Българин е единственият европеец в топ 10 на Международната олимпиада по биология

  • 16 юли 2024 21:36

  • 887
  • 1
Българин е единственият европеец в топ 10 на Международната олимпиада по биология
© pixabay (архив)

Българският ученик Виктор Лилов е единственият европеец в топ 10 на Международната олимпиада по биология (IBO) за 2024 г. Със спечеления златен медал на IBO - 2024 той записа и световно постижение: Виктор единствен в света за цялата история на олимпиадите е носител на златни медали от двете най-престижни международни състезания по биология и химия - Международната олимпиада по биология и Международната олимпиада по химия, съобщиха от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.

Виктор постигна безпрецедентния дубъл, след като спечели златен медал от Международната олимпиада по химия в Швейцария през 2023 г., където участваха ученици от 88 държави, а само преди дни той спечели и златен медал от Международната олимпиада по биология в Казахстан, където се състезаваха представители на 81 държави. Виктор има и злато от Международната Менделеевска олимпиада през 2024 г. и с това има три златни медала от трите най-силни състезания в света по химия и биология.

В световен мащаб е рядко явяването на олимпиади в повече от една наука. Нивото на големите международни олимпиади е много над училищното и подготовката изисква години упорит труд. Спечелването на медал в две дисциплини е свръх постижение, а два златни медала е уникално явление, отбелязват от сдружението. 

Министър Цоков: По-добрите резултати ни задължават да продължим с реформите

Само след дни Виктор ще участва в Международната олимпиада по химия за 2024 г. в Саудитска Арабия. Ако там спечели злато, той ще надгради собственото си световно постижение и ще направи още по-трудно за следващите поколения да го подобрят, пише БТА.

Кой е Виктор Лилов?

Виктор започва да се занимава с биология от шести клас, а от седми - неотлъчно участва на националната олимпиада по биология и здравно образование. Любопитството му събужда неговата учителка Миглена Георгиева от Софийската математическа гимназия (СМГ). Освен членовете на националната комисия и ръководителите на отбора проф. д-р Албена Йорданова, главен асистент д-р Радослав Александров, докторант Теодор Трифонов, принос към подготовката на Виктор има Здравко Иванов, медалист от близкото минало по лингвистика и биология, бакалавър от "Сейнт Андрюс" във Великобритания и в момента магистър в Биологически факултет на Софийския университет.

Интересът към химията Виктор открива в девети клас, когато участва в националните кръгове на олимпиадата. Учителят, който го запалва, е Борис Толев от СМГ. Освен членовете на националната комисия и ръководителите на отбора доц. д-р Донка Ташева, проф. доктор Пенка Васлилева, доц. доктор Христо Чанев, главен асистент доктор Даниела Цекова, принос към подготовката на Виктор има Евгени Стателов, златен медалист по химия, а в момента магистър в Байройт, Германия.

Виктор е единственият български ученик, който два пъти поред (през 2023 г. и 2024 г.) достига до участие в националните отбори на България и по химия, и по биология, и печели медали на международните олимпиади. Той е и най-добрият ни олимпиец за 2023 г. от всички международни олимпиади по науки. През 2024 г. Виктор е с най-добър резултат в страната по химия и биология - и на националния, и на подборния кръг.

Най-високите световни олимпийски отличия на Виктор досега са златен медал от Международната олимпиада по биология за 2024 г.; златен мадал от Международната Менделеевска олимпиада за 2024 г.; златен медал от Международната олимпиада по химия за 2023 г.; сребърен медал от Международната олимпиада по биология за 2023 г.; сребърен медал от Международната Менделеевска олимпиада по химия за 2023 г.; на Международната олимпиада по химия - част от националния отбор, предстои явяване.

Снимка: Сдружение на олимпийските отбори по природни науки

Тази година 17-годишният Виктор Лилов завърши СМГ, с класен ръководител легендарният преподавател по математика Иван Симеонов. Виктор ще продължи своето образование в Кеймбридж, Тринити колидж, в специалността "Природни науки". В един от най-добрите университети в света е привлечен от един от петимата най-добри учени на органичната химия - проф. Стивън В. Лей. Наесен Виктор ще започне да върви по стъпките на учените от Тринити колидж, Кеймбридж, които са наградени с 34 Нобелови награди (от общо 121 получени от членове на Университета в Кеймбридж). Членовете на колежа са получили четири медала "Фийлдс", една награда "Тюринг" и една награда "Абел". Сред възпитаниците на Тринити са бащата на емпиризма Франсис Бейкън, шестима британски премиери, физиците - Исак Нютон, Джеймс Клерк Максуел, Ърнест Ръдърфорд и Нилс Бор, математиците - Сриниваса Рамануджан и Чарлз Бабидж, поетите - лорд Байрон и лорд Тенисън, писателите - Владимир Набоков и А.А. Милн, историците - Лорд Макаули и Г. М. Тревелиан, и философите - Лудвиг Витгенщайн, Бъртранд Ръсел и Г. Е. Мур.

Как се определят участниците в българските национални отбори за олимпиадите по учебните предмети?

Олимпийците в българските национални отбори се избират измежду най-добре класиралите се участници на Националния кръг на съответните олимпиади, след което преминават интензивен подборен кръг на разширения национален отбор, а след определяне на националния отбор се подготвят допълнително от преподаватели в различните направления на всяка наука.

В международните олимпиади по науки за ученици участват най-добрите представители на всяка държава след национален подбор, а медали получават обикновено около половината от участниците.

Международната олимпиада по химия е най-престижното състезание по химия за ученици в света. Тя се организира за първи път през 1968 г. в Чехословакия и България се включва още тогава като наблюдател, а като страна редовен участник -от следващата 1969 г. в Полша. На Международната олимпиада се явяват средно над 340 ученици от над 85 държави. Всички класации през годините са публикувани тук.

Международната олимпиада по биология е най-престижното състезание по биология за ученици от цял свят. България е една от шестте страни, които са основателки на олимпиадата през 1989 г. Всяка година олимпиадата по биология събира над 300 ученици от над 80 държави. Всички класации през годините могат да се видят тук. 

Последвайте канала на

Novini.bg
887 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2024.07.16 | 23:42

1
Искате луд сeкc за 3 чaса, силна еpeкция, продължителна липса на еякyлация и повишен тeстостеpон! Сега е възможно и бeзoпасно, лично го изпpобвах! И прочетох за този метод тук:----> use.my/woodman

Добави коментар

Водещи новини