Ползвали бебе да проси

  • 21 ноември 2011 09:45

  • 820
  • 0
Ползвали бебе да проси
©

Преди година и половина бТВ показа как в един горещ юлски ден майка експлоатира двумесечното си бебе за просия. Жената прекара целия ден до вечерта на едно кръстовище в София с безжизненото си дете на ръце.

След сигнал в дирекция „Социални дейности" към столична община и дружество, което се занимава с просещи деца на улицата както и в отдел „закрила на детето", след два часа на място пристигат представители на неправителствена организация.

Практиката показва, че децата в подобно положение не са приоритет за институциите и случаите на отнети родителски права за по-скоро изключение. Представителите на неправителствената организация са наясно, че експлоатацията на бебета е организиран бизнес, с разпределени територии.

След като от неправителствените организации си тръгват, майката се връща на кръстовището. Въпреки че извършва престъпление спрямо новородено, остава на кръстовището до 21,30 вечерта, когато я прибира млад добре облечен мъж.

След като държавата видя този репортаж и след като институциите бяха сигнализирани,двумесечното тогава бебе във видимо безжизнено състояние, беше отнето от майка му. Къде е то сега? Защо не е в дом, не е и в приемно семейство? 18 месеца по-късно се оказва, че детето е върнато на родителите.

Ангел и Гюлбена Ангелови от Стамболийски преминали курс за добри родители и убедили социалните, че ще се грижат за дъщеричката си. Днес те не само не са понесли никакви санкции за безотговорното си поведение, но очакват и девето дете. Двамата отглеждат другите си осем деца единствено със социалната помощи от държавата.

По адресна регистрация 35-годишната Гюлбена Ангелова и осемте й деца би трябвало да живеят в град Стамболийски, на улица „Осма", в квартал „Нов квартал". Зад гръмкото название стоят няколко временни коптора от шперплат и картон. В тях, заедно със свинете и кучетата, живеят три многодетни цигански семейства:

Година и половина след като е хваната да проси на столичен булевард с 40-дневната си дъщеричка, 35-годишната майка не страда от угризения. Нейната версия днес е, че била несправедливо набедена. Случайно се оказала на столичния булевард, за да извади акт за раждане на голямата си дъщеря. Не за да проси.

Малката Атанаска е вече на година и половина и отскоро отново е в ръцете на майка си. Бебето е прекарало няколко месеца в дом за медико-социални грижи, след репортажа по бТВ. Ангелови изкарали курсове за родители и социалните работници решили, че могат да им поверят отново Атанаска.

Семейство Ангелови признават, че разчитат единствено на социалните помощи, изплащани от държавата. За 520 лева месечно, те успяват да изхранят осем деца. На път е девето.

Все още тече проверка на полицията дали Гюлбена е просила в деня, в който нашата камера засне няколкочасовия й престой с бебето на кръстовище в София. Ако просията бъде доказана, едва тогава може да започне процедура по отнемане на родителските права.

Това е много сериозен проблем, на който няма еднозначен отговор.

"Решението трябва да започне много отдалеч - още докато децата в тази общност са много малки", коментира в "Тази сутрин" Валентина Симеонова, зам.-социален министър.

Тя допълни, че има план за създаването на екипи, които да работят по здравното образование, семейното планиране, за да могат тези деца да получават друга култура.

„Не е решение да вземеш децата от родителите", категорична е Симеонова.

Това според нея се прави само в случаите, в които има рисков фактор и техният живот е в опасност. Социалните работници са преценили, че в конкретния случай детето не е в опасност при родителите си. Един курс не е достатъчен за хората да станат по-добри родители, но постоянното наблюдение и работата с тях са предпоставка за подобряване на условията в дома на детето, допълни още Симеонова.

„Няма как държавата да вземе всички деца от гетото и да ги отглежда в институции, това не е правилното решение", каза зам.-министърът на социалната политика.

Тя обяви, че е стартиран проект по Световната банка в 70 общини, според който децата от 0 до 3 години и тези от 3 до 7 години, особено от маргиналните общества, задължително посещават ясли и детски градини.

„Целта е да не оставим тези деца в гетото, а да им предложим адекватно европейско развитие", заключи Симеонова.

Последвайте канала на

820 0

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини