Акад. Георги Марков: Политиците да правят историята, историците да я пишат (видео)

  • 29 януари 2016 15:09

  • 2340
  • 3
Акад. Георги Марков: Политиците да правят историята, историците да я пишат (видео)
© Булфото

Има разногласия между историците кой е най-подходящият термин, който да се използва в учебниците по история за Османската империя - "съжителство", "владичество" или "робство". Това заяви пред журналисти историкът от БАН акад. Георги Марков, който участва в пресконференция за новите учебници по история.

Заради това разногласие не стигнахме до общо становище по този въпрос и министър Тодор ТаневТодор Танев Проф. Тодор Танев е роден през 1957 г. в София. Завършил е социология в СУ „Св. Климент е прав, тъй като той се обърна към Института за исторически изследвания при БАН, но на три научни съвета не се разбрахме по тази тема, призна още акад. Марков.

Той уточни, че затова говори от свое име и отбеляза, че сега има една русофобска вълна, като досега се е казвало "османско владичество", но някои закъснели стамболовисти са скачали и казвали, че това е русизъм. Тогава аз го наричам "османско господство", "османска власт", каза акад. Марков.

Историкът обясни, че Османската империя е била теократична империя, при "която хората са били правоверни или гяури, или неверници". "Дори да си бил чорбаджия тогава, не си пълноценен човек, защото си нямал правата на бедния турчин дори, или на който и да е мюсюлманин", коментира историкът. В арабските страни, които са били част от Османската империя, е можело да има "османско присъствие", защото там са били мюсюлмани, посочи акад. Марков.

По думите му през 1992 г. у нас е имало опити да се наложи терминът "османско присъствие". Според акад. Марков сега различни фондации отправят призив: "стига с тази национална история" и искат историята да се изучава в общоевропейски аспект.

"За съжаление, по-млади историци се хващат на тази въдица, защото са им малки заплатите. Но ние не можем да подменяме историята и крайно време е политиците да правят историята, а историците да я пишат. А не да казват - какво и как да се пише", коментира историкът.

Той съобщи, че още през ноември е изразил писмено становище за новата учебна програма по история на Министерството на образованието и науката и в него е възразил срещу "съвместното съжителство". "Историята е ДНК на народа и всеки народ си има историческа съдба. Ние си имаме нашето ДНК и не трябва да го подменяме и не бива да правим компромиси с историята", коментира акад. Марков, цитиран от БТА.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
2340 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар
преиграване

2016.02.02 | 10:21

3
Турция е владеела и сърби и румънци.Само ние сме били роби...
жоте

2016.02.01 | 14:12

2
Дали е робство или съжителство може сами да прецените от случващото се в Сирия и Ирак и то в 21 век.В корана и ислямските книги ясно си е казано кои са роби и кои са господари.\"Дори да си бил чорбаджия тогава, не си пълноценен човек, защото си нямал правата на бедния турчин дори, или на който и да е мюсюлманин\" Та днешните чорбаджии е време да се замислят по въпроса, вместо да се продават за пари и имоти на анти български интереси.
Гост

2016.02.01 | 13:19

1
Жоте..... много добре казано. Напълнихме се с продажници. Утре ще кажат, че сме били произлезли от турция и наще ще се съгласят.

Добави коментар

Водещи новини