Даваме по 35 лв. за застраховка „Живот”

  • 30 март 2013 06:45

  • 1984
  • 1
Даваме по 35 лв. за застраховка „Живот”
©

Българите отделят средно по 35 лв. (17,60 евро) годишно за застраховка „Живот”. Това е доста под средната премия на човек в Европа, която достига 1072 евро, показват данни на Европейската федерация за застраховане и презастраховане. Те бяха представени по време на дискусия за състоянието на сектора от Светла Несторова, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ), пише "Монитор".

Най-много за полица „Живот” заделят в Швейцария, където средната премия е близо 3200 евро годишно. След това се нарежда Дания с 3000 евро и Швеция с 2400 евро. Данните показват още, че след нас в класацията се нареждат съседките ни Турция и Румъния. Изпреварват ни обаче Чехия и Полша, където средната премия в животозастраховането варира между 200 и 350 евро годишно на човек.

От бранша припомнят, че този показател не винаги показва достатъчно обективно колко плащат хората за този вид полица. Причината е, че средната премия се изчислява, като годишният премиен приход се раздели на цялото население в съответната страна. Отделните възрастови групи обаче заделят различни средства за застраховка „Живот”.

Заради кризата клиентите често изпадат в ситуации, при които не могат да продължат да правят плащания по сключената полица, разказват застрахователи. Тогава хората обикновено искат предсрочно прекратяване на договора. В тези случаи застрахователите им изплащат по-малко по т. нар. откупна стойност.

Според Кодекса за застраховането, клиентът трябва да е поддържал полицата над две години, за да получи поне част от сумата, която е внесъл. Ако прекрати договора преди този срок, той губи платените премии.

Самата откупна стойност се определя в зависимост от много фактори. Тя е различна за отделните застрахователни компании, зависи от броя на годините, през които са правени плащания и от вида на самата полица. Например откупната стойност е различна при застраховките „Живот” със спестовен елемент и при тези, които са свързани с инвестиционен фонд, поясни Борис Алексиев, директор „Маркетинг и продажби” в една от водещите застрахователни компании у нас.

Изчисленията показват, че ако човек реши да се откаже от застраховката на третата година от сключване на договора, той ще получи средно около 50% - 60% от внесената сума. Така при платени на застрахователя 1000 лв., при предсрочно прекратяване на договора клиентът ще може да си вземе обратно около 500 лв.

„Колкото по-късно се откаже от договора, толкова по-голяма сума може да получи клиентът”, каза още Алексиев. Например ако това стане на деветата година, потребителят може да вземе толкова, колкото е внесъл, и дори повече.

„Много е важно клиентът да купи застраховка, която да може да поддържа максимално дълго време”, коментира Росица Зографова, директор „Продуктово развитие” в голяма застрахователна компания. Тя припомни, че полиците гарантират доходност за 20 и повече години и за да може да се случва това е необходимо да има такава откупна стойност. Зографова подчерта още, че клиентите трябва да бъдат информирани каква е цената при отказ от договора във всеки един момент.

Последвайте канала на

1984 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
petkov dimitar

2013.03.30 | 17:30

1
koi 6te garantira pri edna inflaciq 4e nqma pak da izgorq.vnasqh na decata po 5 lv jivlkovi-predi 89 god. za da vzemat po 2500lv,a polu4iha po13.50 lv 2005 god.

Добави коментар

Водещи новини