Просветният министър разясни за каква учебна година да се готвим

  • 31 август 2020 10:53

  • 8369
  • 8
Просветният министър разясни за каква учебна година да се готвим
© Булфото

Препоръчително е за учителите, които преподават на различни класове, да носят маски или шлемове, докато са в училище. Това заяви пред медиите в Бургас министърът на образованието и науката Красимир ВълчевКрасимир Вълчев Красимир Вълчев е министър на образованието и науката. Роден е на 9 юни 1975 г. От септември 2009.

Министърът уточни, че за провеждането на занятията през предстоящата учебна година в България е избран моделът на невзаимодействие между паралелките, подобен на този в редица други държави. Според избрания модел препоръката за носене на маски или шлемове няма да важи за началните учители, тъй като те взаимодействат само с един клас.

За учениците от една паралелка се възприема, че са една група, която няма как да не си взаимодейства вътрешно. Това позволява на учениците от тази паралелка по време на учебен час да не стоят с маски. При началните учители не е проблем, тъй като те работят с един клас. Проблемът е, когато един учител работи с много класове, затова е задължително, когато учителите сменят паралелки, да спазват дистанция между учениците. Това за съжаление ще затрудни част от ефективността на педагогическата работа. Тези учители няма да могат да ходят между чиновете, но ще могат да работят с повече класове, посочи министър Вълчев.

Според избрания модел, ако има едно заболяло дете, ще бъде карантиниран само съответният клас. Министърът на образованието обърна внимание и на това, че проблем за предстоящото провеждане на занятията остават т.нар. "критични зони" - коридори, тоалетни, училищен стол, учителски стаи.

Ние сме дали набор от препоръчителни решения, които ще си избере всяко училище. Тази седмица вероятно ще се проведат педагогическите съвети. Обявили сме какъв е избраният модел, но, съзнавайки, че всички училища са различни, не можем да имаме единно решение. Затова дадохме списък с избираеми решения. Има, разбира се, и задължителни мерки – дезинфекцията, носенето на маски, задълженията за ежеседмично уведомяване на родителите или при евентуално заразяване. Подобна стратегия приложихме и в детските градини. Добрата новина е, че засега нямаме голям брой заболели в детските градини, посочи още министър Вълчев.

Той коментира ситуацията и в останалите държави, като заяви, че избраните модели за провеждане на занятията са основно два.

,,Единият модел е на смесено, хибридно обучение, според който се разреждат класовете и се разделят. Освен това, според този модел, част от обучението се провежда вкъщи, а друга – от училище. Ние анализирахме всички възможни модели, но се оказа, че те са трудни за реализиране у нас или са нежелани. Нямаме два пъти повече класни стаи и два пъти повече учители, така че да оставим по 10-15 деца в клас. Не можем и да накараме половината родители да стоят вкъщи през седмица. Затова избрахме вариантът за невзаимодействие между паралелките'', допълни министър Красимир ВълчевКрасимир Вълчев Красимир Вълчев е министър на образованието и науката. Роден е на 9 юни 1975 г. От септември 2009.

При установен случай на COVID-19 съответният клас ще бъде карантиниран. Освен карантина на класа, в който е установен случай на заболяването, под такава ще бъде поставен и самият учител, като за него това е задължително, единствено ако той е преподавател в начален етап. Това предвижда избраният модел за провеждане на занятия през предстоящата учебна година - моделът на невзаимодействие между паралелките. Учителите, които са били в контакт с децата, ще излизат под карантина. Епидемиологът ще направи анализ на средата, както се прави и досега. В общия случай, това, което е задължително, е карантината на класа и на учителя, ако е начален учител. Ако не е начален, поставянето му под карантина ще зависи от това дали е спазвал мерките. Препоръчваме на учителите да носят маски или шлемове. Шлемовете имат по-малко доказателства за предпазните си функции, но пък позволяват по-пълноценно педагогическо взаимодействие, посочи Красимир ВълчевКрасимир Вълчев Красимир Вълчев е министър на образованието и науката. Роден е на 9 юни 1975 г. От септември 2009.

Министърът уточни, че не е предвидено масово тестване на ученици и учители, но тестване с PCR може да бъде назначено от специалистът епидемиолог. Ако то е необходимо, ще бъде извършено безплатно за тестваните.

Трудна ще бъде годината за всички ни. Най-вече за родителите и децата, защото вероятно още 10-12 месеца ще продължаваме да живеем в условията на продължаваща пандемична ситуация. Ще се наложи да превключваме. Ако се влоши ситуацията - най-вероятно при наличието на сезонни вируси, пак ще се наложи да преминем в електронна форма обучение, заяви министър Красимир ВълчевКрасимир Вълчев Красимир Вълчев е министър на образованието и науката. Роден е на 9 юни 1975 г. От септември 2009.

Последвайте канала на

Novini.bg
8369 8

Свързани новини

Коментари 8

Добави коментар
Даааа....

2020.08.31 | 12:04

1
Учителите да мрем, значи!? Нашата работа не е ли на първа линия? И да спазваме мерките, при болни кихащи и кашлящи ученици, как ще се опазим??? Началните да не са богоизбрани,а!!!!???? Абе, ясно е...
До паникьосания даскал

2020.08.31 | 13:12

3
Викаш тези от супермаркетите и градския транспорт не са хора като вас и няма проблеми да мрат там, че да можете да имате какво да ядете и да пътувате. Вие срам нямате ли. Вие сте част от критичната инфраструктура.
До Дааа

2020.08.31 | 12:06

2
Ми нали ви вдигнаха тройно заплатите- ще имате за лекарства!

2020.08.31 | 13:27

4
Както отдавна е известно, маска/шлем не пази носещия я, а околните. Така че или всички ще са с маски в едно помещение или само си губим времето и ресурсите.
Вива

2020.08.31 | 21:59

5
Родителите често водят децата си болни или недоизлекувани, защото няма кой да ги гледа. Учителите също са първа линия! Ежедневно са в досег с всякакви вируси! Тази професия е рискова в условия на Ковид. Говори се само за мерките свързани с децата. А къде е грижата за учителя? Ние не сме изкупителна жертви на системата!

2020.09.01 | 11:44

7
Стига сте мрънкали, цяло лято дремете и си почивате, от март месец сте си в къщи, ние другите хора се скъсваме от работа, без да сме почивали, без да сме получавали като вас допълнителна отпуска и без да сме имали възможност да си работим от дома. Като не ви харесва учителската професия напускайте, колко млади учители са безработни, заради такива като вас! Само че като напуснете никъде няма да си намерите работа за 5 часа на ден и 56 дни отпуска в годината!
мариян григоров

2020.08.31 | 23:43

6
Не ми е ясно.Дете ,което проявява някакви симптоми.Какво се случва с него.1.Обаждаме се на родителя. 2.Звъним на спешна помощ. 3.Звъним на лекуващия лекър. 4.Пускаме го да си ходи. Всички знаем за сезонните грипове и затова колко бързо могат да те свалят и колко бързо могат да минат те.А какво става с учител ,който има симптоми ,някакви. 1.Отива на лекър. 2.Отива за пср тест. 3.Прибира се в къщи да си почине.(Устна оговорка от работодателя) 4.Ходи болен на работа и заразява всичко живо.
Бени

2020.09.05 | 16:39

8
ЛекАр

Добави коментар

Водещи новини