-
26 юли 2013 13:30
- 930
- 0
Проучване определи българските деца като отчасти защитени геймъри с рисково онлайн поведение. В тази категория попадат и държави като Румъния, Кипър и Естония. Изследването е озаглавено „Децата на ЕС онлайн III" и е публикувано на страницата на Националния център за безопасен интернет.
Характерното за поведението на тези деца е, че повечето се възползват умерено от положителните аспекти на интернет. Между тях има сравнително голям процент геймъри за сметка на сравнително по-рядката употреба на социални мрежи. В посочените държави най-често се наблюдава активна намеса от страна на родителите, а най-рядко - ограничителни мерки.
Изследователите изразяват загриженост за тези две крайности - свръхограничението или липсата на всякакво ограничение. Според тях това увеличава вероятността за рискови ситуации като излагане на открито сексуално съдържание или враждебно отношение от страна на друг потребител, които могат да причинят реална вреда на децата.
"В България и в други страни от тази категория като Румъния и Чехия се наблюдава най-голямо разнообразие от родителски практики и интереси на децата. Това изправя пред огромно предизвикателство организациите и институциите, които разработват политики, услуги и ресурси в тази сфера, но в същото време дава добра основа за обществено обсъждане на различните практики, които спомагат родители и деца да намерят "правилния път" едни към други в интернет-пространството", в позицията на Луиза Шахбазян от Националния център за безопасен интернет към Фондация "Приложни изследвания и комуникации", която отговаря за изследването в България.
По думите ѝ подобно обсъждане трябва да намери място в училището като институция. В Белгия, Франция, Германия, Гърция, Ирландия, Португалия, Испания, Турция и Великобритания децата могат да се определят като потребители, защитени чрез ограничения. За да предпазят децата от опасностите, родителите в тези държави са склонни прекалено да ограничават онлайн дейностите им. Заради това децата губят възможността да се възползват от позитивните аспекти на интернет.
В Австрия, Франция, Унгария, Литва и Словения децата могат да се определят като незащитени, активно общуващи потребители. В тези страни децата са много активни в интернет без намеса или ограничения от страна на техните родители, което ги прави по-уязвими онлайн.
Последвайте канала на
Свързани новини
Йънг Бойс се включва в битката за Сангаре
Георги Иванов направи равносметка за 2024 година
Куп пропуски не попречиха на Интер да направи коледен подарък на феновете си
Искренов: Генчев изглежда направи сам избора си! Нещата в Левски се оправят, дано ЦСКА направи хубав стадион
ЦСКА - София обяви лагер в Турция, "червените" уредиха контрола с участник в ШЛ
Цървена звезда отново опази крепостта си от Партизан въпреки загубата на ключова фигура
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Наталия Киселова: В момента е много трудно да кажем кои са на власт и кои са в опозиция
23 декември 202419:48
ДДС за ресторантьорите скача с 11% в полунощ на Нова година: значи ли това и по-високи цени за клиентите на заведенията?
23 декември 202417:48
Майката на изчезналия Ники: Отвлечен е, кучето му е прекалено чисто, за да е било в гората
23 декември 202418:59
Проф. Тодор Кантарджиев: Полово предаваните инфекции в 90% са причина за безплодие в семействата у нас
23 декември 202418:55
Кардиологът проф. Георгиев с призив: Махнете солта от масата си
23 декември 202417:54
Водещите новини! Съдия: Без ясен отговор за „Осемте джуджета“ не е приемливо Сарафов да бъде избран. Рюте вижда опасност за сигурността на НАТО
23 декември 202418:59
Германия даде на Украйна ракетни установки и системи за ПВО
23 декември 202419:15
Първата част от украинския легион, сформиран в Полша, замина за Украйна
23 декември 202419:29
Мат Гейц е плащал десетки хиляди долари за наркотици и секс, включително и на 17-годишна
23 декември 202418:47