-
26 юли 2013 13:30
- 930
- 0
Проучване определи българските деца като отчасти защитени геймъри с рисково онлайн поведение. В тази категория попадат и държави като Румъния, Кипър и Естония. Изследването е озаглавено „Децата на ЕС онлайн III" и е публикувано на страницата на Националния център за безопасен интернет.
Характерното за поведението на тези деца е, че повечето се възползват умерено от положителните аспекти на интернет. Между тях има сравнително голям процент геймъри за сметка на сравнително по-рядката употреба на социални мрежи. В посочените държави най-често се наблюдава активна намеса от страна на родителите, а най-рядко - ограничителни мерки.
Изследователите изразяват загриженост за тези две крайности - свръхограничението или липсата на всякакво ограничение. Според тях това увеличава вероятността за рискови ситуации като излагане на открито сексуално съдържание или враждебно отношение от страна на друг потребител, които могат да причинят реална вреда на децата.
"В България и в други страни от тази категория като Румъния и Чехия се наблюдава най-голямо разнообразие от родителски практики и интереси на децата. Това изправя пред огромно предизвикателство организациите и институциите, които разработват политики, услуги и ресурси в тази сфера, но в същото време дава добра основа за обществено обсъждане на различните практики, които спомагат родители и деца да намерят "правилния път" едни към други в интернет-пространството", в позицията на Луиза Шахбазян от Националния център за безопасен интернет към Фондация "Приложни изследвания и комуникации", която отговаря за изследването в България.
По думите ѝ подобно обсъждане трябва да намери място в училището като институция. В Белгия, Франция, Германия, Гърция, Ирландия, Португалия, Испания, Турция и Великобритания децата могат да се определят като потребители, защитени чрез ограничения. За да предпазят децата от опасностите, родителите в тези държави са склонни прекалено да ограничават онлайн дейностите им. Заради това децата губят възможността да се възползват от позитивните аспекти на интернет.
В Австрия, Франция, Унгария, Литва и Словения децата могат да се определят като незащитени, активно общуващи потребители. В тези страни децата са много активни в интернет без намеса или ограничения от страна на техните родители, което ги прави по-уязвими онлайн.
Последвайте канала на
Свързани новини
България пред Рубикон в Люксембург
Супер терен за "лъвовете" в Люксембург
Испания и Португалия имат значими цели в днешния ден в Лигата на нациите
ЦСКА - София тренира без Исека, Бусато сложи маска на лицето си
Изумителен вратар отчая "петлите" на полупразния "Стад дьо Франс"
Около 300 българи ще подкрепят националите ни в Люксембург
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
МВР изпрати на премиера Главчев доклада за действията на полицията на протеста пред Народния театър
15 ноември 202415:15
Ако Борисов се е съгласил със санитарния кордон, Надежда Йорданова не вижда вече да има пречка за разговори с ГЕРБ
15 ноември 202412:29
Панчугов: В парламента наблюдаваме фарс, театър и помпане на мускули
15 ноември 202414:40
Георги Киряков: Политическата криза ще се продължи до края на президентския мандат
15 ноември 202415:19
ГДБОП разби ОПГ за имотни измами
15 ноември 202414:31
Прокуратурата протестира мярката за неотклонение на Димо Алексиев
15 ноември 202414:18
Влади Въргала за Димо Алексиев: Той е голям пример как човек, който сбъдва мечтите си, може да бъде най-големият си враг
15 ноември 202414:02
Васил Терзиев предлага 3 януари да е неучебен ден в цялата страна
15 ноември 202412:59
Групировката „Хамас“ e готова да прекрати огъня, поиска Тръмп да окаже натиск върху Израел
15 ноември 202414:27