-
02 май 2013 06:24
- 3411
- 0
Според традицията великденските яйца се боядисват рано сутринта на Велики четвъртък или на Велика събота преди празника Възкресение Христово.
Първото яйце трябва да се боядиса в червено. С него се прави кръстен знак върху челата на децата, а после и на всички останали от семейството. Това яйце се оставя настрана от другите и се подменя с миналогодишното, което през цялото време е престояло в къщата - да носи здраве, радост и щастие на нейните обитатели. Яйцето се пази, за да носи късмет.
Следващото яйце също е червено - то се оставя в църквата в събота вечерта, след празничната литургия, която продължава след полунощ, или на другия ден. Как ще боядиса останалите яйца е въпрос, който зависи от вкуса на всяка домакиня. От древни времена много култури асоциират яйцето с Вселената. Персите, например, вярвали, че Земята се е излюпила от гигантско яйце. Много народи виждали в яйцето символ на прераждането през пролетта. Яйцата са били боядисвани, декорирани и рисувани от римляни, гали, перси и китайци. След възникването на християнството яйцето започва да се възприема като символ на раждането на човека от природата. Червените яйца са символ на Христовата мъченическа кръв. В Гърция първоначално яйцата са се боядисвали само в червено.
На Велики четвъртък се подновява квасът и се замесва тестото за великденските хлябове. Те носят най-разнообразни названия из България - великденски кравай, богова пита, кошара, харман, квасник, яйченик, плетеница или кукла. Обикновено се украсяват с нечетен брой червени или бели яйца и с усукано около тях тесто.
Жените приготвят и по-малки великденски хлебчета, с по едно червено яйце в средата, които се дават на първия гостенин, на кумовете и на роднини.
У нас по традиция на Велики четвъртък се замесват и козунаците за празника. Козунакът е сладък обреден хляб, който символизира тялото на Исус Христос, така както боядисаните в червено яйца символизират кръвта му. Обикновено козунакът се прави в кръгла форма и се украсява с плетеници, като в средата се слага червено яйце.
Според разпространеното схващане историята на козунака започва в началото на 17-ти век във Франция, откъдето се пренася и в цяла Европа. В Италия се приготвят козунаците "панетоне", а в Русия великденският обреден хляб се нарича кулич. Смята се, че в България козунакът е "дошъл" в периода 1915-1920 година.
Последвайте канала на
Свързани новини
Почина емблематичният журналист Петър Василев - Петела
ЦСКА - София ще забави раздялата си с ненужен футболист
Ван Дайк по-скоро ще остане в Ливърпул
Нюкасъл прати Арсенал в нокдаун след първия полуфинален сблъсък за "Карабао Къп"
Водещите медии във Франция: Тим от Лига 1 привлича Коялипу
Дешан взе решение - ето кога напуска “петлите”!
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
НА ЖИВО: НС с редовно заседание: Костадинов се закани да не влезем в еврозоната, а Биков пожела: Бог да пази България
08 януари 202508:44
Пеевски посочи виновници за високите цени на тока и газа: КЕВР, "Овергаз" и персонално - Сашо Дончев
08 януари 202509:30
ГЕРБ: Продължават преговорите с БСП и ИТН, с ДБ - само ако приемат за премиер Росен Желязков
08 януари 202511:05
Янкулов, АКФ: Рано е да се каже дали ще бъде спряна процедурата по избор на нов главен прокурор
08 януари 202508:58
Пекар: Когато се наложи повишение на цените, има и отлив на клиенти
08 януари 202508:15
Ето тези квартали са с най-мръсен въздух днес
08 януари 202508:21
Колко бебета се родиха у нас през 2024 година?
08 януари 202508:20
Доц. Кунчев: Удря ни щам от Тайланд
08 януари 202507:46
23 дни без следа от изчезналия Ники
08 януари 202508:43