Професор: Кладенецът в Плиска е един обикновен селски кладенец

  • 12 август 2015 20:57

  • 5651
  • 9
Професор: Кладенецът в Плиска е един обикновен селски кладенец
©

Кладенецът в Плиска е един обикновен селски кладенец. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” проф. Казимир Попконстантинов преподавател във Великотърновския университет, носител на Хердерова награда през 2004 г. в Германия и Австрия, във връзка с твърденията за кладенеца със светена вода открит в Плиска.

„Искам да излезе истината, защото това е преекспонирана тема, с която колегите си правят шмекериите и спекулират с нея”, заяви проф. Попконстантинов.

„Идеята ми е да се покаже това, което се нарича истинска наука, с интересното откритие, което е направил колегата Павел Георгиев”, уточни професорът. Във връзка с това ще отбележа, че в северния двор от Голямата базилика има кладенец, който е с диаметър близо 4 метра, дълбочина около 10 метра, в който има също и до ден днешен вода. Защо, след като и той е в манастирския двор, никой не говори за него, че има чудодейна, чудотворно вода?”, запита професорът.

„Кладенецът, който е адаптиран в Голямата базилика е обикновен селски кладенец, който е бил предназначен първоначално за езическия храм, който се намира под Голямата базилика в олтарната част. Под олтарната част на Голямата базилика има основи на езически храм”, отбеляза проф. Попконстантинов.

Последвайте канала на

Нора Виткова
5651 9

Свързани новини

Коментари 9

Добави коментар
САМО ПЕДАЛИ КАТО воленуглу НЕ БЯХА ВЪВ КАЗАРМА

2015.08.13 | 10:10

1
ОБИКНОВЕН СИ ТИ БОКЛУК
гост

2016.12.25 | 14:00

9
Силна е любовта ти към Волен, защото независимо от темата все за него бленуваш! Тук става въпрос за Тиква!
Беллла

2015.08.13 | 13:08

2
Ей,голяма завист!Сега всички червеи ще се покажат на повърхността!

2015.08.13 | 22:47

3
ХАХА БРАВО, РАЗБИ ТИКВИТЕ
FM

2015.08.17 | 17:49

6
Пиите вода от кладенеца. Може да се окаже че е бил кенеф.
111

2015.08.15 | 07:40

5
Много от днешните "учени" най-вероятно не знаят как да се кръстят . И какво символизират палец,показалец,среден-пръсти ! А коментират Светената вода . Повече приличат на садокеите .
Intel® Core™ i5-4670K

2016.12.25 | 14:00

8
След целия слугинаж на Винету и самият ТОЙ-не благодаря! Вече нямам желание да отита там!
хаха

2015.08.14 | 09:05

4
Хубаво, че е професор. Има си и награда, уау! Ама що не вземе като разумен прагматичен човек да се занимава с професорските си неща, а тръгнал за светена вода да говори! Излага се! Това нещо, светената вода, е в компетенциите на Църквата! Къде се бута да дава мнение по въпроси, от които не разбира? Не така правят сериозните хора! Дори сладурът пита защо някъв друг кладенец, много по-голям (като че ли от това, че е по-голям следва, че е по-важен) не бил обявен за светен!? Ами много просто - защото не е. Големината няма значение, поне по тоя въпрос. Също е очевидно, че не е чувал, че много манастири и църкви са изградени около извори с чудотворна вода? Това обикновено са малки изворчета и се наричат аязмо. Ама разбирам го, не е нужно да го знае, въпреки, че е професор, и въпреки, че фамилията му е Попконстантинов, което говори, че е имал някой пра-пра-дядо поп - все пак това е било твърде отдавна.
също така

2016.12.25 | 14:00

7
А това, което казва: "„Кладенецът, който е адаптиран в Голямата базилика е обикновен селски кладенец, който е бил предназначен първоначално за езическия храм, който се намира под Голямата базилика в олтарната част. Под олтарната част на Голямата базилика има основи на езически храм” - всъщност потвърждава, че наистина е специален кладенец - езическите храмове по нашите земи съвсем не са били строени на случайни места. И много често, когато е имало нещо специално на мястото на езическия храм, при смяната на религията са строили църкви точно върху същите езически храмове - именно защото тези места са били известни и предпочитани от населението, а в противен случай просто хората биха ходили не на църква, а на мястото, където е бил езическият храм с, в случая, чудотворния кладенец. Същото се е случило и с християнските празници - на същите или близки дати има стари езически празници, запазени и до днес в традициите и обичаите ни. Но защо ли му е на професора да мисли за такива неща, това не е в неговата област.

Добави коментар

Водещи новини