-
31 март 2023 14:27
- 251
- 0
Обучението по хуманитарни науки - по български език, история, география, трябва да става в иновативна среда, със съвременни технологии, както е и по природни науки в STEM центрове. Младите хора трябва да знаят българския език и история, да познават българските автори и географията. Само така ще могат да живеят заедно и да споделят ценности.
Това сподели министърът на образованието и науката проф. Сашо ПеновПроф. д-р Сашо Пенов е магистър по право от Юридически факултет (ЮФ) на Софийски университет “ с учителите в българското държавно средно училище „Д-р Петър Берон“ в Прага, което чества своя 75-годишен юбилей, съобщиха от пресцентъра на МОН.
„Историците казват, че едно поколение е 25 години. Вече три поколения българи поддържат българския дух в нашето училище, създадено, за да се запази българската национална идентичност, за да се запази българското самосъзнание. Всички, които са били в това училище са отдали своите сърца, своите знания, за да обучат следващи поколения деца, които да разпространяват българското самочувствие по света“, заяви в приветствието си министърът по време на тържеството за юбилея. Той отбеляза, че в училището са обучени около 6000 деца и всички тези възпитаници няма да забравят къде са срещали за първи път с буквите, къде са положили първите изпити.
Училището в Прага подготвя деца от I до XII клас. Те учат по българските учебни програми, полагат и всички национални външни оценявания и държавни зрелостни изпити. През тази година в Прага се обучават 126 ученици от 20 учители. За най-малките ученици, училището предлага и следобедни занимания в целодневна организация.
В училището функционират клубове „Аз и светът около мен“, „Посланици на природата“ и „Музиката – минало, настояще и бъдеще“. С подкрепа по Националната програма „Роден език и култура зад граници“ се провеждат заниманията на училищния хор „Лира“ и театралното студио „Златното ключе“. По Национална програма „Заедно в изкуствата и спорта“ е сформирана вокално-инструментална група, закупени са музикални инструменти, правят се нови аранжименти на популярни български песни. Вече трета година работят по НП „Иновации в действие“ - ученици и педагози от Чехия пътуват до България, за да обменят опит с иновативни училища. Училището е финансирано и по НП „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“.
В Чешката република има и две български неделни училища – в Прага и в Бърно. Те получават финансова подкрепа от България чрез програмата „Роден език и култура зад граница“. В Прага министърът разговаря с учителите за новите възможности, които ще имат по националните програми за развитие на образованието.
"Неразказаните истории на българите" и "България – образователни маршрути" са две програми, насочени и към училищата ни в чужбина, както и към общностите ни зад граница изобщо. Целта е да могат да се разкажат родовите истории, свързани със страната, в която живеят сънародниците ни, както и българските следи от историята ни", заяви Наталия Михалевска, директор на Дирекция "Образование на българите зад граници и училищна мрежа" в МОН.
По думите ѝ с двете нови програми може да се скъси връзката с България, усещането за родина, за обич към България. "България – образователни маршрути" е програма, която ще даде възможност да се видят повече деца или преподаватели, стъпили в чужбина. За целта са избрани 100 обекта в България, които да бъдат посещавани.
Последвайте канала на
Свързани новини
Министър Пенов: Ще предложим промени в учебните програми
28 март 202310:45
Проф. Сашо Пенов: Рейтинговата система е едно от най-добрите неща, които се случват в последните години
14 ноември 202210:00
Сашо Пенов: От началото на учебната година се положиха максимални грижи за обхвата на украинските деца в образователната ни система
09 ноември 202217:40
Министър Пенов награди педагози по случай Деня на народните будители
01 ноември 202216:09
Министър Пенов: И днес имаме нужда от будители
01 ноември 202210:53
Министър Пенов разкри - учители ще участват в работни групи
14 октомври 202213:45
Образователният министър: Само със солидарност можем да постигнем добри резултати в науката
02 май 202314:04
ЦСКА - София увеличи драстично капитала, за да реши сериозен проблем - собствениците наливат нови 20 млн. лева в клуба
Ман Юнайтед - Борнемут, Аморим отново прави промени в своя състав
Усик отново подчини Фюри и вече няма какво да покорява
Кметът на София подписа договора за "Герена"
Балкан завърши годината с победа над Черно море
Ето кой е най-вероятният следващ съперник на Александър Усик
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
На конференцията на ДПС: Новото начало е факт, предстоят да се случат още много хубави неща за хората
22 декември 202412:10
Вътрешният министър: Няма да се откажем от издирването на 13-годишния Николай
22 декември 202412:46
Златанов: Готови сме да посрещнем предизвикателството за опазване на границите по нов начин след приемането ни в Шенген
22 декември 202412:23
Етнолог: На Бъдни вечер не се събираме да ядем и пием
22 декември 202413:14
Проф. Петрова: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
22 декември 202413:44
Колеги на атентатора от Магдебург: Беше в отпуск по болест в продължение на седмици
22 декември 202413:49
Путин: Русия е готова да нормализира отношенията със САЩ, но без да накърнява интересите си
22 декември 202412:47
Защо руският генерал Игор Кирилов беше легитимна мишена за Киев
22 декември 202413:13
Подробен график на почивните дни през 2025 г., това са вариантите за дълга отпуска
22 декември 202413:37