87 училища у нас остават без избран директор

  • 04 септември 2024 15:38

  • 1024
  • 3
87 училища у нас остават без избран директор
© Pixabay

Близо 67% от явилите се на тест кандидати за директори на общински и държавни училища са го преминали успешно и продължават към следващия етап на конкурсите. Това става ясно от обобщените данни за страната, след като вчера се проведе писмената част на изпита за кандидатите за ръководители на образователни институции.

На него се явиха общо 569 души, като 190 от тях няма да бъдат допуснати до втория етап, защото са получили резултат под 30 точки. Останалите 379 души продължават към устни събеседвания, които ще започнат на 10 септември.

Припомняме, през юли МОН обяви конкурси за 481 места за директори на общински и държавни училища.

В първия етап кандидатите решават тест, генериран в МОН в деня на изпита и който е единен за цялата страна. Той включва 50 въпроса, като за всеки въпрос има три варианта за отговори, от които само един е верен и носи една точка.

На следващия етап всеки един от кандидатите трябва да представи концепция за развитие на съответната образователна институция. Заедно с нея на самия изпит ще трябва да реши и два конкретни казуса. За да се избегне субективният елемент, в МОН са разработени казуси, които ще бъдат предоставени на РУО.

По данни на ведомството за вакантните позиции са били подадени общо 776 заявления за 397 общински и държавни образователни институции. До теста са били допуснати 583 кандидати, от които 14 не са се явили. След писмения изпит за 87 образователни институции няма да бъде избран директор поради отпадане на кандидатите.

Заради липса на кандидати: Прекратиха конкурсите за директори на шест училища в област Плевен

МОН подчертава, че по новите правила изборът на директори е ориентиран не просто към намирането на администратори, а към търсене на образователни лидери, които биха допринесли за промяната в българското образование.

Новият тип конкурси измерват и умения за прилагане на нормативната уредба според спецификата на училището, индивидуалните потребности на учениците и работата с общността в съответното селище или квартал.

Всеки от конкурсите е видеозаснеман, за да се гарантира публичност. По новите правила вече са назначени 200 ръководители на образователни институции.

От края на 2023 г. около 600 училища бяха с временно изпълняващ длъжността ръководител или такъв навършил години за пенсия. По тази причина поетапно се пристъпва към избор на титуляри за тези институции.

Последвайте канала на

Виолета Симеонова
1024 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар

2024.09.04 | 19:22

3
Нашата директорка /120 оу / Цветанка Тонева е дирекрор от 2004г.Отдавна е за пенсия и е несменяема,но е герберка и в червата.

2024.09.04 | 18:33

2
Напълнo нoви yсeщания в ceкca: поcтояннa еpекция в пpодължение на някoлкo чaса, издpъжливoст като бик, зacилва ycещанията, yдължaва оpгaзма, пoдобpява кaчeствoто на вкyса и цвeта на cпepмата. Toва е наиcтина гoтино нeщо, жeна ми наиcтина го хаpеса. Кyпиx тyк----> use.my/estoy

2024.09.04 | 16:10

1
Чакат изборите за да назначат победителите свои хора!Тази песен се пее и продължава,Държат хора като Кастрева,Такева ,които вече са за памперси.Такива са и голяма част от директорите ,особено в София.Някои от тях са на тези места над 20 години и се изживяват като феодали.

Добави коментар

Водещи новини