МОН: Висшистите в България са с висока заетост на пазара на труда

  • 15 юли 2024 16:48

  • 327
  • 3
МОН: Висшистите в България са с висока заетост на пазара на труда
© pixabay

България е сред страните в Европа с най-висок дял на висшистите, които работят на постоянен трудов договор. Безработните сред завършилите бакалавърска или магистърска степен в български висши училища са по-малко от 5%. Това показват резултатите мащабно европейско изследване EUROGRADUATE 2022 за реализацията на дипломираните висшисти чрез проекта GRADЕ, в което участва Министерството на образованието и науката.

Анкетата се проведе в 17 европейски държави – Австрия, България, Германия, Гърция, Естония, Италия, Кипър, Латвия, Малта, Норвегия, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Хърватия, Чехия.

Обект на изследването са завършили висше образование в бакалавърска и магистърска степен от випуските, дипломирали се през 2016/2017 г. и 2020/2021 г.

Над милион българи не работят при дефицит на кадри - защо?

Общо за България в анализа са включени отговорите на 3606 висшисти, като изследването е проведено изцяло онлайн. Участвалите в изследването бакалаври и магистри в България като цяло са удовлетворени от своето обучение.

Средната удовлетвореност сред български висшисти е около 3,8 в скала от 1 до 5, което се определя като висока удовлетвореност от обучението. Тя съвпада със средната за изследваните държави. Делът на българските висшисти, които са имали какъвто и да е международен опит по време на следването си е близък до средния за останалите изследвани европейски страни – около 20%. Под международен опит се разбира както обучение (по Програма „Еразъм“ и др.) така и работа или стаж.

Делът на работещите сред завършилите и бакалавърска, и магистърска степен в България е висок (между 84% и 88% за различните представени групи в изследването), което означава добра реализация по отношение на намирането на работа. Тези дялове също са близки до средния за изследваните европейски държави. Безработните сред изследваните висшисти са 5% или по-малко, съобщават от пресцентъра на Мионистерство на образованието и науката.

Една част от завършилите висшисти не работят поради фактори, несвързани с пазара на труда (отпуск по майчинство и др.). Удовлетвореността от работата сред участвалите в проучването също е висока – тя 3,9 в скала от 1 до 5 за випуск 2016/2017 и 3,8 за випуск 2020/2021.

Следва да се отбележи, че България вече разполага с обективни данни за реализацията на завършилите висшисти, благодарение на Рейтинговата система на висшите училища. Тези данни обаче обхващат само завършилите, които се осигуряват на територията на страната. Чрез проучването бяха обхванати завършилите, които се реализират и в чужбина. На последната годишната среща на Европейската мрежа за проследяване на завършилите висшисти през май 2024 г., България заяви категоричен интерес от участие в следващата фаза на проучването, наред с Малта, Кипър, Румъния и др.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
327 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар
В КОИ ЗАВОДИ

2024.07.15 | 17:28

1
ИЛИ НА СЕРГИИТЕ НА ПАЗАРА С ДОГОВОРИ :)
СЕЛСКАТА ИКОНОМИКА

2024.07.15 | 17:32

2
ПЛАСМАСОВА ТУ РСКА БИЖУ ТЕРИЯ НА ЕДРО И ДРЕБНО С ДОГОВОР :)

2024.07.15 | 17:34

3
ФИБИ ШНОЛИ ГРИВНИЧКИ ТО ПАК СИ Е НЯКАКВА ИКОНОМИКА ДЕ :)

Добави коментар

Водещи новини