Работи се в насока по-добро финансиране на читалищата

  • 24 май 2011 14:30

  • 1408
  • 0
Работи се в насока по-добро финансиране на читалищата
©

Правителството се стреми по всякакъв начин да подпомогне работата на издателите и писателите у нас, както и всички тези, които правят възможно книжовността да се случва. Това заяви зам.-министърът на културата Тодор Чобанов на откриването на Пролетния базар на книгата в НДК.

„Много пъти сме дискутирали възможността да се въведе диференцирана ставка на ДДС по отношение на книгата. България обаче е държавата с най-ниска ставка на данък „печалба” в ЕС. За разлика от всички страни-членки на ЕС, страната има читалищна мрежа с около 4000 читалища, които ежегодно получават подкрепата на държавата под формата на преки и непреки субсидии”, посочи Чобанов.

Той подчерта, че по-голямата част от библиотечната мрежа в България е публична и е на издръжката на обществените финанси. По думите му, от много години страната се занимава с поддръжката на писаното слово.

„Избрали сме малко по-различен механизъм по отношение на средствата, които отиват директно за книгоиздаване. Това, което се събере като ДДС върху книга, се връща обратно под формата на различни субсидии за четенето и книгите – субсидии за попълване на обществените библиотеки, а скоро и на училищните”, отбеляза зам.-министърът на културата. Чобанов смята, че е възможно повече от тези събрани средства да се връщат в писането и създаването на книги.

„Св. Августин Блажени преди много години е оприличил човешкия език на една пещ, в която преходното, неважното, изтлява и в нея остава само каленото желязо – наистина нужното на човека. Ако продължим мисълта на Св. Августин, си задаваме въпроса – какво се случва с това закалено желязо, след като премине през пещта на езика. Отговорът е тук, пред нас – на великолепните щандове на българските издатели, които са гордост и са не по-малко добри от всеки водещ европейски издател”, каза още Тодор Чобанов.

По думите му, писаното слово е доказало своята значимост под формата на великолепни произведения, в които се влага много труд и усилия. Според зам.-министъра, 24 май е уникална дата в българския календар. Той благодари на новото ръководство на НДК за подкрепата, оказана за провеждане на Пролетния базар на книгата.

Пред журналисти Чобанов каза, че с новия Закон за читалищата се работи в посока на по-добро финансиране за читалищата. "Знаем, че заплащането е сравнително ниско, но това е въпрос и на мениджмънт. Надяваме се с промяната на закона да видим по-убедителни резултати", поясни зам.-министърът.

Последвайте канала на

1408 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини