Синдикати се целят в плоския данък

  • 19 ноември 2013 06:11

  • 3319
  • 12
Синдикати се целят в плоския данък
©

Разумна ли е предложената от КНСБ мярка, която предвижда българите със заплата до 400 лв. да получат внесените за данъци пари в края на годината и как може да се реши проблема с работещите бедни у нас, които по последни данни наброяват половин милион - "Стандарт" потърси за коментар икономиста от "Индъстри Уоч" Льчезар Богданов.

От КНСБ въртят, сучат и пак се захващат с плоския данък. Говорим за нежелание на част от икономическите и синдикалните анализатори да приемат съществуващата данъчна система. Затова с всякакви идеи и под различни наименования се атакува една и съща цел - плоският данък. Последната предложена мярка е умел тактически ход на синдикатите срещу плоския данък, но опакована по друг начин. Иначе идеята на КНСБ за данъчния кредит е механично вярна - ако вземем едни пари от бюджета, естествено, че ще можем да ги дадем на хората. Все едно да питаме дали да въведем необлагаем минимум и дали да освободим определени хора от плащане на данъци.

Тази идея е сред тези, които синдикатите изповядват от доста години. Те искат силна прогресия на данъците, множество преференции и облекчения, както и специално третиране. Но дългият опит в много страни показва, че успешни са тези социални политики, които адресират проблемите през разходната страна на бюджета, а не през приходната. Така че, ако имаме социални проблеми, трябва да ги адресираме през разходите за социална политика и да се вложат усилия тези средства да отиват наистина за най-нуждаещите се. Данъчната система трябва да бъде максимално проста, семпла и разбираема, за да е лека за управление и спазване. Това е моето разбиране как най-общо трябва да се управлява бюджетът.

Идеята на КНСБ не е случайна, а представлява опит за пробив и цялостно движение за смяна на плоския данък, както и за връщане на прогресивен данък с множество преференции, отстъпки и облекчения за специални групи хора. Имахме го преди години с данъчните ставки до 40% и най-различните облекчения. Не знам колко от нас си спомнят как тогава разни хора караха скъпи лимузини и фирмени джипове, а не плащаха данъци и как си купуваха апартаменти на името на фирмата, спестявайки от данъци. Но тези неща някак си много бързо се забравят, когато се предлагат подобни идеи.

Принципният спор е дали да имаме една проста, семпла и разбираема данъчна система с ниски ставки, но за сметка на това валидни за всички, или политика на много силна прогресия, високи данъци и същевременно най-различни отстъпки, за които синдикати и работодатели ще се борят всяка година с министъра на финансите и министъра на труда. В крайна сметка това е дилемата. За мен по-добрият вариант за икономика, която трябва да привлича инвестиции и да насърчава създаването на работни места, е този с ниски данъчни ставки и проста данъчна система.

Нека се прави социална политика през разходната политика. Най-големият дял от бюджета в България е за социални разходи и трябва да се управлява добре. Трябва да оправим социалната система, а не да пипаме данъчната. Нека припомним, че когато бе въведен плоският данък без необлагаем минимум, тогава и минималната заплата, и осигурителните прагове бяха увеличени до такава степен, че никой работник не започна да плаща повече данъци от преди това. Стана така, че в момента на въвеждането на тази система всички получиха допълнително пари, които да компенсират въвеждането на данъка и по-ниските доходи. Не смятам, че трябва да се предприемат някакви специални мерки спрямо работещите бедни у нас. Нужни са мерки, които да насърчат привличането на инвестиции, и то не само външни, но и вътрешни, както и създаването на работни места. Защото, когато има повече работни места и инвестиции, първо, се наемат повече хора и, второ, работните места стават по-производителни и се получават по-високи доходи.

Именно това е решението за забогатяване. Няма друг дългосрочен и устойчив път, включително и за хората с ниски доходи. У нас има огромен брой хора, които нито са регистрирани като безработни, нито работят. Така че нека първо да се погрижим за тези, които са бедни, защото нямат работа и после да се чудим как да вдигаме доходите. Трябва да се предприемат икономически политики, част от които например да включват известни промени в трудовото законодателство и да облекчат наемането на труд, особено във фирми със сезонна заетост и на нискоквалифицирани работници. Не смятам, че работещите бедни са съществен макроикономически проблем на България. Има много други проблеми, за които трябва да помислим преди това.

