Посрещаме младежи от цял свят на първата олимпиада по изкуствен интелект

  • 02 август 2024 13:08

  • 220
  • 0
Посрещаме младежи от цял свят на първата олимпиада по изкуствен интелект
© МОН

България посреща близо 200 ученици и младежи от цял свят, които ще се включат в първата Международна олимпиада по изкуствен интелект, създадена от българи. Участие в състезанието са потвърдили 44 отбора, два от които са български.

Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин ЦоковГалин ЦоковПрофесор д-р Галин Борисов Цоков е избран на 6 юни 2023 г. за министър на образованието в кабинета на по време на пресконференция, на която беше представено световното състезание. 

„Това е една от най-големите новосъздадени олимпиади, свързани с изкуствен интелект и STEM науките“, каза министър Цоков. По думите му България запазва своите традиции да създава международни олимпиади и то в най-бързо развиващите се области на знанието.

„След двете олимпиади по информатика и тази по лингвистика, това е четвъртата международна олимпиада, която създаваме“, отбеляза проф. Цоков. Така светът ще обърне очи към Бургас в периода между 9 и 15 август, а показателно за значимостта на събитието е и фактът, че Google е негов основен спонсор. Домакин на събитието е бургаската Професионална природо-математическа гимназия "Акад. Н. Обрешков". 

„Областта на изкуствения интелект е от особена важност за образователната система и това е тема, по която работим в МОН. В края на миналата година заедно с експерти и ИТ специалисти изготвихме насоки за изкуствен интелект в подкрепа на училищата“, каза още министър Цоков. По думите му изкуственият интелект навлиза и в учебните програми на редица професионални паралелки в технологични училища и природо-математически гимназии. Също така е фокус и в проекти на част от иновативните училища. 

Български ученици с 3 медала на олимпиадата по информатика в Нидерландия

До момента учениците ни са спечелили 58 медала от международни олимпиади, като все още предстоят състезания до края на годината, стана ясно по време на събитието. „Надявам се и отборите ни на олимпиадата по изкуствен интелект да ни зарадват със силно представяне“, каза проф. Цоков. 

Състезанието по изкуствен интелект се състои от два сегмента - научен и практически. „Основният фокус е върху машинното обучение, обработката на естествен език и компютърното зрение. Това са най-широко застъпените теми както в академичните среди, така и в бизнеса. В тази част ще се разглеждат сериозни изследователски казуси,“ обясни Елена Маринова, която е съосновател на състезанието.

В практическия кръг учениците ще имат възможност да работят с избрано от тях приложение за изкуствен интелект и ще имат за задача да създадат широко разбираем продукт – аудио, видео или изображение. 

В организацията, съставянето на задачите и журито участват водещи учени от световни университети. Част от тях са Университетът за изкуствен интелект Мохамед бин Зайед в Абу Даби, университетът в Копенхаген и Оксфорд, както и институтът INSAIT към Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

„Олимпиадата включва и конферентна част, която ще се проведе на 12 август. „Отборите и гостите ще имат възможност да чуят вълнуващи лекции от водещи лектори и да участват в практически сесии по актуални теми от изкуствения интелект“, каза Александър Велинов, който е другият основател на олимпиадата. Голяма част от занятията ще са отворени и за външни посетители. 

Двата български отбора, които ще участват в състезанието, се подготвят още от месец юни. „В тях са включени някои от най-добрите ни млади изследователи и лингвисти. Те се подготвят от реномирани учени в областта,“ каза Йоан Саламбашев, който е основен ръководител на българските отбори. 

Изпълнителният директор на Сдружението на олимпийските отбори по природни науки Вълкан Горанов уточни, че в предстоящата олимпиада ще се включат държави от шест континента. Вече има запитвания от други страни, които искат да са следващите домакини на състезанието. 

В края на събитието министър Цоков благодари за усилията на организаторите и на Община Бургас, която е домакин на турнира. Министерството на образованието и науката е основен институционален партньор, като събитието се провежда под патронажа на президента на Република България.

Партньори и спонсори на олимпиадата са институции, неправителствени организации и компании от цял свят.

Последвайте канала на

Виолета Симеонова
220 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини