Полското посолство: Пилешкото, което внасяте от нас не е китайско

  • 07 февруари 2013 14:35

  • 2734
  • 1
Полското посолство: Пилешкото, което внасяте от нас не е китайско
©

От посолството на Полша изпратиха до novini.bg опровержение на данните, според които пилешкото месо внесено то Полша е с китайски произход. Novini.bg представя отговора на д-р Гражина Хоронжикевич, Първи Съветник и Ръководител Отдел за промоция на търговията и инвестициите при Посолството на Република Полша в София без никаква редакторска намеса.

"Не намираме никакви основания за представеното в статията на в. Телеграф твърдение на един от пртицевъдите. Не е логично “полското пиле да бъде китайско”, освен строг контрол на качество и произхода на месото упажняван в целия Европейски Съюз включително в България, то трябва да се отбележи, че Полша не внася, а изнася пилешкото месо за Китай. През 2012г. Полша изнесе за Китай над 900 тона пилешко месо. Едновременно Китай е втори най-голям, след Япония, вносител на птиче месо в света.

Неоснователноста на твъдението, че полското месо е китайско, показва колко са неоснователни оскърбленията от преди няколко дена на българските птицевъди, че пилета са отглеждани на хормони. Подаването на хормони с цел по-бърз растеж е забранено в цялия Европейски Съюз, а в Полша такава забрана е имало на много години преди присъединяването към ЕС. В Полша се упражниява строг контрол на производтво на пилешкото месо от ветеринарийни служби, включително вече от етапа на приготовление на фураж. Производство на фураж за животни може да бъде осъществяван само от регистрираните за това производители, които подлежат на постоянен контрол от полските ветеринарийни служби.

Трябва да се отбележи, че Полша е значителен производител на пилешкото месо в Европа. Полша изнася от години големи количества пилешкото месо на най-строго контролираните от ветеринарски служби пазари, като Германия, Великобритания, Холандия, Франция, и е нямало обвинения относно използване на хормони. Такива обвинения са неоснователни въобще в целия Европейски Съюз.

Едновременно посочваната като прекалено ниска цена от 3 лева за килограм напълно отговаря на цените на световните пазари и също така не е най-ниска. Средна цена на износа от ЕС на цели пилета (без вътрешности, крака, шия) през 2011г. е била 2,6 лева за килограм – така сочи отчет на европейската организация на производителите и търговците на птиче месо A.V.E.C., който се позовава на данните на EUROSTAT. Това означава, че средно за целия ЕС при такава цена е изгодно да се произвежда пилешко месо. Посочваната от птицевъдите цена на едро от 3,9 до 4 лева, една от най-високите в Европа, ако не и най-висока, се плаща от българските консуматори. Едновременно българското производство не заспокоява потреблението на пилешко месо и само внос може да обезпечи нуждите на пазара и да стабилизира цената. През 2011г. България внесе около 102 хил. тона птиче месо, при българската продукция на ниво 97 хил.тона и български износ на ниво 47 хил. тона. Всеки може сам да си отговори на въпрос с каква цел се повдигат неосновани обвинения спрямо задграничните производители.

Трябва да се отбележи, че България внася пилешкото месо не само от Полша. На основа на предварителните данни за българския внос от Полша, може да се предположи, че през 2012г. около ¼ от българския внос на птиче месо идва от Полша.

Цените на едро в Полша варират по принцип между 2,4 до 3,1 лева (пресметнато по настоящ курс злоти към лева, цената изразена в лева много се влияе от промени в курса). Тази цена позволява доста добри икономически резултати и динамичен растеж на бранша на птицевъдството в Полша. Производство на пилешко месо в Полша за последните пет години се е увеличило с около 50%, а износа по това време двукратно. Може също да се отбележи, че днес средната цена на пиле в магазин в Полша е около 3,4 лева, а най-ниска цена в момента в една от веригите супермаркети е 2,7 лева - в промоция.

Последвайте канала на

Novini.bg
2734 1

Коментари 1

Добави коментар
боян

2013.04.01 | 02:07

1
Полското месо е изключително некачествено!Пилешкото е пълно с вода и химически примеси, преди няколко дни откриха нелегални складове в кланица в Бяла Равска, близо до град Лодз, в които санитарните служби намериха 30 тона месо от неизвестен произход, сред тего има и месо от умрели и болни животни.То е било продавано в търговската мрежа или е продавано на други фирми за колбаси!Не виждам защо трябва да се публикува това писмо на посолството естествено, че то ще защитава своите производители!Пресата е свободна и не може да се ръководи от подобни намеси на чужди представителства.Този внос убива българското производство, защото България не допуска такава обработка на месото!Този внос трябва да се намали и да се развива българското производство.

Добави коментар

Водещи новини