Последвайте канала на

3319 12

Свързани новини

Коментари 12

Добави коментар

2013.11.19 | 12:00

1
а вие сучете от трите най-дългото
националист

2013.11.19 | 12:45

2
Само АТАКА е истината.Тия синдикати да се скрият.Ако бяха истински нямаше да допуснат да се стигне до тук

2013.11.19 | 13:14

3
Милионерите се увеличават,държавата се крепи на плоския данък,не съм много убеден, че държавата може да се оправи,с трохите на бедняци!!!
правилно

2013.11.19 | 15:27

7
Това трябваше отдавна да стане и със сигурност държавата нямаше да е на това дередже. Опонентите на прогресивното данъчно облагане да направят справка коя от т.нар. "богати държави" е с плосък данък и тогава да коментират. Заради това "велико икономическо" недоразумение, което е в услуга на шепа на много богати хора, масовият български гражданин е смачкан до борба за оцеляване. Как искате да се съживи потреблението и от там да тръгне и икономиката, като хората се чудят с 300-400 мизерни лева ще вържата двата края от заплата до заплата.

2013.11.19 | 18:10

8
Всичкото това е долнопробен театър , жертва на който са обикновените българи ! За 24 г. сме с 2 млн . по-малко и с унищожена икономика !Никаква перспектива в ЕС освен мизерия ! България катастрофира непоправимо !
AJ4A

2013.11.20 | 00:04

10
"България катастрофира непопраимо!" ......... заради това, че от 69 години насам се управлява от потомствени ратаи или друга комунистическа сган!!!!
Pepi

2013.11.19 | 13:34

5
Затова утре синдиката излиза на протест. В правото си е! Всички трябва да ги подкрепим, а не само да ги оплюваме по форумите!

2013.11.19 | 13:14

4
Идеята е абсолютно правилна, тоя данък е направен че богатите да стават по богати, а бедните - по бедни. По модела на Западна Европа - необлагаем максимум (да кажем 500 лева на месец или нещо такова) и после прогресивен данък на горницата. Това е моето мнение
AJ4A

2013.11.20 | 00:04

9
Ти си КОМУНИСТ, затова и възгледите ти са изцяло КОМУНИСТИЧЕСКИ!!!! Ти и теб подобните живеете със ЗЛОБАТА И ОМРАЗАТА към всички, които имат по-високи доходи, без да се замисляте, че има хора, които имат по-високи доходи БЕЗ ДА ПАПКАТ НАРОДНАТА "ПОГАЧА"!!!! Защо трябва да има различни данъчни ставки?????? Защо този, който работи повече и създава повече ДА Е ДЛЪЖЕН ДА ДАВА ПОВЕЧЕ ОТ ПЛОДОВЕТЕ НА ТРУДА СИ?????? Защото и синдикатите и такива като теб сте си чиста проба КОМУНИСТИ - мързеливи, полуграмотни, некадърни и доста злобни, но и много алчни!!!!

2013.11.20 | 00:04

11
№8 Германия, Великобритания и Франция комунистически държави ли са, господин грамотен? №10 Може би парите взети от успешните бизнеси е може да се инвестират в образование, така че такива като №8 да се пообразоват и да създават още успешни бизнеси?
AJ4A

2013.11.20 | 20:15

12
Страшни хамелеони сте туй комунистите ...... Откога започнахте да давате за пример държави като Великобритания, Германия и Франция?????? Аз бих бил съгласен да направим копи-пейст на всички правила във Великобритания, ама хайде на бас, че на комунистите това никак няма да ви хареса!!!! На вас ви харесва избирателно да вземате това, което ви трябва!!!! Но не ми сравнявайте с България държави, в които годишният доход е около 10 пъти по-голям от дохода в България, защото лъдва ПРЕСТЪПЛЕНИЕТО СРЕЩУ НАРОД И РОДИНА, КОЕТО ЦЕЛЕНАСОЧЕНО ВЪРШАТ КОМУНИСТИЧЕСКИТЕ ОТРЕПКИ, ЦЕЛЕНАСОЧЕНО ДЪРЖАЩИ В БЕДНОСТ И МИЗЕРИЯ БЪЛГАРСКИЯ НАРОД!!!!
До 6 и 7

2013.11.19 | 14:32

6
А къде бяха синдикатите когато се въведе този данък? В недалечното ни бъдеще същи имаше необлагаем минимум. Сега се правят на дръж ми шапката. КНСБ=ВОК /Вълк в овчи кожи/.

Добави коментар

Водещи новини