-
28 септември 2021 12:09
- 2349
- 0
Децата трябва да отиват в училище не по задължение, а защото там е интересно, каза служебният министър на образованието и науката проф. Николай ДенковНиколай Денков е служебен министър на образованието и науката в кабинета на Огнян Герджиков. С на международна виртуална конференция на тема "Изкуственият интелект и киберсигурността: Изобилие от потенциал", организирана от Дипломатическия институт в България.
По думите на Денков трябва да се говори как променяме модела на образование в България, ключово е да положим усилия, така че да преминем към персонализирано образование, насочено към всяко дете. Според министъра методите на изкуствения интелект може да са в помощ на учителите, за да се привлекат млади хора в системата, а и да се стигне до персонализирано образование за учениците.
"Изкуственият интелект ще стане част от нашето ежедневие, подобно на електричеството, а всяко дете в училище, всеки студент в университета трябва да ползват и създават нови технологии", посочи Денков. Необходимо е да се финансират и привличащи децата извънкласни дейности.
Министърът смята, че през следващия програмен период финансирането трябва да се насочва в развитие на местните кадри, привличане на кадри от чужбина, за да бъдем от най-добрите. Досега то е било приоритетно за инфраструктура.
Проф. Денков припомни, че с промяната на Закона за предучилищното и училищното образование през 2015 година, се появиха за първи път два учебни курса - Технологии и предприемачество и Информационни технологии, които се изучават още от първи клас. Същата година е била приета концепция за насърчаване на обучението на софтуерни специалисти, която е позволила в училищната мрежа да влязат специалисти от бизнеса, отбеляза проф. Денков.
Министърът отчете, че в тези години е започнала и промяна в подхода към професионалните гимназии, като те отново са станали желани от учениците. Последните класации показват, че няколко от професионалните гимназии, специално ТУЕС, вече се конкурират не само успешно, а са и на водещите места, заедно с езиковите и математическите гимназии.
Проф. Денков припомни, че започна и финансирането на т.нар STEM центрове в 260 училища с една национална програма. Те предлагат интересни занимания по роботика, информационни технологии. По думите на министъра чрез тези центрове децата се привличат не само с нещата, които чувстват като задължение, а и с тези, които са интересни за тях. Чрез Националния план за възстановяване и устойчивост се предвижда STEM центровете да бъдат развити във всяко училище в страната, заедно с национален и три регионални. Ще има възможност и за извънкласни дейности по тези направления.
"Иновационна стратегия за интелигентна специализация" формулира четири приоритетни направления през 2014 г., следващите няколко години бяха вкарани значителни инвестиции за развитие на висшето образование и в научните организации, каза министърът, цитиран от БТА.
По думите на Денков всички парчета от пъзела ги има, важното е да се напаснат, така че цялата екосистема да почне да работи като в най-развитите страни.
Последвайте канала на
Свързани новини
Николай Денков обясни защо е отказал да участва в проекта на Василев и Петков
21 септември 202117:56
Проф. Денков: Ако не беше 15 септември, вероятно щях да съм с Петков и Василев
18 септември 202110:41
Денков би подкрепил нов политически проект на Петков и Василев
15 септември 202115:52
Министър Денков: Да се пазим взаимно, за да учим нормално!
15 септември 202108:58
Министър Денков разкри преди старта на учебната година броя ваксинирани учители
14 септември 202108:48
Проф. Денков разкри има ли риск училищата да се превърнат в инкубатори на зараза
13 септември 202117:20
Министър Денков разкри най-големите проблеми на образованието и кой трябва да решава за дистанционното обучение
17 октомври 202112:48
Левски се прицели в халф на ЦСКА 1948
България допусна обрат от Черна гора и се отдалечи от ЕвроБаскет 2025
Два отменени гола в добавеното време донесоха радост на Крумовград срещу Славия
Кириякос Георгиу разказа за премеждията си в Спартак (Варна)
ПФК Ботев: Ситуацията около Антон Зингаревич става все по-странна и лишена от прозрачност
Областна администрация София-град и Столична община подписаха договора за прехвърляне на собствеността на "Герена"
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Петър Чобанов: Минималната заплата крие повече рискове, отколкото решения на проблеми
25 ноември 202420:50
От прокуратурата искат постоянен арест за трима от биячите в мола
25 ноември 202418:09
Шофьор на тролей е със счупени нос и ръка след побой от пътник в София
25 ноември 202418:11
Юлиян Попов: Цената на водата в България е ниска, трябва да се инвестира в напояване
25 ноември 202418:46
Общини напират да вдигнат цената за паркиране
25 ноември 202422:30
Водещите новини! Бабикян: Борисов води разговора с Пеевски, а не с ПП-ДБ. Войната в Украйна доведе до нова ескалация между Запада и Москва (и още…)
25 ноември 202419:18
Нетаняху може да бъде арестуван, ако пътува до Германия
25 ноември 202419:28
Белият дом: Преговорите за спиране на огъня между Ливан и Израел вървят към споразумение
25 ноември 202422:53
Осло не откри доказателства за връзка между норвежеца, собственик на българска фирма, и взривените пейджъри на "Хизбула"
25 ноември 202420:41