на жертвите по пъ
© Булфото (архив)

Днес в София се проведе Юбилейна конференция по пътна безопасност на тема "Мирен договор за българските пътища", организирана от Асоциацията на българските застрахователи, предаде репортер на Novini.bg.

В събитието участие взеха министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай НанковНиколай НанковНиколай Нанков е министър на регионалното развитие и благоустройството до 31 август 2018 г. Той е, министърът на финансите Владислав ГорановВладислав Горанов Владислав Иванов Горанов е министър на финансите. Роден е на 30 април 1977 г. През 1999 г. завършва, здравният министър проф. Николай Петров, председателят на Комисията по бюджет и финанси Менда Стоянова, депутати и експерти. 

Проф. Петров заяви, че в управленската програма на правителството един от първите приоритети е борбата за намаляване на жертвите и броят на пострадалите при пътнотранспортни произшествия. Според него свободното говорене и инициативите свързани с дните на пострадалите не са дали необходимия резултат. "Необходимо е да се върви в две посоки. Единият е пътят на санкцията, нормата и принудата. Другият е пътят на добрия пример", каза здравният министър и добави, че днешното събитието е именно такъв добър пример.

"Само за 2016 г. има 700 загинали по пътищата на страната, а цифрата на тежко пострадалите обикновено е между три и пет пъти по-голяма. Осреднените цифри от големите болници за лечението на пациент, пострадал при катастрофа, се движат между 30-50 хиляди лева обществен ресурс", разкри проф. Петров.

Светла Несторова, председател на управителния съвет на Асоциацията на българските застрахователи, заяви, че по данни на МВР за миналата 2016 г. жертвите на пътя са 708 човека, 9374 са тежко пострадалите, при станалите 51 883 пътнотранспортни злополуки. "У нас смъртните случаи са почти сто на милион население, което е два пъти повече от средната цифра в ЕС - 50 души на милион население", добави тя и посочи, че по данни на Комисията за финансов надзор премийният приход от застраховки е 621 млн. лв. през 2016 г. "Изплатените средства от застрахователните дружества са 368 млн. лв. Други 317 млн. лв. са изплатени за обезщетения по каско. Общо взето сумата изплатена от щети надхвърля 700 млн. лв., без да броим сумите по застраховка живот и застраховка злополука", посочи Несторова. По думите ѝ подобряването на пътната безопасност е ключова цел.
 

Последвайте канала на

Филип Епитропов
1554 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2017.10.05 | 13:05

1
събрали са се да разделят награбеното от ползващите пътищата , от ;доброволно ЗАДЪЛЖИТЕЛНО; даване на едни пари , през залегналите в храсталака , до ползващите ОСТАТЪКА от разпределението , икономически механизъм ? а
Пешо

2017.10.06 | 03:08

2
Уважаеми г-н Професоре ,Това разбира се е важно,но поважно и най важно е да няма жертви като последните два случая,болни хора да обиграват цяла нощ в пет шест болници и всякъде да им отказват Знаеш резултата .Затова стягай работата в министерството и остави катастрофите.Обе

Добави коментар

Водещи новини