ДКЕВР решава за лиценза на ЧЕЗ

  • 16 април 2013 06:32

  • 1101
  • 0
ДКЕВР решава за лиценза на ЧЕЗ
©

ДКЕВР ще обсъди на открито заседание процедура решението, с което да стартира процедурата по отнемане на лиценза на ЧЕЗ. Общо 21 акта са съставени на дружествата на ЧЕЗ - "ЧЕЗ Електро България" и "ЧЕЗ Разпределение България".

Според закона се дава срок нарушенията да се отстранят и едва тогава ДКЕВР ще реши дали има основания да се отнеме лицензията, добави той. Срокът изтича днес.  Други нарушения, за които са съставени актове, са несъставяне на констативни протоколи при подмяната на електромери, а това влиза в общите условия на дружествата, както и непредоставяне на информация на ДКЕВР в сроковете, поискани от регулатора, информира още той.

При "ЧЕЗ Електро България" е констатирано неизпълнение на методиката за изкупуване на енергията в продължение на няколко месеца, от което са настъпили финансови последици за НЕК, обяви в края на февруари членът на ДКЕВР Андон Роков.

Всички актове са връчени и в момента тече тридневен срок за възражения по тях. Определен е седемдневен срок за изготвяне на становище от страна на двете дружества по основанието за откриване на процедура за отнемане на лицензиите им, както и срок за преустановяване на нарушенията и на последиците от тях, посочи Роков.

Както е предвидено в Закона за енергетиката, ДКЕВР е насрочила дата 16 април за провеждане на открито заседание с ЧЕЗ за обсъждане на започналата процедура. Дотогава експерти на ДКЕВР ще трябва да проверят дали дружествата на компанията ЧЕЗ са отстранили констатираните от ДКЕВР нарушения и ако това е така, регулаторът няма да има основания за отнемане на лицензиите им, обясни Роков. Според него обаче такива основания на този етап има заради системни нарушения от страна на ЧЕЗ.

"ЧЕЗ Разпределение България" е обществен възложител и следва да прилага Закона за обществените поръчки (ЗОП), за да е гарантирано, че използва най-ниските цени за купуване на стоки и услуги при осъществяване на дейността си, обясни Роков.

Той каза, че ЗОП може да не се прилага, ако "ЧЕЗ България" разполага например с един правен и счетоводен отдел, то той може да предоставя услуги на дъщерните си дружества, без да се прави обществена поръчка, но при поръчки на материали, консумативи и дейности, които ЧЕЗ не може да извърши само, то трябва да се организира процедура по ЗОП, а това масово не е правено.

При хипотеза, че за някое от двете дружества на ЧЕЗ или и за двете бъде взето решение от ДКЕВР за отнемане на лицензията, то се назначава особен търговски управител - физическо лице, което трябва да отговаря на определени изисквания, регламентирани в законовата наредба, обясни Роков.

С акта на отнемане на лицензията става и назначаването на този особен управител. Основните му правомощия са да продължи осъществяването на дейността - непрекъснатост на доставките на електроенергия към потребителите, да приеме под офис имуществото, за да може да извършва дейности, свързани само с неговото управление, каза Роков.

Последвайте канала на

Novini.bg
1101 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини