България ще черпи опит от Финландия за образованието

  • 04 август 2023 17:25

  • 1827
  • 4
България ще черпи опит от Финландия за образованието
© МОН

Български експерти ще се запознаят с финландския опит във въвеждането на иновации в училищното образование, както и във взаимодействието между университетите и бизнеса. Това стана ясно по време на среща между министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков и посланика на Финландия в България Н. Пр.  Кристина Кувая, на която присъства и заместник-министър проф. Генка Петрова.

„Сътрудничеството с Финландия е стратегически важно за нас от гледна точка на развитието на училищното образование“, заяви проф. Цоков.

Той посочи, че предстои преструктуриране на учебните програми в България. Целта е те да създават повече компетентности и умения и да включват по-голяма интердисциплинарност между отделните учебни предмети.

Финландската концепция за феноменно образование ще ни е изключително полезна, за да можем да подобрим методите на обучение и да променим българското училище, както вие променихте финландското, изтъкна проф. Цоков.

По думите му десетки български учители и директори вече са посещавали финландски училища по различни проекти и имат опит, но е необходимо да се договори и на правителствено ниво по-широко сътрудничество в тази посока.

Революционни промени предлага МОН в учебните програми от I до X клас

Посланик Кувая също предложи да се организира една групова визита на български образователни експерти във Финландия. В нея трябва да участват хора, които ще са ангажирани с предстоящата реформа в българското образование. Те първо ще бъдат информирани от местните образователни власти как е организирана системата във Финландия и какви цели са заложени. След това ще направят и отделни визити в училища, където ще се запознаят с работата на директорите и преподавателите.

Такова посещение може лесно да се организира, обясни посланик Кувая.

По думите ѝ има глобален интерес към образователната система във Финландия. Затова в страната е създаден специален екип, който е ангажиран с организирането на посещенията на такива заинтересовани групи от други държави. Специфично за системата във Финландия е, че всяка година всяко едно училище в страната трябва да изпълнява един феноменален проект от гледна точка на съответното училище.

Зам.-министър в МОН посочи как ще бъде преобразена учебната програма

Проф. Цоков, заместник-министър проф. Генка Петрова и посланик Кувая обсъдиха и организирането на дискусия в България с участието на представители на водещия финландски изследователски университет Аалто и български висши училища. Тя ще е продължение на проведения миналата година форум „Сътрудничеството между университетите на бъдещето и частния сектор“, който беше организиран от посолствата на Финландия, Норвегия, Дания и Швеция съвместно с Министерството на образованието и науката, Министерството на иновациите и растежа и Представителството на Европейската комисия в София.

Тогава бяха откроени две важни теми – сътрудничеството между висшите училища и бизнеса и създаването на мултидисциплинарни университети, припомни посланик Кувая. Тя съобщи, че в такъв форум могат да участват и представители на финландския технологичeн концерн Nokia. Компанията има интерес към сътрудничество с български университети и изграждане на лаборатории в България.

Последвайте канала на

Владимир Василев
1827 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар

2023.08.04 | 18:38

3
Ние бяхме с добро но продажниците развалиха всичко

2023.08.04 | 18:39

4
Лена парапета добре преподава.

2023.08.04 | 17:59

2
ОБРАЗОВАНИЕТО В БЪЛГАРИЯ СЕ ПРЕВЪРНА ЗАНИМАНИЕ С ЦЕЛ ДА СЕ ВЗЕМАТ ПАРИ ОТ ПРОЕКТИ

2023.08.04 | 17:55

1
ТОА НАШИЯ МАЛОУМНИК НИ СЕ ВИЖДА ПОЧЕРПЕН С ВОДКА ,,ФИНЛАНДИЯ,,.

Добави коментар

Водещи новини