-
08 юни 2022 13:25
- 5929
- 1
Масовите заглавия „88% от децата не могат да обяснят какво е пожарникар“ са голям гаф, за който вина имат МОН. Те пуснаха некоректно информация, която бе грабната от медиите. Това написа във "Фейсбук" Петър Велков, математик и експерт по управление на кризите. Той е завършил и "Педагогика" като едно от трите си висши образования.
Да, положението в нашето образование е изключително притеснително, но гафовете от МОН го задълбочават. Децата масово са обяснили, че „пожарникар е човек, който гаси пожари“ и производни. За което не са получили всички точки, защото от тях, според МОН, се е очаквало да напишат, че това е „професия, защото всеки можело да гаси пожари.“
Да, от МОН са прави до толкова, че това е пълният, изчерпателен отговор. Чисто фактологично от МОН са прави... Да, това също се учи от децата. Но това ли е същината?! Това ли най-смислено упражнение…като капак бе разяснено, че това е упражнение не с цел (ПРЕДМЕТНО знание), защото да използваш точното изказано определение е вид предметно знание, а да се оцени четене с разбиране, влизане в контекст и тн…
Това упражнение НЕ проверява това. Това упражнение най-лошото е, че дори НЕ проверява дали и децата НЕ знаят, че това е професия. А просто не са се сетили да сложат точно тази думичка в точно това определение и място, което се изисква от тях.
Проблемът е в дизайна - защо търсим нелепа фактология, която дори не показва де факто дори, че детето НЕ знае този факт, а че не се е сетило да сложи думичката...Вместо да замерванe важни компетентности...
Обзалагам се, че точно защото се учи, а и думичката е масово възприета, то около 88% от тези 88% деца добре знаят тази думички и това „ценно“ познание…което ние да замерим като факт…Също така се обзалагам, че огромна част от възрастните също няма да използват думата професия, когато им зададат този въпрос.
Положението е зле у нас, но такива информации, пуснати от МОН като извод, че децата не можели и после подхванати гласно от медиите, не помагат на никого.
МОН има сериозни проблеми също и при съдържанието, структурата, критериите, оценяването и цялостния дизайна на НВО-то, както детайлно обясних вчера…а това само дава нюанс от него…
Разбира се, цялата тази патърдия и втори ден обсъждане на тази задача е супер маловажно с оглед всички други сериозни проблеми, които пак излизат на повърхността след НВО-то, но произтичат от десетилетия в нашето образование.
Последвайте канала на
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
ПП-ДБ: Борисов за премиер е неприемливо, няма да участваме в търговия за постове
25 ноември 202417:19
Кузман Илиев: Радев е добър политик, бих работил и с Пеевски, и с Борисов, и с Петков
25 ноември 202417:47
Димитър Ганев: Ако ПП-ДБ и ГЕРБ направят истиски разговор за кабинет, той няма да бъде пред медиите
25 ноември 202417:41
Ваня Григорова: За да няма сива икономика, трябва да премахнем тавана на осигурителния доход
25 ноември 202417:55
От прокуратурата искат постоянен арест за трима от биячите в мола
25 ноември 202418:09
Шофьор на тролей е със счупени нос и ръка след побой от пътник в София
25 ноември 202418:11
Очаква се скок в цената на водата
25 ноември 202417:07
Водещите новини! Бабикян: Борисов води разговора с Пеевски, а не с ПП-ДБ. Войната в Украйна доведе до нова ескалация между Запада и Москва (и още…)
25 ноември 202419:18
Осло не откри доказателства за връзка между норвежеца, собственик на българска фирма, и взривените пейджъри на "Хизбула"
25 ноември 202420:41
2022.06.08 | 13:35