Юлиян Петров: Удължаването на учебната година не гарантира по-високи резултати

  • 14 юни 2022 11:46

  • 701
  • 0
Юлиян Петров: Удължаването на учебната година не гарантира по-високи резултати
© Novini.bg/ Canva

Над 110 хиляди седмокласници и десетокласници ще се явят на национално външно оценяване по български език и литература и по математика. Те ще положат изпитите в училищата, в които учат, съобщиха от Министерството на образованието и науката.

Изпитът по български език и литература за повече от 60 000 седмокласници започва днес, 14 юни, в 10 часа. Той продължава 150 минути.

Над 110 000 седмокласници и десетокласници се явяват на национално външно оценяване по БЕЛ

“Тази година Министерство на образованието завиши изискванията както на малката матура в 4-ти клас, така и изискванията за тройка на останалите външни оценявания. Това доведе до статистика, която отчете по-ниски резултати, но пък някак не се говори за по-високите петици и шестици, които никак не са малко. Мога да кажа нещо като контрапункт, че всъщност в България, на базата на дистанционното обучение, което беше синхронно в огромната си част, постигна добри резултати за пандемията“, казва в “Нашият ден“ Юлиян Петров, председател на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа“, и допълва:

“Като цяло в последните 10 години системата на образованието не се намира в завидно положение, тъй че имаме нужда от промяна. Въпросът е да сме сигурни кой е пътят на промяната. В момента нямаме такъв национален консенсус.“

“Увеличението на заплатите продължава да бъде една успешна политика, но от нея не зависи всичко. От нея зависи учителите да останат в системата, но кои учители да останат, кои да привлечем, това е вече друга национална политика, която със сигурност не е добра“, посочва още той.

“Иска да изчистим това какво точно мерим, защото трябва да се изчисли и времето на децата в училище след учебните занятия, допълнителните дейности по интереси и всичко друго допълнително, което получават от своите учителите. Измерихме само годишната норма на учителите, а всичко друго, което те правят през целия ден, не се измери. Вменяването на това, че много малко се работи и много малко се учи, не ни върши работа. Това е една категорична неистина“, посочва още Петров.

“Дали нещата ще се получат с автоматично удължаване на учебното време? Преди шест години направихме такова удължаване, а не сме отчели революционни резултати“, заяви Петров.

Последвайте канала на

Радина Лазарова
701 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини