-
10 юни 2013 06:08
- 996
- 0
Три вуза са топдлъжниците на Столичната община сред ведомствата. Това са СУ „Св. Климент Охридски”, Лесотехническият и Националната спортна академия (НСА). "Към края на миналата година, просрочените задължения на институциите са близо 18 млн. лв.", съобщи зам.-кметът по финансите Дончо Барбалов, пише в. "Монитор".
Най-големият длъжник е СУ. Университетът има 41 имота, от които голяма част в центъра, където отчетните стойности са по-високи и съответно налогът за сгради и такса смет са му големи. Вузът има акт за около 7 млн. лв., а с лихвите парите набъбват до 10,2 млн. лв.
Ръководството на университета води дело срещу столичното кметство, с което оспорва дължимите суми. Двете страни отказват да коментират делото, а решението се чака от Административния съд София-град.
На второ място сред ведомствата длъжници е НСА. Академията дължи 412 000 лв. за данък сгради и такса смет. Трети сред ведомствата борчлии е Лесотехническият университет, който има да плаща към 370 000 лв. Двата вуза искат разсрочване на плащанията.
Реално дълговете на университетите се помпат от такса смет. Причините за това са две. Първата е, че по закон се дължи такса смет и за зелени територии, които са в регулация, но върху тях дори няма контейнери за отпадъци. За тези земи по Закона за местните данъци и такси суми се начисляват за обезвреждане на сметта в депо и за поддържане на териториите чисти. Така например Лесотехническият университет дължи солидна сума за такса смет за дендрариума, в който има дървета, храсти и цветя и според ръководството на вуза не произвежда боклук.
Спортната академия, пък няма как да мине метър от плащането дори за големите игрища, край които има само малки кошчета за отпадъци.
Втората причина за високите суми за такса смет са общежитията. "Те не отговарят на изискването от Закона за устройство на територията за жилищни имоти", каза доц. Пенчо Гешев - ректор на НСА.
Причината е, че нямат кухня и складово помещение. Затова университетите плащат такса смет за общежитията от 10 промила върху отчетната стойност на имотите.
За сравнение за жилищните сгради на граждани тя е 0,6 промила върху данъчната оценка.
За да свият харчовете за битовите отпадъци и НСА, и Лесотехническият университет от тази година плащат на брой контейнери. Така например академията е декларирала 16 контейнера за имотите си в Студентски град, които се вдигат 3 пъти седмично, съобщиха от ръководството. Така НСА плаща 3900 лв. на контейнер тип "Бобър" плюс отделно по 3,4 промила върху отчетната стойност на имотите.
"За да помогнем на университетите, ние сме поискали да ни дадат отчетните стойности на общежитията. Сградите са стари и затова те ще са доста по-ниски от данъчната им оценки", каза зам.-кметът по финансите. Дончо Барбалов обясни, че ако ги получи, може да внесе доклад в общинския съвет да определи отделни промили за такса смет за вузовете, така че тя хем да не е непосилна за тях, хем кметството да си гарантира приходите.
По думите на зам.-финансовия кмет на столицата, останалите ведомства дължат по-малки суми и ги изплащат между Коледа и Нова година. От Центъра за градска мобилност казаха, че министерства и държавни агенции нямат неплатени суми за паркоместа.
Последвайте канала на
Свързани новини
До 200 пъти скача такса смет
25 май 201320:42
Решават до месец въпроса с такса смет в Разград
20 май 201318:13
Над 5 тона пластмасови отпадъци събра инициативата "Книги за смет"
21 април 201321:10
Пет фирми искат да строят завод за боклук
20 март 201320:35
Такса смет скача с до 40%
08 септември 201307:02
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
България не успя да преодолее Черна гора, следва челен сблъсък в Ботевград
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Борисов би 6 часа път, за да почерпи на банкет в Дулово: говори за Шенген и се самопромотира като евентуален премиер
22 ноември 202419:17
Божидар Божанов (ДБ): С ПП имаме различни оценки на рисковете
22 ноември 202421:26
Калин Стоянов: Определени хора могат да бъдат определени като политически лицемери - това лъсна
22 ноември 202421:31
Тошко Йорданов: Кандидатурата на Силви Кирилов е спасителен пояс не само за българското общество, но и за парламентаризма
22 ноември 202421:47
Елена Поптодорова не вярва нещо да се обърка по пътя ни към Шенген
22 ноември 202420:25
Водещите новини! От март 2025 г. България ще влезе в Шенген? Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета е предупреждение към Запада (и още…)
22 ноември 202419:08
Москва има готовност отново да изстреля хиперзвукова ракета
22 ноември 202418:12
Зеленски: Светът трябва да даде сериозен отговор на Путин
22 ноември 202422:50
Директорът на ЦЕРН д-р Фабиола Джаноти: Без науката - не можем да спасим света
22 ноември 202422:05