Разфасоват слонове за украса

  • 31 юли 2014 07:31

  • 4756
  • 0
Разфасоват слонове за украса
©

Да вкараш африкански слон в хола - това е най-новата мода сред баровците у нас. Огромното животно влиза в домовете им разфасовано, под формата на трофеи. По стените висят уши, опашки, бивни и дори хоботи, показват регистрите на екоинспекциите в страната. Слонски крака пък украсяват лавиците, някои ги използват за вази, кутии, маси или табуретки.

През последната година у нас са внесени и кожи от алигатор, бабуин, лъв, леопард, гепард, зебра и бяла мечка. Пристигнали са също части от нилски крокодил, хипопотам, носорог, както и от някои видове антилопи, съобщиха от екоминистерството, пише в. "Телеграф".

Мъж уведомил русенската РИОСВ, че притежава в дома си хобот от африкански слон. Повечето българи купуват трофеите от чужбина, има и такива, които ходят по сафарита и лично острелват животните. Всичко е законно, ако имат необходимите разрешителни да декларират екзотичните си придобивки в районните инспекции, обясняват екоекспертите. Сред екзотичните трофеи, регистрирани в Русе, Разград и Силистра, има още бивник и ухо на слон.

Кожа от алигатор пък стресна наскоро хората в панагюрското село Баня, след като местен жител получил поръчка да препарира земноводното. Това разказа кметът Стоян Ножделов. Крокодилът бил убит преди 2 години и платежоспособен чужденец откупил кожата в далечна страна. Предприемачът пожелал да притежава алигатора в препариран вид и поръчал на нашенеца да се заема със задачата. Тъй като кожата била доста обемна, с дължина 4-5 метра, препараторът е опънал на статив отвън на улицата и това шокирало съселяните му. Новината, че в Баня на улицата дерат крокодил, бързо обиколила селото и хората се отбивали при майстора, за да видят с очите си за какво става дума. Кожата била навита и обработена с необходим препарат и трябвало само да се опъне на статива, за да придобие първоначалния си вид.

Пазарджиклийка пък къта в дома си наметало от бабуин, сдобила се с него след гурбет в чужбина. Бизнесдамата го декларирала в местната РИОСВ. В регистъра на инспекцията до момента се водят на отчет 65 защитени животни и ловни трофеи, включени в Концвенцията за международна търговия със застрашени видове от дивата флора и фауна (CITES). Регистрирани са също ловни трофеи от мечка, лъв, кожа от европейски вълк и дива котка.

Вписването им е задължително по Закона за биологичното разнообразие и цели предотвратяване на незаконен трафик и контрабанда на екзотични видове, повечето от които са изчезващи в природата. РИОСВ издава на собствениците на защитени видове индивидуални регистрационни карти, които съпровождат екземплярите при продажба, даряване и издаване на разрешително по CITES за износ само при изяснен произход на екземпляра.

Най-често трофеите са кожата или черепа на животното. Обикновено те са от копитни видове. Понякога ловците взимат като трофей само кожата. При внасяне на ловен трофей без необходимите разрешителни физическите лица могат да отнесат глоба от 2 000 до 10 000 лева, а санкцията за юридически лица е от 5 000 до 30 000 лева.

Екоминистерството следи и за незаконни трофеи.  Преди две години инспектори спипаха десетки препарирани защитени видове в хотели и заведения в цялата страна. Сред тях бяха обикновен мишелов, бухал, забулена сова, скален орел, нощна чапла, както и кожи от мечка и дива котка.

Кожа на малко мече тогава бе намерена в ресторант в Мъглиж, а от хотел в Хасково бе иззет череп на мъжка дива коза.

Последвайте канала на

Борислава Борисова
4756 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини