Новият център на София отива на съд

  • 31 януари 2014 07:07

  • 1490
  • 0
Новият център на София отива на съд
©

Архитекти ще обжалват в съда конкурса за нова визия на центъра на София, пише "Монитор".

„Състезанието е опорочено, а класираните на челни места проекти са взаимно отричащи се”, обясни червеният общински съветник арх. Борислав Борисов. Той уточни, че коментарът му е чисто професионален и не става въпрос за политически битки. Според Борисов съмнителен е и фактът, че само 40 проекта са участвали в конкурса, при положение че за метростанция 20 и за стена за катерене в район „Младост” е имало между 130 и 370 кандидати.

„Аз самият смятам да обжалвам, защото конкурсът беше обявен за градски дизайн и детайли, но не и за транспортно-комуникационни решения. По този начин се подменя темата на конкурса, обясни решението арх. Тодор Булев. Освен това той смята журито за некомпетентно, тъй като в него не преобладавали урбанисти и архитекти, а обикновени чиновници. Сред останалите аргументи на гилдията е и липсата на обществено обсъждане, а представител на Камарата на архитектите дори не бил допуснат на обсъжданията на журито.

Най-много критики отнесе проектът, класиран на първо място, за пространството около бул. „Цар Освободител” . Там се предвижда автомобилен тунел под пл. „Александър I”, парк и фонтан и два подземни паркинга. Според Булев този проект заличава най-новата история на София и оставя града без централен площад. Той призова кмета на столицата Йорданка ФандъковаЙорданка Фандъкова Йорданка Асенова Фандъкова е родена в Самоков. Завършва средното си образование в 35-а руска да отмени заповедта на главния архитект Петър Диков за резултатите от класирането.

Сред недоволните беше и бившият общинар от ГЕРБ арх. Людмил Леонидов. Той също ще обжалва конкурса, защото непрофесионални проекти са класирани на челните места. По думите му не е имало и обществено обсъждане на конкурса.

Следващата седмица ще има обществено обсъждане на проектите в сградата на Съюза на архитектите, на което авторите сами ще представят идеите си. За четирите зони ще бъдат представени идеите на класираните на първите три места архитекти.

След изтичане на всички процедури по обжалването Столичната община ще кандидатства за финансиране от 50 млн. евро по оперативна програма „Регионална развитие” за програмен период 2014-2020 г. Оптимистичният вариант е строителството да започне през 2016 година.

„Журито е съставено по всички правила. В него освен общински съветници са и представители на Съюза на архитектите, на Камарата на архитектите, на Камарата на инженерите, ландшафтни архитекти, представители на Националния институт за недвижимо културно наследство и други експерти. Едно от изискванията беше за по-широко представяне, защото често това, което е по-добро за хората, не е добро според архитектите.

Победителите са избрани от журито, в което не участвам и не мога да коментирам решенията им”, обясни пред „Монитор” архитект №1 на София Петър Диков.

Последвайте канала на

Десислава Станева
1490 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Свързани галерии

Водещи новини