Български ученици са сред наградените в Европейския конкурс за млади учени EUCYS

  • 18 септември 2023 17:09

  • 719
  • 0
Български ученици са сред наградените в Европейския конкурс за млади учени EUCYS
© Freepik

Двама българи са сред победителите в 34-ото издание на Европейския конкурс за млади учени (EUCYS) – най-престижния научен конкурс за младежи на възраст между 14 и 20 години в сферата на науките и технологиите, инженерството и математиката, създаден по инициатива на Европейската комисия. Наградите бяха обявени на церемония в Брюксел в събота. В тазгодишното издание на конкурса EUCYS участваха 136 млади учени от 36 държави, които представиха 85 проекта в широк спектър от области на науката — от биология до математика и социални науки — на международно жури от 22 висококвалифицирани учени и инженери. Журито беше председателствано от Мария Любенова от Европейската обсерватория за Юга.

Спечелилите проекти получават като награда общо 62 000 евро: четири първи награди в размер на 7 000 евро, четири втори награди по 5 000 евро, четири трети награди от 3 500 евро, както и престижни стипендии и посещения в CERN (Европейска организация за ядрени изследвания) и ЕКА (Европейска космическа агенция).

Първата награда получиха проекти от Полша, Канада, Дания и Португалия, а втората и третата награда бяха връчени на проекти от Нидерландия, Канада, Ирландия, Италия, България, Словакия, Гърция и Германия.

Трима талантливи младежи ще представят България в европейския конкурс за млади учени

- Българският лауреат на третата награда е Любомир Андонов Ненов за проекта "Dynamic Proactive Secret Sharing for Confidential Byzantine Fault-Tolerant Services using Multi-party Computation".

- Друг български участник, Деян Деянов Хаджиманич, е отличен в престижния научен конкурс Regeneron ISEF 2024 за проекта "A Graph Isomorphism Kernel Based on k Vertex Connectivity and its Application in Graph Neural Networks".

EUCYS се подпомага от програмата „Хоризонт Европа“ по направление „Разширяване на участието и укрепване на европейското научноизследователско пространство“. Тя е част от по-широка инициатива за укрепване на връзките между науката и обществото, насърчаване на отговорните научни изследвания и иновации и постигане на напредък в европейското научноизследователско пространство.

Последвайте канала на

Владимир Василев
719 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини