Еколози искат хижите да са с нов статут

  • 30 май 2011 19:33

  • 590
  • 0
Еколози искат хижите да са с нов статут
©

С промените в Закона за туризма хижите трябва да получат нов статут. Tова каза Михаил Михов от асоциация „Планини и хора”, предаде Фокус.

Промените в Закона за туризма се очаква да влязат в сила през есента. „Има подадени предложения за нов регламент на статута на хижите и тяхното диференциране по критерии, касаещи достъпността, надморската височина, на която се намират хижите, дали са в защитена територия. Все още не можем да кажем до каква степен тези предложения ще бъдат отразени, но е факт, че има диалог и комуникация в тази посока”, каза Михов.

Според него високопланинските хижи, които са недостъпни за моторни превозни средства трябва да имат по-облекчен режим за стопанисване. „Трябва да има подпомагане от страна на държавата за изграждане на пречиствателни станции, екологични тоалетни, извозване на отпадъците, за да не пада всичко на плещите на хижарите, които имат достатъчно ангажименти по посрещане, настаняване, готвене, ремонти. Контролните органи трябва да имат по-голям достъп до хижите, които в момента са много изолирани, изостанали”, каза Михов.

По думите му досега хижите не са имали статут по-различен от статута на всяка една градска сграда или селска къща. Не е било отчитано, че до голяма част от хижите не стига електричество, не стига шосе и не може да мине камион, който да извозва отпадъците. „Голяма част от парковете в България са обявени след промените, а хижите са построени преди това. Хижите са в едно заварено положение, като не се отчита тяхното местоположение.

Институциите, които регламентират стопанисването на хижите, по отношение на води, отпадъци, енергия, ги стопанисват само на хартия. С новия статут хижите, които са недостъпни с моторно превозно средство, трябва да имат облекчен режим по отношение на всички норми, документи, изисквания, свързани например със заведенията за хранене. Хижите се възприемат като заведения на хранете и заведения за настаняване и към тях има едни изисквания, които на практика са неприложими за съответното място и надморска височина, много често липса на електричество и течаща вода.

Новият статут специално за високопланинските хижи би се отразил на подзаконовите актове, свързани със стопанисването на една такава сграда – Законът за водите, Законът за здравето, Законът за устройство на територията, Законът за биологичното разнообразие. Думата хижа да започне да присъства в останалите закони.

Трябва да се изготви правилник за хижите, в който да се съберат всички тези законови и подзаконови актове. Правилникът трябва да бъде утвърден от министъра на туризма, от Българския туристически съюз и други организации. Този правилник да бъде настолната книга за това как се стопанисват по закон хижите в България”, каза Михов.

Последвайте канала на

590 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини