-
10 декември 2020 16:58
- 584
- 0
Две са ключовите предизвикателства, пред които днес са изправени образователните системи – да намерят ключа към мотивацията на учениците за учене, да им предадат хармоничния микс от знания, умения и нагласи, но и да включат ефективно всяко едно дете в образователния процес. Основната част от средствата, които програмираме с източник REACT-EU и Механизма за възстановяване и устойчивост, са насочени първо към осигуряване на оборудване за обучение в електронна среда, както в училищата, така и от вкъщи.
Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев Красимир Вълчев е министър на образованието и науката. Роден е на 9 юни 1975 г. От септември 2009 по време на Третата европейска среща на високо равнище на тема „Трансформация на цифровото образование: изграждане на устойчивост в Европейското образователно пространство“, която се проведе онлайн.
Министър Вълчев подчерта, че е важно изграждането на съвременна среда за обучение в училищата, насочено към развитие на ключовите компетентности, в това число и новите компетентности.
„Всеки един учител е изправен пред изпитанието да мотивира по-трудно учениците за учене. Това най-вече важи за областта на математиката и природните науки, а тези компетентности са ключови за развитието на дигиталната креативност“, каза министър Вълчев.
По думите му много е важно изграждането на STEM центрове във всички училища. Според него не става дума само за модерно оборудвани кабинети, а най-вече за нов модел на учене, свързан с увеличаване на интереса за учене, с образователни иновации, развитие на дигиталната креативност и въобще на творческите умения на учениците чрез технологични решения и иновативни методи на преподаване.
„Амбицията ни е до няколко години, благодарение на средствата и от Европейския съюз, всички училища да имат STEM центрове. Това е свързано и с комплексната реформа в учебните програми, разпространението и разширяването на културата на обмен на иновации, подобряването на резултатите по математика и природни науки, при които има най-голям спад в последните години“, каза министър Вълчев.
Той отбеляза, че значителна част от образователните институции ще се възползват от средствата, за да се създаде модерна и мотивираща за учене образователна среда. Ще се изградят и центрове за подкрепа на личностното развитие на учениците и младежите във всички големи български градове, за да интегрират децата от уязвими групи и да насърчат интересите им за развитието в различни области на познанието.
Предвиждат се и средства за квалификация на учителите, които в днешно време трябва да умеят да работят с информационни технологии, в електронна среда, с електронни платформи, но също и да разработват електронни образователни ресурси.
„Очакваме до края на това десетилетие учениците да учат повече от електронни образователни ресурси. Очакваме да има разработени от учители безплатни за учениците и другите преподаватели електронни ресурси. Затова трябва да насърчаваме мрежовия подход. Важно е учители да се учат взаимно един от друг“, заяви министърът на образованието и науката.
По думите му учителите трябва да развият умения и в областта на дигиталната креативност, както и в по-голяма степен да търсят и да намират чрез образователни иновации ключа към мотивацията за ученето към когнитивната и емоционална ангажираност към ученето на учениците.
Средствата по REACT-EU за ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ са определени на 176 024 700 лева (90 млн. евро).
Последвайте канала на
Свързани новини
Омбудсманът инициира онлайн среща с Вълчев по проблемите на дистанционното обучение
10 декември 202008:46
Министър Вълчев пожела на студентите да бъдат здрави и силни личности, да са знаещи и успяващи хора
08 декември 202017:13
Министър Вълчев: В центъра на качественото образование са учителите
04 декември 202011:51
МС прие стратегия за хората с увреждания
22 декември 202014:34
Левски се прицели в халф на ЦСКА 1948
България допусна обрат от Черна гора и се отдалечи от ЕвроБаскет 2025
Два отменени гола в добавеното време донесоха радост на Крумовград срещу Славия
Кириякос Георгиу разказа за премеждията си в Спартак (Варна)
ПФК Ботев: Ситуацията около Антон Зингаревич става все по-странна и лишена от прозрачност
Областна администрация София-град и Столична община подписаха договора за прехвърляне на собствеността на "Герена"
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Петър Чобанов: Минималната заплата крие повече рискове, отколкото решения на проблеми
25 ноември 202420:50
От прокуратурата искат постоянен арест за трима от биячите в мола
25 ноември 202418:09
Шофьор на тролей е със счупени нос и ръка след побой от пътник в София
25 ноември 202418:11
Юлиян Попов: Цената на водата в България е ниска, трябва да се инвестира в напояване
25 ноември 202418:46
Общини напират да вдигнат цената за паркиране
25 ноември 202422:30
Водещите новини! Бабикян: Борисов води разговора с Пеевски, а не с ПП-ДБ. Войната в Украйна доведе до нова ескалация между Запада и Москва (и още…)
25 ноември 202419:18
Нетаняху може да бъде арестуван, ако пътува до Германия
25 ноември 202419:28
Белият дом: Преговорите за спиране на огъня между Ливан и Израел вървят към споразумение
25 ноември 202422:53
Осло не откри доказателства за връзка между норвежеца, собственик на българска фирма, и взривените пейджъри на "Хизбула"
25 ноември 202420:41